Saanko hinata omalla autollani kaverini autoa, jossa on sähkövika?
Voisitteko listata asiat, jotka vaaditaan, jotta toista autoa saisi hinata omalla autollaan?
Auton hinaus
7
1023
Vastaukset
- AriLC
Ei ole väliä kuka omistaa hinaavan tai hinattavan auton, kunhan liikenneturvallisuus ei vaarannu. Hinattavassa autossa pitää palaa taka-ja jarruvalot, lisäksi jarrujen tulee toimia ja hinattavasta autosto tulee nähdä ulos >> tuulilasinpyyhkijät, huurteenpoisto. Takavalot voi korvata hinaavan auton vetokoukun pistorasiaan kytkettävillä "roikkavaloilla".
- saat olla
Jos sähköt ei toimi, ei toimi puhallin eli lasi on melko pian hengityshuurussa ja hinattava saa kurkkia sivuikkunasta.
Jos hinattavassa on ohjaustehostin ja jarrutehostin, on ohjaaminen ja jarruttaminen ilman niiden toimintaa älyttömän raskasta. Älä siis missään tapauksessa lähde vilkkaaseen liikenteeseen äläkä pitkälle hinausmatkalle. Nykyautojen hinaus on paljon vaikeampaa kuin entisaikojen.- Joo.
"Nykyautojen hinaus on paljon vaikeampaa kuin entisaikojen."
Juu,nykyautoissa ei toimi ohjaus-ja jarrutehostimet hinauksessa ja entisaikoina ne ei toiminut ajossakaan kun moisia ei edes ollut. - tajua tollot..?
Joo. kirjoitti:
"Nykyautojen hinaus on paljon vaikeampaa kuin entisaikojen."
Juu,nykyautoissa ei toimi ohjaus-ja jarrutehostimet hinauksessa ja entisaikoina ne ei toiminut ajossakaan kun moisia ei edes ollut.Jos se kone ylipäätään pyörii, niin jarrutehostimen saa käyttöön tökkäämällä vaihteen silmään ja nostamalla kytkintä hinauksen aikana. Samalla toimii myös ohjaustehostin, mutta sehän on ajonopeuksissa täysin turha, sitähän tarvitaan vain paikallaan vekslauksessa, vauhdissa se ratti kääntyy ihan o.k. vaikka onkin hiukkasen raskahampi.
- saat olla
tajua tollot..? kirjoitti:
Jos se kone ylipäätään pyörii, niin jarrutehostimen saa käyttöön tökkäämällä vaihteen silmään ja nostamalla kytkintä hinauksen aikana. Samalla toimii myös ohjaustehostin, mutta sehän on ajonopeuksissa täysin turha, sitähän tarvitaan vain paikallaan vekslauksessa, vauhdissa se ratti kääntyy ihan o.k. vaikka onkin hiukkasen raskahampi.
Kylähän se noin toimii, mutta keskustelun avaajan sanamuodoista päättelin, että kyseessä on tottumaton hinaaja. Siksi näitä varotuksen sanoja. Ensikertalainen menee äkkiä paniikkiin esim. risteyksissä ja liikennevaloissa kun auto käyttäytyykin aivan toisin kuin normaalisti. Kyllä siinä vetoköysi ja koukut ovat lujilla.
- Joo.
tajua tollot..? kirjoitti:
Jos se kone ylipäätään pyörii, niin jarrutehostimen saa käyttöön tökkäämällä vaihteen silmään ja nostamalla kytkintä hinauksen aikana. Samalla toimii myös ohjaustehostin, mutta sehän on ajonopeuksissa täysin turha, sitähän tarvitaan vain paikallaan vekslauksessa, vauhdissa se ratti kääntyy ihan o.k. vaikka onkin hiukkasen raskahampi.
Hinaaja vetää,hinattava jarruttaa.
Ja aina käsijarrulla jos autosta ihan normaali kahvallinen käsijarru löytyy.
Jalkajarrulla menosta tulee helposti nykivää.
Vauhtia enintää 60km/h,vetäjän tulee olla aina painavampi,moottoritiellä ei saa hinata muuta kuin sieltä pois ensimmäiseen liittymään.
Hinattavassa tulee olla liikennevakuutus ja toimivat parkit ja vilkut.
Joidenkin automaattivaihteisten tai nelivetoisten autojen hinaaminen saattaa olla kokonaan kielletty. Tarkista hinattavan käyttöohjekirjasta, jos olet epävarma.
Tällöin ainoa vaihtoehto saattaa olla hinata hinausautolla, jolla saa nostettua kaksivetoisen hinattavan vetävät pyörät ilmaan tai sitten kuljettaa koko auto kuormurin lavalla.
Master Eq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186