Olisipa mielenkiintoista

järjestää keskustelu innokkaan kreationistin ja UFO-uskovaisen välille. Vaikka supi vastaan Solarman. Sen voisi kuvata Youtubeen. En tarjoudu välittäjäksi, koska en yhtään tykkää saada kakkosnelosesta päähäni. Samasta syystä en ehdota kressujen ehdokkaaksi vaikka isbn-henkilöä - tulisi pahasti sääli Solarmania, joka ei ansaitse saada hampaanjälkiä sääreensä.
7553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

joka kertoo tarinaa, sitä samaa mistä raamatusakin on kuvauksia kun jumalat tipahtivat taivaalta ja alkoivat niiden poijat hässimään ihmisten kanssa. Edelleen tämä lahkon lahkon lahko odottaa jumaliaan takaisin, käsittääkseni tsekkaamaan tilannetta ja odottaavat että jumalat noukkivat pilv.., aluksen ruumaan, kuolleetkin lahkolaiset. Uffo-uskovainen tuskin laittais parasta tarinaa paremmaksi ?! Mä voin hoitaa keskustelun kuvauksen, kynbillä. Hattu kiertämään laitan tilinumeron myöhemmin.

OT

Äänestä

Hei vain Sharyn.

Keskusteluakseliksi kelpaisi vielä paremmin evouskovaiset vastaan Ufointoilija (yksi riittää).

Visualisoin hieman väittelyn kulkua:
Alussa näkyy lauma ruokkoamattoman näköisiä ja peseytymättömiä evouskiksia(esim. agneisti, Bullape, Ahvenanmaa, Ah am nauran, Kas näin, Illuminatus, ISSN, Alex,...) puimassa nyrkkiä, polttamassa ufojen kuvia ja syytämässä navanalusherjoja.

Yhtäkkiä kuvaan astuu asiallinen ufoharrastaja, joka pelkällä murhaavalla katseellaan ja älyllisesti korkeatasoisella läsnäolollaan saa evolauman pakenemaan kauhuissaan ja koko maisema tyhjenee. Jäljelle jää vain ufoharrastaja ja taustalla soi Enrico Morriconen vihellysmusiikki elokuvasta Hyvät, Pahat ja Rumat.

Mutta kun ufoharrastaja kääntää selkänsä, nousee heti kaksi evoilijaa viemärikannen alta ja yrittää heittää tätä kivillä. Syrjäsilmällään ufoisti näkee tämän ja salamannopeasti argumentoi painavan tiedeväitteen, joka sivaltaa kuin piiskanisku suoraan rähjäisten evoilijoiden ranteeseen. Nämä parkaisevat ja luikkivat tiehensä kyyristellen.

Äänestä
  • Tulikin tuosta mieleen, että onko ketään taiteilijaa
    joukossa, joka voisi piirtää näistä evouskiksista ja kessuista pilakuvia tai ainakin nyt ensin yhden, jossa kamppailu käy kuumimmillaan.

    Niin ja laittaisi sille sitten linkin, jota voisimme
    yhdessä kaikki ihailla.
    Kuplarepliikit olis ihania? Hah

    Äänestä

  • hallussas, mehevä kuvaus ! Onko mielestäsi ufo-intoilija sama asia kuin jumalat-intoilija. Niin olen ymmärtänyt vaikka käyttävätkin erilaista terminologiaa puhuessaan uskostaan.

    OT

    Äänestä

  • näppäimistö kirjoitti:

    hallussas, mehevä kuvaus ! Onko mielestäsi ufo-intoilija sama asia kuin jumalat-intoilija. Niin olen ymmärtänyt vaikka käyttävätkin erilaista terminologiaa puhuessaan uskostaan.

    OT

    "   hallussas, mehevä kuvaus ! Onko mielestäsi ufo-intoilija sama asia kuin jumalat-intoilija. Niin olen ymmärtänyt vaikka käyttävätkin erilaista terminologiaa puhuessaan uskostaan.

    OT"

    Paremminkin mielessäni on mehevä kuvaus, mutta kun en osaa piirtää, kuin kissan palloilla, niin se siitä.

    Ufo-intoilijat/jumalat-intolijat, niin kyllän nimikin jo paljastaa erilaisuuden, mutta mikä ei taasen poista yhteneväisyyksiäkään kokonaan?
    Outo kysymys?

    Ufo on nimittäin lyhennys sanasta tunnistamaton lentävä esine.

    Uskoa taasen löytyy kaikista ihmisistä!
    Yksi uskoo Jumalaan, toinen saatanaan, kolmas tieteellisiin hurjiinkin hypoteeseihin ja sekin joka väittää ettei usko mihinkään, niin uskoo kuitenkin välillisesti. Siis jokainen uskoo!

    Intoilijat vievät maailmaa eteenpäin niin hyvässä kuin pahassa, mutta jos maailmassa olisi vain tavishyssyköitä niin mitään radikaalia ei olisi tapahtunut, itseasiassa olisimme vieläkin kehityksellisesti ikävystyneitä ja tylsiä?

    Äänestä

väärähkön puun alla. Solarmanilla on sentään jotain tolkkua jutuissaan. Ehdottaisin einari3:a tai ebistä, niin saataisiin värikäs ja vinha keskustelu värähtelytasoineen ja (umpi)ulottuvuuksineen.
Solarman on ihan hyvä jätkä, joskin hänenkin sisällään asuu vähän minikokoa suurempi alien ja poika taitaa olla aika nuori.
ISBN tuntuu varsin hauskalta siskolta (Ensin luulin veikoksi. Sen verran hyvä verbaalisesti). Luin ensi kertaa hänen kirjoitelmiaan. Logiikka nolla (UFO-uskovainen heittää kovan tieteellisen faktan, vai kuinka se meni), kuvailu kymppi .
Mistähän löytyisi hyvä keskustelupalsta, jolla voisi antaa palaa niin, ettei tarviisi koko ajan pelätä loukkaavansa jonkun (UFO- tai joku muu)uskonnollisia tunteita.
Unohdin kirjautua, mutta ei kai sillä väliä.
Sulkeudun suosioonne.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ebis sopisi isbn:n kanssa, mutta silloint tarvittaisiin vesitykki erotuomariksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6914939 kirjoitti:

järjestää keskustelu innokkaan kreationistin ja UFO-uskovaisen välille. Vaikka supi vastaan Solarman. Sen voisi kuvata Youtubeen. En tarjoudu välittäjäksi, koska en yhtään tykkää saada kakkosnelosesta päähäni. Samasta syystä en ehdota kressujen ehdokkaaksi vaikka isbn-henkilöä - tulisi pahasti sääli Solarmania, joka ei ansaitse saada hampaanjälkiä sääreensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu