Mitä hyvää Torontolaisuus on Suomeen tuonut ?
Kaikissa uusissa opeissa on tärkein asia se, miten ne suhtautuvat Jumalan sanaan.
Torontolaisuus on tunnetusti halveksinut Jumalan sanaa ja painottanut enemmän kokemuksia ja tunteita ja ilmiöitä.
Jokainen oppi, joka halveksii tai vähättelee Jumalan sanaa, minkä tahansa, vaikka hengen kustannuksella, on eksytystä.
Jumalan Pyhä Henki rakastaa Jumalan sanaa. Jumalan Pyhä Henki toimii Jumalan sanan mukaisesti.
Mitä hyvää torontolaisuus ?
16
495
Vastaukset
- herramrks
Haluaisin ensin tietää mitä tarkoitetaan "torontolaisuudella".
Tietäänkseni Suomessa ei liene yhtään "torontolaista seurakuntaa" tai "torontolaista opetusta".
Josko ensin määriteltäisiin mitä sillä meinataan ja sitten mietitään tuota kysymystäsi.- Robpie
Lyhyesti:
-Ihmisten kaataminen
-Järjetön nauru
-Eläinäänet
-Vapinat, tärinät, pakkoliikkeet
-Moraalittomuus ja rahanahneus.
Suomessa Jyväskylästä 1995 Vapaakirkon kokouksista levinnyt ilmiö, joka sai täydennystä Lontoosta Torontolaisten kokouksista ja itse pääpaikasta Torontosta, jossa Suomalaiset kävivät voimaa hakemassa.
Suomessa olevat torontolaiset seurakunnat ovat niitä, joissa tuo kaatamisena yms. ilmenevä voima vaikuttaa. - info.
Robpie kirjoitti:
Lyhyesti:
-Ihmisten kaataminen
-Järjetön nauru
-Eläinäänet
-Vapinat, tärinät, pakkoliikkeet
-Moraalittomuus ja rahanahneus.
Suomessa Jyväskylästä 1995 Vapaakirkon kokouksista levinnyt ilmiö, joka sai täydennystä Lontoosta Torontolaisten kokouksista ja itse pääpaikasta Torontosta, jossa Suomalaiset kävivät voimaa hakemassa.
Suomessa olevat torontolaiset seurakunnat ovat niitä, joissa tuo kaatamisena yms. ilmenevä voima vaikuttaa.kun olet hengelliseti sokea, et ymmärrä Pyhästä Hengestä ja henkien taistelusta mitään. Mutta kun tulet uskoon Jeesukseen, silmäsi avautuvat ja kaikki alkaa selkenemään, lopetat ulkonaisiin asioihin ja tunteisiisi luottamisen ja ajatuksesi kirkastuu selkeäksi.
http://www.arkki.org/arkki/3Uudestisyntyminen.pdf
http://www.arkki.org/index.php?menu=etusivu&page=etusivu - herramrks
Robpie kirjoitti:
Lyhyesti:
-Ihmisten kaataminen
-Järjetön nauru
-Eläinäänet
-Vapinat, tärinät, pakkoliikkeet
-Moraalittomuus ja rahanahneus.
Suomessa Jyväskylästä 1995 Vapaakirkon kokouksista levinnyt ilmiö, joka sai täydennystä Lontoosta Torontolaisten kokouksista ja itse pääpaikasta Torontosta, jossa Suomalaiset kävivät voimaa hakemassa.
Suomessa olevat torontolaiset seurakunnat ovat niitä, joissa tuo kaatamisena yms. ilmenevä voima vaikuttaa.Kuka sanoo ettei ihminen voisi reagoida Jumalan kosketukseen esim. nauramalla tai kaatumalla?
Tällaiset ilmiöt eivät ole mikään uusi ja "torontolainen" asia.
Moraalittomuus ja rahanahneus?
Haluaisitko noita hiukan valottaa?
T: 1990-luvun jkl:n vapiksella viettäneenä - Kyhmynokka
herramrks kirjoitti:
Kuka sanoo ettei ihminen voisi reagoida Jumalan kosketukseen esim. nauramalla tai kaatumalla?
Tällaiset ilmiöt eivät ole mikään uusi ja "torontolainen" asia.
Moraalittomuus ja rahanahneus?
Haluaisitko noita hiukan valottaa?
T: 1990-luvun jkl:n vapiksella viettäneenäTiedän, että vastaan puoli vuosikymmentä myöhässä, mutta vastaan kuitenkin.
Ihminen reagoi Jumalan kosketukseen kuolemalla. Kun Pyhä ja epäpyhä kohtaavat niin, että koskettavat toisiaan, epäpyhä ei voi kestää.
Niin joo. Ja torontolaisuus on Saatanasta.
- Jumalasta!
Toronton siunauksen, oikeammin Pyhän Hengen siunauksen (eihän helluntaiherätystäkään kutsuta Los Angelesin siunaukseksi) hedelmät olivat monenlaisia. Itselläni ne tuotti hyvää: rakastuin Jeesuksen syvemmin, luin innokkaammin Raamattua ja usko Jumalan ihmeitä tekevään voimaan lisääntyi, ristin voima kirkastui, parannuin sisäisesti...
Luther sanoi, että sinne minne Jumala rakentaa kirkon niin saatana rakentaa kappelin... eli aina herätysten ja uudistusten keskellä on myös sielullista. Lukekaa hyvät helluntailaiset Antti J. Pietilän kirja Helluntailiike, jossa teol.prof. luokittelee juuri Suomeen tulleen helluntailaisuuden saatanalliseksi ja shamanistiseksi. Ja ne kuvaukset helluntaikokoukssista oli kuin suoraan Torontosta.
Helluntailaisuudessa on ylpeyden synti: se mikä ei tule helluntailaisuuden piiristä (koska heillä onm kirkkain, ns. helluntaivalo) ei ole Jumalasta.
Ja helluntailaisuudesta sanottiin myös, että se reåpi rikki kirkkokuntia ja aiheutti hajaannusta kielillä puhumisen korostuksellaan uskovien keskudessa.
Eipä tämänkään palstan helluntailaiset ole oppineet omasta historiastaan mitään. JOten lukeaa helluntailaisuuden historiaa ja heitelkää vähemmän kiviä... - Markku Tampio
Olihan siitä torontolaisuudesta se hyöty, että uskovat ihmiset uskaltavat nykyisin jopa nauraa ja iloita vapaasti Herrasta Jeesuksesta seurakunnissaan. Etteivät enää ja aina ole jäykkiä ja synkänoloisia hapannaamoja, niinkuin ennen.
Kuinkas evankeliumin ilosanoma Jeesuksesta voisi ollakaan ilosanoma, jos uskovat mököttävät synkänoloisina seurakunnissaan..
Ei torontolaisuus suinkaan kaikkiin suomalaisiin seurakuntiin pesiytynyt, vaan vain muutamaan harvaan..
Voihan vitalis! Mie asun tässä J-kylän naapurikunnassa ja olen käynyt J-kylän vapiksessakin. Ja vasta nyt minulle selvisi, että torontolaisuus on lähtenyt täältä J-kylän vapiksesta. Vaan eipä sieltä ole ns. tarttunut mitään epäkelpoa ja Raamatun Kirjoitusten vastaista toimintaa minun Henkeeni, kun Jeesus on pitänyt minusta huolta..- hgngfc
No ilmankos oletkin hurahtanut demonitouhuihin eli uskovaisten noituuteen. En ihmettelekään enää ollenkaan. Noista Keski-Suomen saastaisuuden pesistä on seurannut juuri tuollaista jälkeä kuin tampion touhut.
Tee parannus noituuden synnistä, tai joudut helvettiin. - dhfryhdns
hgngfc kirjoitti:
No ilmankos oletkin hurahtanut demonitouhuihin eli uskovaisten noituuteen. En ihmettelekään enää ollenkaan. Noista Keski-Suomen saastaisuuden pesistä on seurannut juuri tuollaista jälkeä kuin tampion touhut.
Tee parannus noituuden synnistä, tai joudut helvettiin.ei ne demonitouhut niinkään vapaakirkollisten juttuja ole. enemmänkin helluntailaisten piireissä niitä tuolla savossa harjoitetaan.
- Perehtynyt
Torontolaisuus toi lihallisen menon ja noituuden seurakuntiin.
- perämela
On hyvä muistaa kuitenkin, että se "ilton hapannaamausko " on tuonut tähän maahan koko vapaan kristillisyyden ilman minkäänlaista toronton tekoiloa ja pöljiä temppuja.
kuinkas monta tervettä seurakuntaa on syntynyt pimeille paikkakunnilel tään ilmiön vaikutuksesta ?
epäilen ettei ainoatakaan, mutta monta tervettä on särkynyt sen vaikutuksesta, ja eheytyminen kestää sukupolven ajan vähintään.- rrtretrte
Net ei ehheydy koskhan.
- Samaa roskaa
Entisen new age -ihmisen todistus:
http://kimolsen.wordpress.com/2007/12/25/a-testimony-of-a-former-new-ager/ - KTS (Ei kirj.)
Eikös Netmössön ydinjoukkokin jossakin vaiheessa menny mukkaan tähän torontotorvelointiin?
- KTS (Ei kirj.)
Ja vähän myöhemmin vielä kaiken lisäx siihen leikländin löperehtimiseen...
- KTS (Ei kirj.)
KTS (Ei kirj.) kirjoitti:
Ja vähän myöhemmin vielä kaiken lisäx siihen leikländin löperehtimiseen...
Niin kauan kuin tätä israelfanitusta ei kerta kaikkiaan saada kokonaan kitkettyä pois, niin vaikeuksia kasaantuu ja vaellus päättyy päistikkaa kuralätäkköön!
Meillä palestiinalaismielisillä kristityillä sen sijaan:
http://www.eappi.fi/
http://www.rauhanpuolustajat.fi/lahi-ita/suoma/fida.html
JOTAIN IHAN MUUTA!
:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?126797Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699