Ainakin lauantain aamulehdessä oli juttu, jossa sanottiin, että veromuutos olisi valmis keskiviikkoon 12.2 mennessä. Mitähän konkeloita ne nyt ovat keksineet???
VEROMUUTOS KESKIVIIKKONA
halpeneeko
146697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllähän ne on varmasti hiljaisuudessa taas keksineet monenlaista. Minua ainakin häiritsee tämä pahaenteinen hiljaisuus ja mediapimento.
Muistakaa, että heti kun tietoa aletaan saamaan, niin helkutinmoinen postirumba taas päälle!
..päättyy keskiviikkona. Asia siirtyy eduskunnalle. Kierroksen aikana on kuultu paria asiantuntijaa ja kait vähän selvennetty lain kieltä ymmärrettävämmäksi. Ehkä jopa muokattu se täyttämään Kho:n vaatimuket, Siilinin tapausta mallina käyttäen. Liekö toiveajattelua.
Saa nyt nähdä milloin eduskunta lain hyväksyy, ei ainakaan keskiviikkona.
Kysäisin eräältä edustajaltamme milloinko autoveroasiasta äänestetään. Hän sanoi päivämääräksi 18.2.
..sekä voi vittu! Viiminen mahdollinen päivä äänestää yhtään mitään! Vai sanoiko se että viimeistään??? Olen ymmärtänyt että se on viimeinen päivä kun eduskunta kokoontuu ennen vaalilomaa. Viime tinkaan pitää sekin vedättää.
sen tuontiautoverolain saa kyllä jättääkin
vahvistamatta jos aikovat esitetyn laisena
eteenpäin viedä: siellä on auton valmistusHETKEN
myyntihinta, silloin voimassa ollut alv vero,
mystinen kerroin joka määrittää "markkina"hintaa
nyt jne jne. Ei tule mitään. Tämän jälkeen
ei ole mahdollisuutta sitäkään vähää selvittää
paljonko valtio kusi saappaaseen ! Ei autokauppi-
asmafia rahoistaan helpolla luovu.
..mitä kaikkea valiokunnissa on lakiesitykselle tehty, lopultakin todellisten asiantuntijoiden opastuksella. Mä uskon että nyt tulee hyvä ja toimiva laki, jopa selvä ja avoin kuten eu edellyttää.
Laille tehty seuraava muutos: museoautoihin saa muuttaa yli 50 % osia.
Muuten ennallaan.
Tämäkö hyvä ? Katin pallit.
Mulla on auto, joka on valmistettu 6.12.1994 ja ensimmäinen käyttöönottopvä on 21.3.1996! Mene nyt siinä esittelemään papereitas tulliin, kun voi tulla turpiin ja pahasti. Onneks tulli luulee, et se on valmistettu 1.1.1996, jos mä en asiaa toisin niille kerro...
..on Helsingin yliopiston tutkija, joka oli verojaoston kuultavana aiheesta eduskunnassa. Uudessa Tuulilasissa kyseinen herra tyrmää tämän pölkkypää-Kuitusen kyhäelmän. Uudessa laissa mikään ei takaa tuontiauton syrjimättömyyttä. Toivottavasti hän totesi eduskunnan kuulusteluissa tämän selkokielellä myös suu kuolassa ääniämme odottaville edustajille. Kyllä tästä hyvää seuraa - uskokaa vaan.
..tullin joku pomo, en viitsi nyt nimeä kaivaa, oli ihan ekoissa valiokunnan kokouksissa yhtaikaa kuultavana. Luulen että nuo herrat ovat antaneet aika selvät sävelet mitä haluavat ja miten on vältettävissä uusi valituskierros. Luulen että Kuitunen saa nyt haistaa pitkän...ja tästä tulee hyvä ja toimiva laki.
Aivan, ja Kuitunen ei enään ollut edes kuultavien asiantuntijoiden listalla. Toivo ei ole vielä kuollut. Kai lainsäätäjäkin voi joskus olla järkevä.
Kuitunen on kuultu, valitettavasti! Ja ainakin kahteen kertaan noin 2 viikkoa sitten.
Kuitusen haudalle syljen. Ukko on sadisti joka joutunee helvettiin. On kusettanut ja aiheuttanut harmia miljoonille:
Kuitesen kuutio pakkettiautoissa
pickupien lavojen pidennytykset (sahaa poikki ja hitsaa)
jne jne
En oikein ymmärrä minkä takia puhutaan enään ollenkaan mistään autoverosta, kun kerran eu:ssa ollaan, jos kerran esim. saksassa on verot maksettu niin mitä helvettiä se enää tänne kuuluu.
Itse ainakin siirrän auton vaihtoni hamaan tulevaisuuteen, tämä asia katsotaan nyt loppuun, kun kerran on aloitettu. Toivottavasti löytyy muitakin yhtä kyrpiintyneitä veronmaksajia tästä takapajulasta???
... kyllä täälläkin sinne hamaan tulevaisuuteen. Vaikka oikeasti vaihto olisi ollut edessä jo ajat sitten ja rahat kasassa saksan hakuun jo viime kesänä, mutta per... rupee tekemään mitään ennenkuin joku saa lopun tälle pelleilylle.
Hel..in päättäjä pellet, eihän se teitä koske vaikka autovero olisi 500% kun jo muutenkin istutte takapenkillä ja ajelette veronmaksajien rahoilla.