Mikä kaikki on tänä päivänä yhteiskunnassamme poliittisesti, yhteiskunnallisesti ja taloudellisesti mahdollista? Tarkoitan itsenäistä ja täysivaltaista sekä ihmisarvon mukaista politiikkaa? EU- ja EMU-kaudella ehkä ei juuri mikään? Alustava teesini onkin, että suomalaisten 'päättäjien' kädet on lähes kokonaan tai ainakin pitkälti sidottu EU:n politiikkaan (politiikkoihin) ja siten EU:n vaikuttavimpien jäsenvaltioiden (Saksa, Britannia, Ranska) valtaeliittien ajamaan politiikkaan. Ja sehän tiedetään, millaista politiikkaa tuo varsinainen valtaeliitti ajaa. Se on sitä uusliberalistista kapitalismia mahdollisimman rosvokapitalistisessa muodossaan. Tosin eduskuntamme - itsenäisyyspäivän kunniaksi kansalaisia kuulematta - hyväksymässä "Euroopan perustuslakisopimuksessa" on muun muassa ilmaisu 'erittäin kilpailukykyinen soiaaalinen markkinatalous'.
Meillä eliittimme väittää, että "Euroopan perustuslakisopimus" (EPLS) ei oikeastaan muuta mitään verrattuna siihen käytäntöön, joka EU:n osalta jo nyt vallitsee. Näin ollen lähtökohdaksi saatetaan ottaa tuo sopimus ja katsoa, mitä se käytännössä tarkoittaa.
Mainitun sopimuksen valossa Euroopan unionista kaavaillaan liittovaltion kaltaista kansainvälistä toimijaa, oikeushenkilöä, jolle jäsenvaltiot ovat delegoineet keskeisen osan omaa toimivaltaansa. Tämä merkitsee käytännössä, että sikäli kuin omasta toimivallasta on luovuttu, sikäli luovuttaja ei voi enää luovutettua toimivaltaa käyttää. EPLS:n mukaan EU:n yksinomaiseen toimivaltaan kuuluvia aloja ovat muun ohella tulliliitto, sisämarkkinoiden toimintaa varten tarvittavien kilpailusääntöjen vahvistaminen, euron käyttöön ottaneiden jäsenvaltioiden rahapolitiikka ja yhteinen kauppapolitiikka (ks. EPLS I-13 artikla). EPLS:n mukaan jäsenvaltiot sovittavat yhteen talous- ja työllisyyspolitiikkansa sellaisten sääntöjen mukaisesti, joiden laatiminen kuuluu unionin toimivaltaan (I-12 artikla 3 kohta). Unionilla on toimivalta määritellä ja toteuttaa yhteistä ulko- ja turvalllisuuspolitiikkaa, mihin kuuluu myös yhteisen puolustuspolitiikan asteittainen määrittely (-12 artikla 4 kohta).
Jäsenvaltioiden ja unionin toimintaan sisältyy sellaisen talouspolitiikan käyttöönottaminen, joka perustuu jäsenvaltioidien talouspolitiikkojen tiiviiseen yhteensovittamiseen. Tähän toimintaan sisältyy myös yhteinen raha, euro, sekä yhteisen rahapolitiikan ja valuuttakurssipolitiikan määritteleminen ja harjoittaminen (ks. III-177 artikla).
Euroopan keskuspankkijärjestelmän perustehtäviä ovat mm. unionin rahapolitiikan määritteleminen ja toteuttaminen sekä jäsenvaltioiden virallisten valuttavarantojen hallussapito ja hoito (ks. III-185 artikla). Euroopan keskuspankilla on yksinoikeus antaa lupa euroseteleiden liikkeeseen laskemiseen unionissa (ks. III-186 artikla 1 kohta).
Mitä tästä kaikesta jää käteen: EU:ssa Finlandia on menettänyt toimivaltansa itsenäiseen ja täysivaltiaseen politiikkaan ainakin seuraavilla aloilla:
- ulkopolitiikka
- turvallisuuspolitiikka
- puolustuspolitiikka
- talouspolitiikka
- kauppapolitikka
- rahapolitiikka
- työllisyyspolitiikka
- tullipolitiikka.
Mitä jää jäljelle Finlandian omaan toimivaltaan? Ei paljon mitään? Eikö sentään SOSIAALIPOLITIIKKA? Ei, tuskin sekään? Sosiaalipolitiikkaahan voi tuskin olla irrallaan talouspolitiikasta ja rahapolitiikasta tai ainakaan juuri rahasta. Toisin sanoen, sosiaalipolitiikka tarvitsee rahaa, määrärahoja, resursseja. EU:n yhteiset politiikat rajaavat sosiaalisektorin varsin vähäiseksi, itse asiassa marginaaliin. Sen vuoksi meidän terveydenhuoltomme, sairaanhoitomme, vaikeavammaisten hoitomme, vanhustenhoitomme, lastenhoitomme, alkoholistihoitomme, asunnottomienhoitomme jne jne voi huonosti.
Samaan aikaan Ollila on saarnannut kansalle, että hyvä yritysjohtaja pyrkii aina maksimaaliseen voittoon [koska se on osakkeenomistajan ja osakespekulantin etu]. Eli meidän systeemimme, se EU-systeemi, ei salli sairaanhoitajalle kunnon palkkaa mutta optiomiljonäärit se sallii. Niille löytyy aina rahaa. Elämmehän me ilmeisesti jo nyt 'erittäin kilpailukykyisessä soiaaalisessa markkinataloudessa'? Tai ainakin olemme matkalla sinne - valitettavasti.
Nyt ovat jo eläkkeet liipaisimella. Tänään (maanantaina 11.12.2006) media (HBL 11.12.2006, s. 3) tietää kertoa, että hallituksen asiantuntija- ja yhteistyöelin talousneuvosto haluaa 'justeerata' muun muassa eläkkeiden tasoa ja eläkeikää ("Nytt förslag: Sänk pensioner och stöd"). Kaikki kauheus tehdään globalisaation vuoksi ("Rapporten handlar om hur Finland ska klara sig i en globaliserad värld...").
Voi kuvitella, mitä he pian tekevät tarpeettomille ihmisille, sellaisille, jotka Wahlroosin mukaan tuovat vain hiekkaa pankkien parketeille. Finis Finlandiae?
J.K. Usein sitä ihmettelee, mitä upporikkaat päättäjämme todella ajattelevat. Riittääkö heille elämässä se, että he itse nauttivat suurta palkkaa, optioita ja muita etuja? Eikö heitä koskaan hirvitä huonompiosaisten osa?
www.adressit.com/itsenaisyydenpuolesta
(jo yli 500 allekirjoitusta)
SEIS EU - TAHDON ULOS !
23
801
Vastaukset
- Democratian
Adressi Euroopan parlamentin yhdestä kokouspaikasta keräsi pelkästään Suomessa muistaakseni yli 160 000 ääntä.
Teidän änkyröiden vaivainen vitsinäisyysadressi on kerännyt vasta yli11!1!1 500!1!11 ääntä! :D
KYYNEL!- eroon haluavat
eivät turhia adresseja kirjottele vaan toimivat maaliskuussa vapiskaa EU:n kannattajat eduskunta ja hallitus aivan uudelle suomelle paremmalle pohjalle
- Democratian`s idols?
Mahtaako olla Hitlerin ja Stalin "demokratia" eun esikuvana?
- ehkä?
Democratian`s idols? kirjoitti:
Mahtaako olla Hitlerin ja Stalin "demokratia" eun esikuvana?
mistä sitä koskaan tietää, täytyy yrittää arvata.
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=11380 - talollinen
Democratian`s idols? kirjoitti:
Mahtaako olla Hitlerin ja Stalin "demokratia" eun esikuvana?
VÄÄRIN!
Hitler oli Hitler, Stalin oli Stalin, mutta EU on EU JA PYSYY AINA!
AINA!!!!!! - talollinen
Niin! Suomen kansa on ottanut hienosti tehtäväkseen EU:n kehittämisen ja rakentamisen iäti, ei mitään itsenäisyyshaihatteluja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EU on kansojen nimi. - demokratia
talollinen kirjoitti:
VÄÄRIN!
Hitler oli Hitler, Stalin oli Stalin, mutta EU on EU JA PYSYY AINA!
AINA!!!!!!Talollinen on puhunut, ugh.
- talollinen
demokratia kirjoitti:
Talollinen on puhunut, ugh.
Ime Stalinia tai Hitleriä, senkin EU:n vastainen änkyräkommunisti.
- nomex
talollinen kirjoitti:
Niin! Suomen kansa on ottanut hienosti tehtäväkseen EU:n kehittämisen ja rakentamisen iäti, ei mitään itsenäisyyshaihatteluja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EU on kansojen nimi.Ei ainaskaan ole rakentaa mitään euta on paljon parempaakin tekemistä kun kuunnella päivät pitkät eu hölynpölyä:)
- nomex
talollinen kirjoitti:
VÄÄRIN!
Hitler oli Hitler, Stalin oli Stalin, mutta EU on EU JA PYSYY AINA!
AINA!!!!!!euhun verrattuna loisto tyyppi mutta euta voisi verrata paatuneeseen rikollis joukkioon jota on mahdoton ohjata oikealle tielle tätä edustavat mm eu komissaarit:) ja mm sinä ta(lol)linen:) oletko jo ajatellut erota siitä vihaamastasi eusta? ajattele kuinka paljon ihanampaa elämäsi olisi ilman tuota eu haihattelua:)
- jonesy
nomex kirjoitti:
Ei ainaskaan ole rakentaa mitään euta on paljon parempaakin tekemistä kun kuunnella päivät pitkät eu hölynpölyä:)
näytä siltä.
- talollinen
nomex kirjoitti:
euhun verrattuna loisto tyyppi mutta euta voisi verrata paatuneeseen rikollis joukkioon jota on mahdoton ohjata oikealle tielle tätä edustavat mm eu komissaarit:) ja mm sinä ta(lol)linen:) oletko jo ajatellut erota siitä vihaamastasi eusta? ajattele kuinka paljon ihanampaa elämäsi olisi ilman tuota eu haihattelua:)
Yhdellä ehdolla suostun eroamaan EU:sta.
Että sitoudutte talouskasvuun, kilpailuun ja tehostamiseen, vaikka EU:n muistoa kunnioittaen.
Sillä markkinoiden vapaus on hyvä itsessään. EU on vain väline, joskin hyvin kaunis ja hauras ja suojeltava sellainen. Kuin markkinavoimat itse. - talollinen
nomex kirjoitti:
Ei ainaskaan ole rakentaa mitään euta on paljon parempaakin tekemistä kun kuunnella päivät pitkät eu hölynpölyä:)
Entistä "kapitalismia", vaikka sillä sanalla on huono maine.
- nomex
talollinen kirjoitti:
Yhdellä ehdolla suostun eroamaan EU:sta.
Että sitoudutte talouskasvuun, kilpailuun ja tehostamiseen, vaikka EU:n muistoa kunnioittaen.
Sillä markkinoiden vapaus on hyvä itsessään. EU on vain väline, joskin hyvin kaunis ja hauras ja suojeltava sellainen. Kuin markkinavoimat itse.Jopa hyvä olla verrattuna eu n kannattajaan jotka ovat isänmaan pettureita ja kapitalisteja että ole sinä vain edeleenkin sen eun kannattaja minua ei haittaa mitä ikinä tahansa eu soopaa kannatatkin:)
- nomex
talollinen kirjoitti:
Entistä "kapitalismia", vaikka sillä sanalla on huono maine.
On aika vaikeata rakentaa kuten myös euta:( miksi ihmeessä auttasin rakentamaan luhistuvaa euta jota voitasiin verrata vanhaan rämään taloon?
- talollinen
Likvidoi sitten itsesi maan päältä. Sillä lähdet täältä ennen kuin EU. Ja vain EU:lla on väliä.
- niitä EU:n
positiivisiä puolia keksittyä tuo EU kestää ja pysyy ei vahvistuvaa vastustajien joukkoa vakuuta ja varaa hyvissä ajoin ne matkaliput suomesta pois sillä eroamme EU:sta vielä ensivuoden aikana
- talollinen
niitä EU:n kirjoitti:
positiivisiä puolia keksittyä tuo EU kestää ja pysyy ei vahvistuvaa vastustajien joukkoa vakuuta ja varaa hyvissä ajoin ne matkaliput suomesta pois sillä eroamme EU:sta vielä ensivuoden aikana
Suomi ei eroa EU:sta 2007, eikä 2008, eikä 2009, eikä 2010. Ei niin kauan kuin vuosilukuja riittää. Sillä EU on välttämättömyys, johon maa on sidottu.
Ilman talouskasvua ei ole elämää. - nomex
talollinen kirjoitti:
Suomi ei eroa EU:sta 2007, eikä 2008, eikä 2009, eikä 2010. Ei niin kauan kuin vuosilukuja riittää. Sillä EU on välttämättömyys, johon maa on sidottu.
Ilman talouskasvua ei ole elämää.sdp puheenjohtaja sanoi että Suomi irtoaa eusta vii meistään vuoteen 2008 mennessä koska eu ei ole täyttänyt mm tuonti ruoan puhtaudelle asetettuja direktiivejä vaan mm eusta tuodut ruoat ovat olleet syömä kelvottomia ja alaarvoisia että se siitä eusta:)
- Talollinen II
Sinä ja kaltaisesi lähdette täältä paistumaan herranne tykö, ellette luovu hänestä, sillä kaltaisianne ihmispetoja vastaan on raaka, toimiva ja tässä tapauksessa ainoa oikea ratkaisu - VÄKIVALTA!
Vai pitäisikö sanoa se täsmällisemmin: oikeutettu itsepuolustus, joka sattuu tulemaan ihmisillä geenien mukana, mutta eksyttäjät ovat vääränlaisella kasvatuksella ja harhaanjohtamisella saaneet sen surkastumaan suurelta osalta suomalaisia. - talollinen
nomex kirjoitti:
sdp puheenjohtaja sanoi että Suomi irtoaa eusta vii meistään vuoteen 2008 mennessä koska eu ei ole täyttänyt mm tuonti ruoan puhtaudelle asetettuja direktiivejä vaan mm eusta tuodut ruoat ovat olleet syömä kelvottomia ja alaarvoisia että se siitä eusta:)
Mikä SDP:n puheenjohtajaan on mennyt?
Toisaalta markkinoiden vapaus voidaan toteuttaa ilman EU:takin. Tehokkuus on päivän sana, vaikka EU joskus hajoaisikin. - nomex
talollinen kirjoitti:
Mikä SDP:n puheenjohtajaan on mennyt?
Toisaalta markkinoiden vapaus voidaan toteuttaa ilman EU:takin. Tehokkuus on päivän sana, vaikka EU joskus hajoaisikin.sdp puheenjohtajat ovat huuomanneet eun mädännäisyyden ja haluavat eroon uppoavasta laivasta ethän sinäkään kannata puoletta joka koostuu kaikenmaailman hanslankareista? en minä ainakaan;)
- Finis Finlandiae
näin Suomi ajetaan alas ja banaanivaltioksi, tosin ilman banaaneita. Malli on kopioitu Zimbabwen Mugabelta ja Argentiinasta. "Finis Finlandiae" oli hyvä huomio.
"Zimbabwe teki Mugaben johdolla samat talousuudistukset 90-luvun alussa, ja nyt siellä aika harvalla on kivaa, ihan vaan ettei tule yllätyksenä :)"
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8129231/38564813
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1325381Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313862No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452480Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv382044- 241753
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241704- 411640
- 501608
- 291463
- 381424