Paljonko ajat dieselillä?

Ostin 19.7.2002 uuden VW Polon SDI.
Auto on ollut kokoajan minulla yksityiskäytössä ja mittarissa 336 tuhatta kilometriä. Onko enemmän ajettua, suhteessa ikään?

Ei tarvitse minu miettiä bensa vai diesel?

Ajettu myös 13 erimaassa ja viisumi 2004 sen jälkeen ajettu 90% venäjän naftalla
112143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

n.28000km/V

Äänestä

Työajoa vajaa 30 tkm ja huviajoa loput.

Äänestä

10kk ajettu, mittarissa 23 000. Arvio 25 000 vuodessa. Ei paljoa, siinä rajoilla kannattaako kiisseli.

Mutta ostin kuitenkin. On mukava ajella ja suunnitelmissa jossain vaiheessa muutto vähän kauemmaksi töistä, jolloin 30 megametriä vuodessa ylittyy aika varmasti.

Äänestä

2002 malli joulukuussa rek. 388 Mm mittarissa, oli taksina pari vuotta, 265 Mm mittarissa kun tuli minulle, kyllä kannattaa ajella dieselillä.
Edellinen oli bensa, muuttuvat kulut putosi puoleen.

Äänestä

Näkyy nykyisellään tulevan 60.000-65.000 vuodessa dielseauton mittariin. Nykyisellä ajettu 240.000 ja tarkoitus olisi ajaa ainakin toinen mokoma vielä samalla autolla.

Äänestä

uusi audi toukokuussa ostettiin ja nyt mittarissa 26000km

pakettiautoon tullut 16kk aikana 57000km

että silleen...molemmat jo vaihtokunnossa kait?

Äänestä

Tästä olen ylpeä ja onnellinen!

Äänestä

Mutta onhan se diesel sentään eri mukava ajaa kuin tavan perhebensa(sama kun vertaisi 1.6 ja 3.0 bensaa keskenään)! Kumpi olisi sinusta noista edellisistä mukavampi??? Siinä vastaus dieselin suosioon!

Äänestä

L/100km niin paljon vähemmän vie iso volvo autom.vaihteisena että tulee edullisemmaks varsinkin jos täytyy kiskoa jotain.

Äänestä

tammikuu 06 käyttöönotto,nyt mittarissa 72000km.Auto Honda maasturi

Äänestä

Puolitoista vuotta vanha mersu ostaessa,tarkalleen oli silloin 19kk rekisteröinnistä ja mittarissa 302tkm... Sen jälkeen tullut omassa ajossa 60tkm ongelmitta.

Että ei oo suharillakaan ollut ihan turhaan,nyt ollutkin "levossa" verraten entiseen työajoon. Päivääkään ei ole kaduttanut,malli E320CDI.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venäjän nafta kirjoitti:

Ostin 19.7.2002 uuden VW Polon SDI.
Auto on ollut kokoajan minulla yksityiskäytössä ja mittarissa 336 tuhatta kilometriä. Onko enemmän ajettua, suhteessa ikään?

Ei tarvitse minu miettiä bensa vai diesel?

Ajettu myös 13 erimaassa ja viisumi 2004 sen jälkeen ajettu 90% venäjän naftalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu