Valtion velvollisuus on avat työpaikkoja, vaikka risusavotoita tai tienvarsien siivouksia risukoista. Vaikka sepeliä hakkaamaan vasaroiden avulla. Vanhusten auttaminen. Heille polttopuiden tekeminen. Kaikki tämä ei ole kovinkaan taludellista, mutta saisi jotenkin pysymään työnteon verissä. Kyllä aiheita riittää. Mutta on aivan surkeaa maksaa sohvaperunoille päivärahoja ilman mitään vastavelvollisuutta.
Työvelvollisuuslaki saatava takaisin
Työpaikkoja avattava
5340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainakin työllistää tuhansia pakkotyön vartijoita tuo touhu. Koska kukaan ei 200 euron kuukausipalkalla taida ruveta kiviä palastelemaan, täytyisi tietenkin takoa kahleita ja kouluttaa piiskureita.
Jotenkin tuttua meininkiä, taisi tuo naapurin isä aurinkoinen sitä neuvostomaassa kokeillakin - mutta huonosti kävi...
Ja monenlaisia keinotekoisia töitä teettuivät, aina pillkeitten alkuteollisuuteen asti. Kyllä tosiaan se työnteko vaikuttaa rankalta vaika palkasta ei ollut mitään 200 euron rajaa kuten sinä esittelet sitä! Kunnollatehdystä työstä oikea palkka ja sillä siisti!
ne miljardi työtuntia tekemätöntä työtä, on tainnu juntilla mennä kalkulaattori ja pää sekasin.
Pääasia ettetiv't ole joutilaina vaan jotakin tekisivät. Eli sieltä samasta kassasta josta niille nytkin maksetaan. Vaikka edes sen verran tekisivät töitä joka olisi sen korvausrahan suuruinen jota he saavat sohvalla loikoilessaan.
Töitä tässä on toistenkin tehtävä elääkseen.
Aivan turha se on uikuttaa, olen aina löytänyt töitä, joskus pikkuisella palkalla , joskus paremminkin. Itsestä se on loppujen lopuksi kiinni hakeeko töitä vai käykö vain kassalla noukkimassa ilmaista rahaa.
Demareille ihmiset ovat pelkkää TYÖVOIMAA...se siitä inhimillisyydestä!