Jotenkin pikapäin näyttäisi siltä, että isänmaallisuus on luovutettu ääri-ihmisten haltuun tällä palstalla.
Suomessa ei perinteisesti ole isänmaallisuudesta tehty mitään sirkusta tai isoa numeroa. Ulkomailla on käynyt niin, että kun suomalainen vaihto-oppilas tms. on juhlinut itsenäisyyspäivää, on paikallinen kysynyt: "Kuka on kuollut?" Kaksi kynttilää ja hiljaisuus.
Niinpä leijoriipuskin luetaan nykyään "rasistiseksi" tunnukseksi ainakin joissakin piireissä. Miksi näin?
Näkisin syynä olevan ensinnäkin ääri-ihmisten aktiivisuuden ja toisekseen enemmistön passiivisuuden. Jos suuri enmmistö olisi alkanut hieman enemmän korostaa isänmaallisia asioita ja tunnuksia, ei perinteiset kansalliset tunnukset olisi leimautuneet jotenkin ääri-ilmiöiksi. Kuten nyt suomenleijonariipus.
Eli syytä on itsekussakin meissä, jos emme ole pitäneet arvoistamme huolta ja niitä hieman esilläkin.
Vinoutta havaittavissa
3
290
Vastaukset
- minnekään
ole luovutettu. Fiksut ihmiset vain harrastavat isänmaallisuuttaan arvokkaimmissa olosuhteissa ja jättävät tämän palstan nulkkien temmellyskentäksi.
- menkää ryyppäämään
kiljua Blood & Honour spurgujen kanssa. Sinä teille arvokkuutta.
- Rautatammi
Missä arvokkaammissa olosuhteissa harrastat isänmaallisuuttasi?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437
