Adventistit eroavat siinä

luopiokristityistä

että he uskovat Raamatun olevan kokonansa Jumalan sanaa. Muut uskovat vain UT:n olevan Jumalan sanaa ja VT:n Mooseksen sanaa. Paitsi leikkelevät sieltä juutalaisia varten irrallisia "lupauksia" jotka UT taas on siirtänyt kristityille, jotka pitävät Jumalan kaikki käskyt.

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen oppi

      eihän adventistit ole edes kuuluvia kristittyihin, vaan kyse on ihan muusta uskonnosta, joka on hyvin lähellä jt-oppia (adv. on omat raamatut, omat profeetat jne.)

    • Puhut varsin väärin

      Meille raamattu on yhtenäinen sanoma joka kirjoitus huomioiden sellaisena kuin se on kirjoitettukin. Siksihän me juuri olemmekin Raamatun perusteella adventismin kanssa eri mieltä.Meillä Jumalan suunnitelma on kehittynyt vähittäin Raamatun kirjoitusten todisteiden mukaisesti. Koko Raamatun teksti liittyy samaan oppiin. Mutta se osoittaa, ettäö Meille on annettu vain Uudessa Testamenmtissa opetetut asiat. Sen me juuri tiedämme varmuudella, koska tunnemme aikaisemmankin opin. Mitään vastaavaa ei ole adfventismissa. Heillä on kirjansa joista heidän oppinsa on luettava. Näinhän he toimittavat itsekin tekemään. He jopa väittävät, ettemme tiedä mitään adventismista ellemme käy heidän kirkkonsa sivuilla. Miksikö? Tietysti emme tiedä siksi, koska RAAMATUSTA SITÄ OPPIA EI LÖYDY; MEIDÄN OPPIMME KYLLÄ LÖYTYY!

    • Näkkälävaara U.

      Ei esim adventisti ole luopio. Eikä katolinen kirkko! EI voi olla luopio ennen uskoontuloaan. Mutta adventisti on opissaan harhaanjoutunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe