LUKoil ostaa Jet -asemia.

energiamies

8

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekä katalysaattorille

      Varsin huolestuttava ilmiö, paitsi autokorjaamojen kannalta.

      http://www.kouvolansanomat.fi/arkisto/vanhat/2002/02/02 /uutiset/juttu1/sivu.html

      "Happitunnistimia on karstoittunut tulppien tapaan, hän tuumii."

      "Rautiola sanoo, että venäläisasemien halpa bensiini on muunneltu 86-87 oktaanisesta, joka on sopii heidän bensiinikäyttöisille kuorma-autoilleen ja armeijan autoille. Siinä ei ole lisäaineita tai sitten on käytetty erilaisia keinoja kuten happikomponentteja ja oktaanin kohottajia."

      "Venäläisbensasta löytynyt lyijy nostaa oktaania, mutta vaikuttaa katalysaattorin toimintaan. Näytteissä on myös ollut rikkiä ja rautaa, joka värjää tulpat. Eurooppalaisissa autoissa käytettävän bensiinin happipitoisuus saa puolestaan olla noin 2,7 prosenttia. Rajan takana se on ollut jopa 5-6 prosenttia, joka aiheuttaa käyntihäiriöitä."

      http://www.hs.fi/uutiset/tuoreet/tulosta/1069775401637

      "Tuliterien Toyota -merkkisten autojen ostajat ovat Kaakkois-Suomessa joutuneet tänä syksynä allekirjoittamaan tiedoksiannon, jossa todetaan, ettei autoa saa tankata venäläisellä bensiinillä, kertoo Lappeenrannassa ilmestyvä Etelä-Saimaa -lehti.
      Toyotan takuupäällikön Jukka Järvisen mukaan tähän on ajauduttu, koska autojen moottorit ovat rikkoutuneet, kun niissä on käytetty venäläistä bensiiniä."

      "Allekirjoituttamalla tiedoksiannon Toyota varmistaa sen, että uuden auton ostanut ei voi väittää olleensa tietämätön venäläisen bensiinin autonmoottorille aiheuttamista ongelmista.
      Samalla hän saa myös tiedon siitä, ettei takuu korvaa, jos moottorivian tai katalysaattorin rikkoutumisen syynä on venäläinen bensiini."

      • sitten

        harjoittamaan autokorjaamotoimintaa itänaapuriin. Suomestahan ei voi tuollaista bensaa ostaa!


      • Mitäs luulet?
        sitten kirjoitti:

        harjoittamaan autokorjaamotoimintaa itänaapuriin. Suomestahan ei voi tuollaista bensaa ostaa!

        Autolehtien testeissä on bensiineillä ollut suuria laatueroja.

        Moottorien kaipaamissa lisäaineissa on säästelty, ympäristöystävällisyys on ollut joillakin niin ja näin, ja jopa polttoaineen kulutuksessa on ollut useiden prosenttien eroja. Näiden kaikkien vuoksi ei tiettyjä bensoja kannata ostaa vaikka halvallakin saisi.

        Ai niin, testejä on teetetty ainakin VTT:llä.


      • mikähän ketju
        Mitäs luulet? kirjoitti:

        Autolehtien testeissä on bensiineillä ollut suuria laatueroja.

        Moottorien kaipaamissa lisäaineissa on säästelty, ympäristöystävällisyys on ollut joillakin niin ja näin, ja jopa polttoaineen kulutuksessa on ollut useiden prosenttien eroja. Näiden kaikkien vuoksi ei tiettyjä bensoja kannata ostaa vaikka halvallakin saisi.

        Ai niin, testejä on teetetty ainakin VTT:llä.

        Suomessa tuota erikoisen halpaa bensaa myy??? Pitääkö siitä maksaa verotkin Venäjälle? Voi pyhä sylvi mikä pölvästi täällä meuhkaa!! Menehän siitä jo, hus hus!


      • Yritäs edes!
        mikähän ketju kirjoitti:

        Suomessa tuota erikoisen halpaa bensaa myy??? Pitääkö siitä maksaa verotkin Venäjälle? Voi pyhä sylvi mikä pölvästi täällä meuhkaa!! Menehän siitä jo, hus hus!

        Kun ei sinulta ensimmäistäkään asiallista argumenttia ole löytynyt, niin yrität kuitenkin kaikkesi muilla keinoin. :D Ei mikään myykään mitään erityisen halpaa, mutta heikkoa myydään tietyillä asemilla ja jatkossa vielä useammilla.


    • J_Julistaja

      Vihollisen koura kurkottaa yhä syvemmälle maahamme. Sitten kun Putin päättää hyökätä, Suomen armeijan kalusto saadaan jo varikoille pysähtymään, kun Suomen bensahanat on väännetty kiinni Kremlin käskystä.

      • heräsi

        mahtaa sinua todella ottaa pattiin? No ihan oikein sinulle!!


    • Onneksi on vaihtoehtoja

      niitä kaikkia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe