On ilmeisesti amerikkalainen tapa tehdä avaruusalukset ns. Lego-menetelmällä, osat tippuvat lähdössä ja niitä lisätään jälleen avaruudessa, jos oikeat varapalikat sattuivat mukaan? Ehkä Venäjä voisi auttaa alusten suunnittelussa, noin kansainvälisen yhteistyön aikana?
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id49031.html
Discovery osiksi taas.
14
313
Vastaukset
- ...
Palapeli kehittää.
- on todellakin
ruotsalaisinsinööri kokosi palapelin alle vuodessa vaikka pakkauksen päällä luki 2-4v. no nerokkaitahan ne on aina olleet....
- ne kestivät
mutteivät kestä enää. Onkohan jenkkien keskimääräinen älykkyys rapissut roimasti, kun eivät osaa huoltaa sukkuloitaankaan enää toimintavarmoiksi.
- että venäläisillä
ei ole mitään kokemusta muuta kuin kertakäyttövehkeistä! On oikeastaan ihme että sukkulat ovat tehneet yli kymmenen reissua avaruuteen kukin ajatellen millaisille voimille ne altistuu joka kerta lähdössä, avaruudessa ja etenkin ilmakehään paluussa.
- on matkailla
aina uudella kuin useaan kertaan paikatulla!
- Buranaa kansalle!
Neuvostoliitto kehitti myös sukkulan. Se oli (ainakin Neuvostoliiton mukaan) suurempi, kauniimpi ja kaikin puolin parempi kuin amerikkalainen.
Yksi miehittämätön koelento sillä tehtiinkin kiertoradalle ja paluu onnistui hyvin. Siinä oli sellainenkin hienous kuin automaattiohjaus. Se osasi tulla ihan itse Maahan.
Tolkuttoman kalliina sen kehitys lopetettiin Neuvostoliiton romahdettua. Kukaan ei taida tietää, että olisiko Buran lopulta ollut amerikkalaista sukkulaa parempi. Sellaista siitä yritettiin tehdä ja onnistuminenkin oli lähellä.
Buranin loppu oli nolo. Prototyyppi tuhoutui Baikonurissa Kazakstanissa kun sen säilytystilana käytetty halli romahti.
kuinka suuri osa Buranista oli neuvostoliittolaisten kehittämää ja kuinka suuri osa jenkeiltä varastettua? Sitä on mahdoton sanoa. Täytyy kuitenkin muistaa, että Neuvostoliitto oli pitkään edelläkävijä avaruusreissuilla. Ei sielläkään siis ihan tyhmiä oltu, vaikka jenkit kirivätkin lopulta ohi. Raha taisi ratkaista senkin kilvan. Tiede kuitenkin hyötyi suuresti noiden kahden supervallan pullistelusta...
Tietoja Buranista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Buran
- vastaavaa
alusta, mutta ei pystynyt lentämään sillä kertaakaan. Johtopäätös: Venäjä ei ainakaan pysty auttamaan tässä asiassa.
- Buranaa kansalle!
Se teki miehittämättömän avaruuslennon ja useampiakin miehitettyjä lentoja ilmakehässä. Homma kaatui rahanpuutteeseen. Neuvostoliittolaiset eivät tunnetusti olleet talousneroja... Sääli sinänsä, Buran olisi voinut kehittyä hyvinkin toimivaksi vehkeeksi.
- ...ja lensikin
kerran, mutta tosin miehittämättömän lennon. Projekti lakkautettiin sen kalleuden vuoksi, Neuvostoliiton romahtaessa.
- avaruuteen?
Taivaaseen kylläkin
- eihän sinne ladalla
luulen ma.
- eihän ladalla
avaruuteen.
- mutta
yli 12km/s pakonopeus voi olla hankala saavuttaa Ladalla
- Venäjä voisi auttaa.
auttaisi! :)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101683Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818