Nyt kun Teboilin lisäksi Jet on siirtynyt venäläisomistukseen, kannattaa paitsi moottorinsa ja katalysaattorinsa takia, myös ympäristön takia ajatella millä tankkaa.
http://www.kouvolansanomat.fi/arkisto/vanhat/2002/02/02 /uutiset/juttu1/sivu.html
"Happitunnistimia on karstoittunut tulppien tapaan, hän tuumii."
"Rautiola sanoo, että venäläisasemien halpa bensiini on muunneltu 86-87 oktaanisesta, joka on sopii heidän bensiinikäyttöisille kuorma-autoilleen ja armeijan autoille. Siinä ei ole lisäaineita tai sitten on käytetty erilaisia keinoja kuten happikomponentteja ja oktaanin kohottajia."
"Venäläisbensasta löytynyt lyijy nostaa oktaania, mutta vaikuttaa katalysaattorin toimintaan. Näytteissä on myös ollut rikkiä ja rautaa, joka värjää tulpat. Eurooppalaisissa autoissa käytettävän bensiinin happipitoisuus saa puolestaan olla noin 2,7 prosenttia. Rajan takana se on ollut jopa 5-6 prosenttia, joka aiheuttaa käyntihäiriöitä."
http://www.hs.fi/uutiset/tuoreet/tulosta/1069775401637
"Tuliterien Toyota -merkkisten autojen ostajat ovat Kaakkois-Suomessa joutuneet tänä syksynä allekirjoittamaan tiedoksiannon, jossa todetaan, ettei autoa saa tankata venäläisellä bensiinillä, kertoo Lappeenrannassa ilmestyvä Etelä-Saimaa -lehti.
Toyotan takuupäällikön Jukka Järvisen mukaan tähän on ajauduttu, koska autojen moottorit ovat rikkoutuneet, kun niissä on käytetty venäläistä bensiiniä."
"Allekirjoituttamalla tiedoksiannon Toyota varmistaa sen, että uuden auton ostanut ei voi väittää olleensa tietämätön venäläisen bensiinin autonmoottorille aiheuttamista ongelmista.
Samalla hän saa myös tiedon siitä, ettei takuu korvaa, jos moottorivian tai katalysaattorin rikkoutumisen syynä on venäläinen bensiini."
Venäläinen bensiini riski moottorille
9
803
Vastaukset
- MikaA74
Täysin eri mieltä kanssasi. Yllätys sinänsä, että joku teboilin päällikkö päästää suustaan tuollaista. Selvä asia. Heidän leipäänhän tässä jokainen Venäjällä tankkaaja syö.
Menepä käväisemään vaikka Moskovassa tai Pietarissa. Näet siellä sellaisia autoja Rollseista Ferrareihin ettet uskokaan. Mistä ne muuten saavat loistoautoihin bensansa? Jos Venäläinen bensa olisi yhtä ''p*skaa'' kun tässä väitetään, laittaisitko sitä 500 000€ maksavaan autoosi? Venäjällä vaan pitää tietää mistä tankkaa. Vähän syrjemmässä ''takapihalta'' en minäkään ostaisi bensaa mutta vaikkapa Viipurin Nesteeltä saa YHTÄ hyvää bensaa kuin Suomestakin. Samoin Nuijamaan ja Vaalimaan jälkeisiltä asemilta bensa on aina ollut moitteetonta.
Itse olen tankannut yli 10 vuotta Venäläistä bensaa uudehkoihin (nyt. vm. 02) autoihin ja hieman vanhempiinkin eikä missään ole mitään vikaa ilmennyt vaikka olen ajanut autolla uudesta saakka. Yksikään katti ei ole mennyt, ei mitään vikaa koskaan. Kakkosautona toimii vm. 95 kosla ja yhtä hyvin on toiminut. Bensasta johtuvaa vikaa ei koskaan ole huollossa havaittu.
Sinänsä Toyotalta ovela temppu olla myöntämättä takuuta. Goodwill = 0
No itse en Toyotaa koskaan ostaisikaan joten minua ei hetkauta.
Ajan vuodessa noin 30 000km ja autoni syö keskimäärin 10l / 100km, joten vuositasolla bensaa kuluu karkeasti n. 3000litraa. Ja vaimolla n. 1000litraa. Parhaimmillaan Venäjältä sai 1€ halvemmalla/litra kuin täältä. Keskimäärin hintaero on ollut n. 0,7€, joten siitä vain laskemaan paljonko kymmenessä vuodessa on tullut säästöä. Ja siihen edulliset tuliaiset kaupan päälle.
Eli jatkan edelleen Venäjän bensalla koska en näe mitään järkevää syytä lopettaa bensan hakua.- tankkari.
Eiköhön pidetä nämä asiat omana tietonamme. Rajalle ei tarvita lisää kävijöitä.
- Varmaan sielläkin laatueroj...
Niin, tämmöiset tekniset jututhan eivät ole mielipide- tai äänestysasioita. Autokorjaamot kyllä kiittävät kommenttiasi. :D
- Jamppa1
olen ihmetellyt että jos se bensa on niin huonoa, miten ne siellä pärjäävät? Sen verran tunnen venäläisiä, ettei he kaikki ladalla aja. On pikkasen hienompaakin kalustoa kun meillä.
Eiköhän ne todelliset syyt tuolle vaahtoamiselle ole verottajan ja öljy-yhtiöiden intressit. Samaa tasoa kun jutut tuontiautoista ja kotimaisista vihanneksista. - Juuri niin
tankkari. kirjoitti:
Eiköhön pidetä nämä asiat omana tietonamme. Rajalle ei tarvita lisää kävijöitä.
Juuri niin. Nykyään selviää reilussa tunnissa, joten ihan mukavan tilinhän siinä tienaa kerralla. Oman autoni tankkiin menee 80 litraa ja ajo-tietokoneen avulla saan joka kerta sen 80 litraa tankkiin menemään ja lisäksi 20 litraa uskaltaa hyvin tuoda ylimääräistä vaimon autoon. Siihen tupakat muut pikku ostokset, joten satakunta eeroa säästä yhdellä kertaa.
Ja tankkaria myötäillen: älkää tulko muut tankkailemaan, p*skaa se bensa on. :-) - minäkin...
olen ihan tarpeeksi nähnyt mitä se Venäjän bensa tekee autojen moottorille. Polttoainesuuttimetkin jumivat. Voi kysellä "rajaseutukaupunkien" korjaamoista. Joissain on ihan näytekappaleita osista.
- Epälijä
Täysin eri mieltä kanssasi. Jospa ne auton omistajat eivät oo niin kranttuja siellä Venäjällä, siitä miten heidän autonsa toimii. Kunhan liikkuu eteenpäin ja joskus vähän taaksekin. Ja minkälaiset päästövaatimukset niillä on sikäläisessä katsastuksessa? Tuskin samalla tasolla kuin Suomessa, vai onko jollain kertoa faktaa ko. asiasta. Ja kuka tietää, miten usein heidän "loistoautonsa" ovat korjaamolla? Useammin kuin suomalaiset vastaavat, vai harvemmin.
T: En oo käyttäny, enkä käytä!
- juttuihin
Kerrotko vielä linkitettyjen juttujen julkaisu ajankohdat.
Muuttuuhan mailma kuitenkinkin aikalailla nopeaan ja siinä samassa varmaan polttoaineetkin. - ihmettelenpä vaan
että mitäs siinä tapauksessa, jos lähtee autolla reissuun tuonne itään päin. Eikö siellä voi sitten tankata autoaan lainkaan. Milläs sitten eteenpäin mennään, jos itäbensaa on vältettävä tankkaamasta. Joutuuko reissulainen ottamaan kanisteritolkulla kotomaasta menovettä mukaansa, ettei vaan vakuutusyhtiön kanssa tule ongelmia, jos auton moottoriin joku vika jostain syystä tulisi? Ja kuinkahan uudet autot itärajan takana voivat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse644441Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973688Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.201887Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 82819
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105807- 44803
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764