autopesula

Eli semmosta kyselisin että olis aika ajaa tuo auto pesulaan, mutta kun en ole koskaan ajanut pesuloihin niin en tiedä miten niissä menetellään. olen juuri saanut oman auton joten olen viellä vähän kokematon näissä. jos joku viitsisi kertoa vähän tästä.
6611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kysy siltä tyypiltä tiskin takana joka myy sen pesun. Tietää tarkemmin neuvoa.

Mutta pääsääntöisesti, ostat pesun, irrotat antennin tai painat sisään, ajat pesuun, noudatat ohjeita. Ikkunat kannattaa pitää kiinni, kattoluukku myös. Suksiboksin, tms. kanssa kannattaa erityisesti kysyä neuvoa.

Harjattomat pesut vastaavat sitten suurin piirtein sitä että auton jättäisi rankkasateeseeen. Kokeile vaikka. Kun ajat sen tehokkaimman pesun jälkeen auton ulos, niin pyyhkäisepä sormella kylkeä. Kyllä sormi mustuu... :)

Äänestä

ettei nykyisin autoa saa puhtaaksi koneellisesti ollenkaan. Olen kokeillut kaikki mahdolliset masiinat, mutta aina on auto kuranen jostain kohtaa. Niin ja ne hinnat on ihan tajuttomia 12 euroa alkaen huh...

Äänestä

No ainakin k market enolaon sellainen että käyt sisällä maksamassa ja ajat auton pesulaan.

Äänestä
  • Mitä luulet, oliko tuo kokematon kuljettaja käynyt vielä pesukoneessa vuonna 2006 jälkeen kun asiasta kirjoitti kysymyksen?

    Äänestä

Ja kannattaa myös pysyä autossa sisällä pesun aikana.

Äänestä

Joo niin no on varmaan aloittaja jo monet kerrat pesussa käyttänyt autoaan, mutta siltä varalta, että joku muu vielä asiaa pohtii... (yms. turhaa sepustusta sitä varten ettei tartteisi alkaa valittamaan että on se aloittaja jo varmaan homman oppinut).

Lisäisin muistilistaan vielä sen, että kun menette pesukadulle, eli sellaiseen paikkaan jossa auton toinen puoli ajetaan liukuhihnalle joka kuljettaa autoa eteen päin pesun aikana, niin muistakaa jättää käsijarru pois päältä ja vaihde vapaalle, että auto rullaa nätisti kadun läpi.

On siellä paikan päälläkin asiat kyllä ohjeistettu, että ei siinä mielessä pitäisi olla epäselvää, mutta joillakin voi olla ikään kuin automaattinen tapa vetäistä se käsijarru päälle aina kun pysäyttää auton.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


123 kirjoitti:

Eli semmosta kyselisin että olis aika ajaa tuo auto pesulaan, mutta kun en ole koskaan ajanut pesuloihin niin en tiedä miten niissä menetellään. olen juuri saanut oman auton joten olen viellä vähän kokematon näissä. jos joku viitsisi kertoa vähän tästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu