Rohkean vaalitoimittajan kysymys Saulille:
"Sauli Niinistö, toit sitten verottoman muuttoauton itsellesi vaikka vastustit kynsin hampain ja jätit muuttamatta Suomen 5 miljoonaa kansalaista koskevan autoverolain ministerinä ollessasi 8 vuden ajan. Onko sinulla tähän mitään sanottavaa?"
Mitäköhän Sauli vastaisi....
Ehkä: "tämä oli elämäni vaikein päätös"
Rohkean vaalitoimittajan kysymys
7
872
Vastaukset
- pannaan tiukille
Samalla voi kysyä Don Heinäluomalta:
"Hallitusohjelmassa on maininta autoverotuksen uudistamisesta. Mitä olette valtiovarainministerinä tehneet asialle? Aikaa on ollut 4 vuotta."
Samaa voi kysyä myös kepulta ja Vanhaselta.
Ainoa tosiasia on se, että yli 40 vuotta voimassa olleen väliaikaiseksi säädetyn autoverolain aikana on kokeiltu kaikkia mahdollisia hallituskokoonpanoja. Okei, kommunistit eivät ole vallassa, mutta eipä heistä muutenkaan ole vastuunkantajiksi.
Ja mitä on 40 vuoden aikana tapahtunut? Ei yhtään mitään.- Nimetön
SDP
- Neppola
Kestääkö Saulin maine?
Kestääkö Saulin maine että Sauli tuo ulkomailta verottoman auton Suomeen muuttoautona?
Tämä on muuten helvetin hyvä kysymys ja tärkeä koko Kokoomuksen imagon kannalta, tuntien Saulin taustaa!
Voittaako ahneus vai järki? - Saulissa
ei ole sen vertaa miestä, ettei pysty olemaaan muuttoautoa tuomatta, tulen käyttämään paljon palstatilaa asian esilletuomiseksi.
- Muistuttaja
Klaus Bremer 19.9.2002:
Klaus Bremer /r : Arvoisa puhemies! Oikeudenmukaisuus kuulostaa sanana hirviöltä ministerin Niinistön suussa. Nimittäin hallitusohjelmassa on sovittu kokonaisuudistuksesta. Miksi te vastaatte ed. Saariselle, että tehdään tai ei tehdä?
18.12.96 hyväksyttyyn nykyiseen autoverolakiin liitettiin kaksi ponsilausumaa, jotka eduskunta hyväksyi yksimielisesti, ja eduskunta edellyttää, että hallitus välittömästi ryhtyy täsmentäviin toimiin. Ministeri Siimes on tähän asti täällä nauranut minulle muun muassa, kun olen kysynyt, ja sanonut, että kyllä se sitten joskus hoidetaan, kun autovero uudestaan otetaan käsittelyyn. Eduskunta edellytti, että välittömästi.
Autoverolaki on lisäksi kopio Kreikan autoverolaista, joka sai viimeisen tuomionsa puolitoista vuotta ennen kuin nykyinen täällä Suomessa pantiin voimaan. Te tiesitte aivan varmasti, että tämä tuomio tulee kuin aamen kirkossa. (Puhemies koputtaa) Miksi te vedätätte kansaa seitsemän vuotta ja vielä jatkatte? - hylkimisreaktio
tuomaan esille Niinistön KETKUA politikonLUONNETTA - koko ajan ja vaaleihin asti!
- onhan sillä
hylkimisreaktio kirjoitti:
tuomaan esille Niinistön KETKUA politikonLUONNETTA - koko ajan ja vaaleihin asti!
korvat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847