Jouluriemua odotellessa hyvää paastonaikaa kaikille sekä paastoajille, että paastoamattomille!
KRISTUS SYNTYY--
KIITTÄKÄÄ
14702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
??????????????????
!!!!!!!!!!!!
Paastota ei tarvitse, jos et siitä mitään ymmärrä.
Paasto on valmistautumista juhlaan - silloin juhlakin tuntuu juhlalta kun siihen valmistautuu eikä juhli koko ajan.
Ja: paastoaminen on muutakin kuin ruokapaastoa. Esimerkiten pahan puhumisesta pidättäytymistä... ;)
Paastossa, niin kuin muussakin ulkonaisessa hartaudessa keskitytään näkyväisten hyveitten saavuttamiseen. Pääasia, kunhan ulospäin näytät paastoavalta, katuvaiselta, nöyrän oloiselta.
Ei tämän maailman ruhtinas ole kiinnostunut sinun sisäisestä tilastasi, vaan siitä miten puhdas ja viaton osaat ulkopuolisille osoittaa olevasi.
------------------
on niitäkin jotka paastoavat ihan hiljaa ja melua pitämättä. Henkinen paasto on vaikea tie kuljettavaksi!
ettäs kehtaatkin. Painu takaisin telttaasi jokeltelemaan.
Raukkamaista käyttää toisen nimimerkkiä (vaikkakin yhdellä kirjaimella muutettuna).
Täten ilmoitan lopettavani "vastarannan kiiski" nimimerkin käytön hereetikkojen sekoilun takia.
Tulkoo tässä yhteydessä sanotuksi aidon "vastarannan kiiskin" mielipide paastosta.
Hän joka paastoaa, samanaikaisesti rukoilee entistä ahkerammin, pyrkii tekemään pahan sijasta hyvää, saa lahjakseen ansaitsemansa kunnian kruunun.
häpeämistä on Liisa Fab... En asu teltassa, vaan ihan kunnon talossa. Jos tarkoitat vihjailla jotain niin siitä vaan! En tiedä kuka olet? Enkä haluakaan!
hyvää paastoa kristikansa! Hyvää Joulua kaikille!
Liisoille ja Mateille yms. uskossa vakaille!
Uuden vuoden jälkeen taas uutta intoa puhkuen!
Joulun aikaan rauha laskeutuu kirkkoomme. Se on mahdollista koska minäen ole siellä tänä jouluna.
Se on ihme!
Niin sitä ei voi kukaan muu käyttää! Kaikki muutkin varteenotettavat nimimerkit ovat tällä palstalla rekisteröityjä. Rekisteröitynä nimimerkkinä voit poistaa omat kirjoituksesi -ja samalla varsinkin niihin tulleet häirikkövastaukset. (Ja omat kirjoituksesi voit sen jälkeen kirjoittaa taas uudestaan.)
Minusta olet ihan hyvä tyyppi, toivon, että rekisteröidyt ja rupeat palstallemme vakiokirjoittajaksi.
Enhän minä sinun asialliseen kannaottoosi kommentoinut, kuten tarkemmin tutkittuasi huomannet itsekin.
Piikkini oli tarkoitettu sille omaa nimimerkkiäni esittäneelle, joka vääristeli minun elämän katsomustani.
minäkään! Pidot senkun paranee, kun väki vähenee.
röhkimään? Vedetäänkö yhteinen sinappihuntu ylle?
Katsotaan taivaan tähtiä ja puhutaan ekumenista munkkilatinaa. En muuten minäkään ole jouluna kirkossa, en kummassakaan.
missä olen jouluna, Lissabon, Itä-Suomi tai teltassa sinapissa. Täytyy miettiä. Ekumenia julistaa joulurauhaa torstaina. Menen toteamaan tilanteen mikäli luento ei veny.
Eläköön ekumenia ja kirkkojen välinen yhteistyö!