Lipponen epäilee NATO-allergiaa

Eduskunnan puhemies Paavo Lipponen tuikkasi aika kirvelevän piikin arvojohtajattaremme Tarja Halosen ja hänen lakeijansa Matti Vanhasen pakaroihin vihjailemalla, että Suomessa podetaan NATO-allergiaa!

Lipponen vaatii suorin sanoin, että NATO-optio pidetään auki ja lähestytään samalla Ruotsin kantaa NATO:n nopean toiminnan joukkojen kysymyksessä!

Pääministeri Vanhanen puolestaan ilmoitti vasta muutama päivä sitten (kenties Halosen vaatimuksesta?), ettei Suomea kiinnosta osallistua edes NATO:n nopean toiminnan joukkojen harjoituksiin, vaikka Suomea on siihen varta vasten pyydetty ja vaikka Ruotsi suhtautuu asiaan positiivisesti...

Ylipäällikkö Halonen puolestaan kertoi täsmälleen samaa vieraillessaan juuri äskettäin Tukholmassa tapaamassa Ruotsin uutta pääministeriä.

Ulkoministeri Erkki Tuomiojan kannanhan me tiedämme kyllä muutenkin, koska hän on jo lapsena saanut isoäidiltään annoksen USA-vastaisuutta ja sellaista venäläismielisyyttä, jossa NATO käsitetään "suureksi Venäjän syöjäksi".

Entä mitä mieltä tämän palstan USA-fobistit ovat Lipposen NATO-myönteisyydestä?

12

928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko sanaakaan!

      Minä en enää usko yhdenkään sosialistin Nato-kantoihin. Yhtenä päivänä ovat yhtä mieltä, toisena toista. Muistissa on kuinka Lipponen presidentinvaaleissa varoitteli, kuinka Niinistö on viemässä Suomea Natoon.

      Pelkkää huijausta ovat sosialistien Natokannat!

      • Yllättynyt

        Ensin LIpponen oli selvästi NATO:n kannalla, mutta Halosen vaalikampanjan aikan hän käänsi takkinsa ja syytti Niinistöä NATO-mielisyydestä, mutta nyt Paavo on taas kääntänyt takkinsa ihan erään Väyrys-kaimansa tavoin, joka ei onneksi koskaan päässyt Suomen presidentiksi!

        Ostaisitko käytetyn auton tuollaisilta takinkääntäjiltä?


    • joutaisi

      jo kuopattavaksi. Haittaeläimiin kuuluu paavokin.

      • papparainen

        Lipposelle pitää antaa tunnustausta.

        Todellisuudessa Halonen ja Vanhanen ovat takinkääntäjiä Nato-opioiden suhteen tällä hetkellä. Häpeä tällaisia johtajia, jotka eivät ole seuraa aikaansa.

        Halosen ja Vanhasen Nato-keskustelun sammutus on merkki, että heillä ei ole kaikki kohdallaan. Miksi he eivät salli edes kansalaiskeskustella asiasta? Häpeä heidän on enää puhua sananvapaudesta ja itsenäisestä Suomesta, sillä he ovat sen näiden asioiden irvikuvia nyt. Jos Suomi on itsenäinen ja sananvapaus (myös lehdistössä) on voivassa, MIKÄ MÄTTÄÄ HEISSÄ?

        HYVÄ LIPPONEN, SINÄ OLET MIES!


      • Isänmaallinen
        papparainen kirjoitti:

        Lipposelle pitää antaa tunnustausta.

        Todellisuudessa Halonen ja Vanhanen ovat takinkääntäjiä Nato-opioiden suhteen tällä hetkellä. Häpeä tällaisia johtajia, jotka eivät ole seuraa aikaansa.

        Halosen ja Vanhasen Nato-keskustelun sammutus on merkki, että heillä ei ole kaikki kohdallaan. Miksi he eivät salli edes kansalaiskeskustella asiasta? Häpeä heidän on enää puhua sananvapaudesta ja itsenäisestä Suomesta, sillä he ovat sen näiden asioiden irvikuvia nyt. Jos Suomi on itsenäinen ja sananvapaus (myös lehdistössä) on voivassa, MIKÄ MÄTTÄÄ HEISSÄ?

        HYVÄ LIPPONEN, SINÄ OLET MIES!

        Jos Suomi haluaa maataan puolustettavan, Kääriäinen antoi kaksi vaihtoehtoa:

        -Joko kansa maksaa verorahoillamme tolkuttomia summia armeijan nykyaikaistamiskuluja ..


        -tai liitymme Natoon ja pääsemme halvemmalla turvatakuun piiriin.

        Valitkaa siitä, lukijat!


      • huomioon
        Isänmaallinen kirjoitti:

        Jos Suomi haluaa maataan puolustettavan, Kääriäinen antoi kaksi vaihtoehtoa:

        -Joko kansa maksaa verorahoillamme tolkuttomia summia armeijan nykyaikaistamiskuluja ..


        -tai liitymme Natoon ja pääsemme halvemmalla turvatakuun piiriin.

        Valitkaa siitä, lukijat!

        Naton jäsenmaksut ja Venäjän vastatoimien aiheuttamat taloudelliset tappiot. Persneton puolelle menee ja reilusti!


      • papparainen
        huomioon kirjoitti:

        Naton jäsenmaksut ja Venäjän vastatoimien aiheuttamat taloudelliset tappiot. Persneton puolelle menee ja reilusti!

        uskallatko käydä yksin edes vessassa?

        taidat olla oikein todellinen peräkammarinpoika.


    • leipäpappi

      ei kannata noteerata! NATOa huutaa avuksi kansan tyhmä osa, älykkäät haluavat säilyttää älyn vallan ja vastustavat tyhmien vallankumoushankkeita. Onneksi kuulun älykkäisiin, toisin kuin bushin ystävät!

    • harhoissaan

      Paavo oli joskus Pyhätuntunturin laella kuullut äänen: viet kansan katoon ja sitten päättänyt että turvaksi otetaan nato...
      Totta onkin että paavon opeilla kato oli lähellä
      -- lisää lääkwttä paavolle

    • järjen sanaa et löydä

      Tänään Lipponen kiistää kaiken minkä sanoi eilen, ja huomenna kiistää tämänpäiväisen. Lisäksi Lipponen vastustaa energian omavaraisuuden kehittämistä "Energiafasismina" ja hänen mielestään "Ketään ei raiskata Helsingissä vastoin tahtoaan".

      Että semmoinen hassuttelija. Vitsistä käy, mutta vakavasti otettava politiikko hän ei ole. Uskottavuudessaan jossakin Tony Halmeen tuntuvilla.

    • Jos mieltä pitää olla....

      Tyhmäkinhän tajuaa, että Lipposella kiinnostas jokin parempi virka isommassa organisaatiossa, vaan kun kukaan ei ota niin tyhmää miestä säheltämään. NATO kuitenkin on laitos, jota johtaa rahanahne paskasakki, jolle tärkeintä on suhteet eri maiden talouksiin, joten lipsu sais todennäköisesti sieltä paikan....

    • Hertha

      Lipponen tähtää SDP:n seuraavaksi presidenttiehdokkaaksi.

      Haluaa uudeksi paasikiveksi, jyrähtäväksi valtiomieheksi.

    Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe