Me tähtäämme arvoillamme ja elämäntyylillämme? jos katsomme tulevaisuuteen ja otamme huomioon kaiken mitä tiedämme, tuntuuko se tulemattomalta utopialta, mitä me nyt tulevalta odotamme?
Tarkotan ilmastonmuutosta, rahan ja materian arvostustamme, jopa suoranaista välinpitämättömyyttämme. Sanomme tekevämme kuten muutkin tekevät, otamme heistä mallia ja he meistä. Samalla kuitenkin laji lajin jälkeen kuolee sukupuuttoon, ja maasto saastuu. Onko auto välttämätön? Entä jokainen kotimme kodinkone, tai astiat kahdellekymmenelle kahden hengen taloudessa? Elämme yltäkylläisyydessä, mutta onko se ihmisen mitta, kuinka paljon hän kuluttaa?
Miksi yhden on oltava parempi kuin toisen? Miksi mitata kenenkään paremmuutta? Onko tässä oikeasti järkeä?
rakennammeko tulevaisuutta varten, vai tuhoammeko sitä unelmiimme uppoutuen?
Mihin ihmeeseen
Stafroty
2
113
Vastaukset
- yöllä juotuna
voi aiheuttaa tällaisia purkauksia.
Otappa aamukalja niin helpottaa ahistus. - PILATUSkin
Asiallinen vuodatus......sietäisi monen lukea.
Haukkasimme joskus liian innoissamme liian ison palan...luodessamme tätä systeemiä....ei täällä päättäjät pysty eikä kekiä...oikeisiin asioihin keskittyä.... pikkulipposia ja erkkejä maa pullollaan....vaalitkin tulossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651606
- 104931
- 75753
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17618ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419