Onko tullin toiminta

yhta huonoa kuin

aiemminkin. Toin moottotipyoran USA sta ihan itse muutama vuosi sitten ja se oli todellinen kauhistus tullille. Tullausta ei meinattu tehda ei sitten millaan, Vasta kun ilmoitin ottavani ao. laitteeseen passituksen maastavientia varten alkoi jotain tapahtumaan. Olisin, kiitos EU n, vienyt pyoran Ruotsiin tullattavaksi jolloin olisin voinut tuoda sen takaisin Suomeen EU n aluelta. Ja tulli ei olisi mahtanut mitaan.
Nyt olen aikeissa tehda saman uudestaan. Siis kannaattaako laittaa pyora tulemann Tallinnan kautta. Maksaa tulli ja ALV Eestiin kun kerran Suomen valtio ei fyffeja tarvitse. Onko kukaan teista tuonut talla tavoin pyoran jenkkilasta. Tarkennuksesksi, kysymyksessa ei ole muuttotavarana tuotava ajoneuvo.

1

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulli..

      Totta kai voit tuoda. Rekisteriin saanti Suomessa on toinen juttu, mutta puhuitkin vain maahantuonnista ja tullauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe