Onko kukaan laitattanut hammasrautoja Tallinnassa, tyttäreni 10v. olisi "saamassa" sellaiset täällä suomessa ja hinta-arvio on tällä hetkellä noin kaksi tuhatta euroa. Mietin että Tallinassa se voisi olla halvempaa (?), mutta onko ketään ottanut siellä, kokemuksia olisi kiva kuulla, oliko edullisempaa, onnistuiko ja missä siellä.
Hammasraudat
Tallinnasta?
221243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tilannehan on vähän sama kuin Saksan ja Sveitsin rajalla: hammashoito Saksan puoleela on on 40 % halvempaa vai pitäisikö sanoa, että hoito Sveitsissä on vielä Saksaakin 66 prosenttia kalliimpaa.
taidat olla luki-ja kirjoitushäiriöinen kun et ymmärtänyt kysymystä.
Taidat itse olla niin rahanahne tomppeli, ettet käsittänyt tuon viestin sisältöä.
Tää ei nyt varsinaisesti vastaa kysymykseesi, mutta 2000 € on halpa hinta verrattuna omaan oikomishoitooni, joka tulee olemaan yhteensä noin 4000 €. Itse olisin saanut lapsena ilmaisen kunnallisen hammashoidon, jos terveyskeskusten haitta-asteluokituksen pistemääräni olisi ollut yhdenkin pisteen enemmän. Oletan, että tyttärtäsi ei otettu ilmaiseen oikomishoitoon kouluhammashoidon kautta, kun kerran olet viemässä häntä yksityiselle.
Tietenkin riippuu paljon hoidon pituudesta, millä aikavälillä sen 2000€ joutuu maksamaan. 2000€ oikomishoidosta on ainakin paljon vähemmän kuin Suomessa oikomishoidon kokonaishinta keskimäärin, tietty siihen vaikuttaa, minkälaista hoitomuotoa tyttärellesi käytetään ja miten paha purentavika on kyseessä.
Missä hammashoito on ILMAISTA?? Kerro heti!!!!
Kunnallisissa hammashoitoloissa alle 18-vuotiaat saavat ilmaisen oikomishoidon, jos purentavika on toiminnallisesti elämää haittaava. Eli hoito tehdään verovaroista. Ja kunnallisella alaikäiset siis saavat myös perushammashoidon ilmaiseksi.
Tarkoitatko nyt todellakin ILMAISEKSI vai tarkoitatko MAKSUTTA?
En tarkoita, että hammaslääkärit tekisivät hoitoja alaikäisille saamatta siitä palkkaa, vaan että potilaan hoito kustannetaan verovaroista, joten vanhempien ei tarvitse hoitoa maksaa. Eikä kunnallisella täysi-ikäistenkään tarvitse maksaa koko hoidon hintaa, vaan osa maksetaan verovaroista.
Tässä se taas tuli ilmi, hammashoito on "ILMASTA" Just joo sitten ihmetellään miks on älyttömät jonot kun nää "ILMASET" asiakkaat jättää tulematta kun se on "ILMASTA" eikä välitetä perua aikoja.
Kaikille asiakkaille se naurettavan pieni 27€ sakkomaksu käytäntöön. Nythän sakkomaksun ikäraja on 15v.
hurjan paljon aikoja käyttämättä. Eli tarkoittaa ettei aikoja peruta ollenkaan, jätetään vain tulematta. sitten vanhemmat soittelee muutaman viikon päästä uutta aikaa ja taas sama rumba. Oikeasti on muka kaksi peruuttamatonta käyntiä ja joutuu hännille, mutta käytännössä näin ei mene. Kyllä sieltä osataan selitellä ummet ja lammet miksi lapsenioli taas mokannut hoitokäynnin. Sakkojahan ei tosiaan tule alle 15 vuotiaalle. Taas saadaan selittelyjen kautta uusia aika ja muutaman kerran käydään kunnes taas unohdetaan... Näillä tyhjillä oikomisajoilla saisi monen aikuisen hammasvaiva hoidettua ja olisi tosi tyytyväisiä asiakkaita.
Näin se "ilmainen" yhteiskunnan verovaroista maksettu lasten hoito menee...
Joo, juuri sen takia en ole käynytkään kunnallisella hammaslääkärillä sitten peruskouluaikojen, koska siellä on älyttömät jonot. Minusta tuntuu, että kunnallinen hammashoito on ainakin Hesassa inhimillistä vain peruskoululaisille. Mutta sakkomaksun koskeminen kaiken ikäisiä edellyttäisi lakimuutosta, eihän esim. kirjastoissakaan tai muuallakaan peritä sakkomaksua alle 15-vuotiailta.
Se on totta, että vanhempien pitäisi kyllä huolehtia paremmin lastensa hammaslääkärikäynneistä, koska täysi-ikäisten on entistä vaikeampaa saada aikoja, kun aikoja menee hukkaan lasten etukäteen peruuttamien aikojen takia.
alle 15 vuotiaan lainaamista kirjoista,videoista. Myöhästymismaksu tulee kylllä kaikenikäisille kirjaston myöhästymisistä.
HAMMASHUOLTOON olisi saatava samat säännöt.
Alkuun saat matkustella tallinnaan usein. tytöltä jää varmaan koulupäiviä väliin.
Soittele tallinnaan päin ja kysy mitä maksaa.
Sitä samaa minäkin, kyllähän sinne Tallinnaankin joutuu maksamaan matkaliput, ja alussa tosiaan täytyy useinkin käydä siellä, ja tyttäreltäsi tosiaan menisi koulupäiviä väliin. Oma oikojani sijaitsee muutaman sataa metriä kodistani, joten on vaikeaa aatella, että joku vielä menisi toiseen maahankin sen takia. Kyllä sen ymmärrän, että jotkut menevät Tallinnaan lyhytaikaisten hammashoitotoimenpiteitten takia, mutta oikomishoito on niin pitkään kestävä, ja olettaisin että etenkin lapsen ollessa kyseessä, olisi koulunkin kannalta hyvä, että oikomishoito tehtäisiin sellaisessa paikassa, ettei oikomishoito aiheuttaisi poissaoloja koulusta.
kuluksi, jos joutuu ottamaan palkatonta vapaata töistä, että pääsee kuskaamaan. Tämä muuten pätee myös ihan suomalaiseen terveyskeskushammashoitoon...
jos tyttärelläsi on purenta vika. Voi tulla ongelmia vanhempana... itse voin vain korjata purentani leikkauksella :(
Koska kysyntä viron palveluille on kovaa, on markkinoille tullut myös paljon väkeä jolla ei ammattitaito ole vielä kehittynyt.
Oma oikoja saa korjata virossa tehtyjä oikomisia.
2000 euroa on halpa hinta ja jos joku menee pieleen niin on paljon helpompaa taistella asiasta suomen maalla kuin virossa.
Tuossa ongelmassa auttaa sitten varmaan HALPA virolainen juristi.
onnea matkaan...
niin oikomishoito kestää todella kauan, yli teini-iän jopa aikuisúuteen asti, joten 2000 euroa ei todellakaan ole kuin hinta alkutoimenpiteille eli röntgtenkuvat, muotit, kallokuva, kumirenkaat kutosten väliin ja raudoitus ja tietysti hoitosuunnitelman teko maksaa. Eli 2000 euroa on käytetty jo alkuvalmisteluihin, joten kyse varmaankin on vain alkuunpääsystä rautojen kanssa. Sitten tulee erikseen mahdolliset kaaret kitalaenpuolelle koko raudoituksella sun muut kustaqnnukset käynneistä. Ei tuolla summalla 10-vuotiaan hampaita oiota edes puoskarioikojalla, sorry vaan.
Onpa täällä käyty keskustelua viikonlopun aikana kun en ole ollut paikkeilla, olipa "mielenkiintoista" lukea. Niin, siksi kyselinkin muiden mielipidettä, sillä epäröin sitä vähän itsekin, mutta ajattelin, jos jollain on henkilökohtaista kokemusta, lastani en muuten ihan heti koekaniiniksi viitsi antaa. Sanoin hinnaksi kaksi tuhatta, sen oikoja minulle kertoi, mutta totta, varmaan sitten tulee vielä myöhemmässä vaiheessa lisää jotain, mitä en vielä tiedä...mutta raudat ymmärtääkseni on suussa sillä rahalla, mutta onhan se kiva tietää jos se on edullinen hinta. Pitää toki varautua, että lisäkustannuksia syntyy jatkossa.
Kiitos kuitenkin asiallisista kommenteista, muut jätän kiittämättä, menkööt lapset muualle leikkimään : )