SUOMEN KARJALA MYYNNISSÄ

Turhaa haaveilla luovutetun Karjalan takaisin saamisesta, kun nykyinenkin Suomen Karjala on myynnissä venäläisille.

Asialla ovat lähinnä Etelä-Karjalassa asuvat karjalaiset, jotka ahneuksissaan kauppaavat isänmaata, mökkejä, mantuja ja huoneistoja ylihintaan venäläisille.
Tälle holtittomalle menolle on saatava nopea loppu.
Maan ja asunnonmyyntikielto saatava kiireesti aikaan EU:n ulkopuolisille ostajille.
101519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Julistetaan kilpailu, että kuka löytää yhdenkin isänmaallisen karjalaisotuksen, saa tuhat euroa. Ne evakot, joiden kanssa olen ollut 40 vuoden aikana, ovat valmiit siinä tehtaidensa ja kartanoidensa muistelussa myymään kaiken. Tirauttavat sitten itkuvirret korkealta kimittäen ilmoille.

Äänestä
  • Älä puhu poika potaskaa, ikäsi on joku 20, etkä ole aito karjalaista evakkoa koskaan nähnytkään.

    Aidot oikeat evakot eivät ole suurelta osaltaan mitään kartanon- tai tehtaanomistajia, vaan ihan tavallisia suomalaisia ihmisiä, joiden osalle on muista suomalaisista poiketen sattunut kotiseutunsa ja omaisuutensa menetys.

    Täällä palstalla kyllä niitä isänmaattomia vilisee tarpeeksi, ovat valmiina tunnustamaan vanhan suomalaisen maan toisen valtion ikuiseksi omaisuudeksi.

    Äänestä

Ei puutu. Suomen ulkopolitiikan johdossa on aito punalippuinen voimakaksikko Halonen-Tuomioja ja pääministerinä kepulainen Vanhanen.
Kepulaiset jarrumiehet taas muistamme vuosikymmenten varrelta mm. Karjalan liiton päällepäsmäreinä, joiden tärkein tehtävä oli jarruttaa ja estää Karjalan palautuskeskustelu.

Eli hallitus ei tule tekemään mitään, jos vimmastuttaa niin maalisvaaleissa on syytä huomata asia! Muista: ei kepu, ei demari, ei vasuri, ei vihreä(paitsi ryhdikäs Heidi Hautala), ei rkp (asia ei edes kuulu heille tai ei kiinnosta pätkääkään . kunhan pysyvät hallituksessa puolustamassa suhteettomia etujaan).

Kokoomus kyllä, kristilliset kyllä, perussuomalaiset kyllä.

Äänestä

Miksi et vastavuoroisesti lähde tonttiostoksille Kannakselle, Laatokan Karjalaan ja Aunuksen seudulle. Sieltä löytyy vielä monta komeaa järvenrantatonttia ja vaaramaisemaa.

Äänestä
  • höpö pöpö. moneenko kertaan suomalaisten sitten pitäisi ostaa tskaisin valloittajilta oma maansa?

    Vieterisääret ostavat Suomesta maata ja asuntoja päästäkseen luikertelemaan rauhalliseen EU-maahan. Minä en ainakaan uskaltaisi ostaa mökinpaikkaa Venäjältä esim. Petroskoin tai Pietarin mafian kontrollialueelta. Älä siis hölmöjä puhe!

    Äänestä

  • omaa maata valtaajilta kirjoitti:

    höpö pöpö. moneenko kertaan suomalaisten sitten pitäisi ostaa tskaisin valloittajilta oma maansa?

    Vieterisääret ostavat Suomesta maata ja asuntoja päästäkseen luikertelemaan rauhalliseen EU-maahan. Minä en ainakaan uskaltaisi ostaa mökinpaikkaa Venäjältä esim. Petroskoin tai Pietarin mafian kontrollialueelta. Älä siis hölmöjä puhe!

    Sveitsin tuomioistuimet antavat ilmaiseksi. Venäjä on niiden lakien alla. On ne mahtavia ne sveitsiläiset.

    Äänestä

  • ostaa kirjoitti:

    Sveitsin tuomioistuimet antavat ilmaiseksi. Venäjä on niiden lakien alla. On ne mahtavia ne sveitsiläiset.

    ovat jatkuvasti Venäjän ja Japanin välisten viileiden suhteiden syy. Japani ei edes teeskentele, vaan vaatii ihan aidosti sodissa menettämään saaria takaisin ennen sen kummempaa kanssakäymistä.

    Äänestä

Enpä olisi uskonut, että insinöörin koulutuksella osaa
kirjoittaa - ja oikein tikkukirjaimilla!

Äänestä

Totta haastat, kunhan aikaa kuluu ja niitä tulee itärjantakaa lisää, alkaa rajanpinnassa "pinna" kiristyä. Tulee ryppy rakkauteen,tällöin uusi kahina on valmis. Sitten venäliset pyytävät apua emämaasta. Kun ne eivät onnistuneet valloittamaan Suomea sotimalla, ovat keksineet>>>otetaan pala kerrallaan. Sisämaasta ei monikaan ole halukas muuttamaan rajan läheisyyteen kahinoiden pelossa. Nykyinen vasemmito-kepulais hallitus ei lotkauta korvaansa. Ei voi kuin sääliä tulevia sukupolvia.

Äänestä
  • Kyllä näyttää siltä että rajalla asumiseen liittyvät rajan kirot. Ei riitä että kauppa käy koska oheisilmiöt ovat niin huolestuttavia. Viina, huumeet, rikollisuus, vaatimukset venäjän kielen asemasta ja opetuksesta, palvelutarjonnasta vievät moneen kertaan rajakaupalla tienatun tulon.

    Onko tässä päätä tai järkeä päästää röyhkeitä venäläisiä asumaan ja mellastamaan maassamme?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SotainsinooriKarlsson kirjoitti:

Turhaa haaveilla luovutetun Karjalan takaisin saamisesta, kun nykyinenkin Suomen Karjala on myynnissä venäläisille.

Asialla ovat lähinnä Etelä-Karjalassa asuvat karjalaiset, jotka ahneuksissaan kauppaavat isänmaata, mökkejä, mantuja ja huoneistoja ylihintaan venäläisille.
Tälle holtittomalle menolle on saatava nopea loppu.
Maan ja asunnonmyyntikielto saatava kiireesti aikaan EU:n ulkopuolisille ostajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu