Tuolla alla on Frank Grögerin kiintoisa artikkeli "Amerika, der Japanische Raubgold und Hiroshima". Siinä käy ilmi, että atomipommit pudotettiin myös siksi, että NL oli aikeissa hyökätä Hokkaidolle ja koko Japanin ennen USAa. Oli kyse Japanin hallinnasta eikä siitä ollut sovittu palaakaan.
Mielenkiintoista on etenkin se tosiseikka, että Japani oli ryöstänyt kultavarannot valtaamiltaan alueilta ja muita arvometalleja. Missä ne nyt ovat, vallitsee syvä japanilais-amerikkalainen hiljaisuus. Kiintoisa kuolinvuodetunnustus kertoo nimenomaan artikkelin lopussa kyseessä olleen nimenomaan miljardien kultavarannot ja niiden omistus, kun atomipommeja pudotettiin.
http://www.swg-hamburg.de/Geschichtspolitik/Amerika_das_japanische_Raubgold_und_Hiroshima.pdf
No oikeastaan oli tarkoitus hehkuttaa tätä kultamääräää. Kyllähän nimenomaan Japani oli juuri luvannut antautua. Kunhan keisari jätettäisiin. Miksi atomipommit pudotettiin ja sitten vasta suostuttiin japanilaisten antautmiseen keisarinsa kanssa? Ilmeisesti N-liitolle oli näytettävä pommeja, etteivät ryppyilisi, vaikka USA:noli sisäpoliittisista syistä vdettävä joukkonsa Euroopasta sodan jälkeen. Ehkäpä eivät haastaneet myöskään Japanissa USAa.
Miksi atomipommit pudotettiin?
11
923
Vastaukset
- Kuriilit
Muistelen että USA kehoitti N-liittoa ottamaan Kuriilit palkkiona yhteisistä sotaponnisteluista. Niinpä NL sitten valloittikin sodan viimeisinä päivinä ko. saaret. Kuolivuodetunnustukset ja kullat jätettäköön omaan arvoonsa.
Kun liitymme Natoon niin silloin USA voi luovuttaa Suomen palkkiona Venäjälle jostakin öljykentästä tai Vinkustaniasta.- Vandaali
Ei kulta Kurilleilla ollut.
- hoppuile
voi USA tai EU luovuttaa Suomen vaikkei Natossa oltaskaan. Vaikka Valko-Venäjälle luovuttas ei me voitas mitään.
- salaliitto
Se on huijausta, tosiasiassa mitään pommia ei ole edes tiputettu, USA halusi vain saada "ylivoimaisen aseen" mutta vielä tänäänkään ydinpommia ei ole saatu toimimaan kunnolla ja se on suuri suurvaltojen välinen valhe jolla pidetään pienemmät maat aisoissa.
Tässäpä tekstiä aiheesta.
http://www.adequacy.org/stories/2002.4.27.222035.313.html- Elvis elää
Kiitos, kiitos, kiitos. Nyt ymmärrän ettei myöskään kuussa ole käyty. Myös Elvis elää!
Neuvostoliitto hävisi maan päältä joten Hollywood on palkannut näyttelijöitä Viipurin ja Pietarin kulisseihin lorvimaan. Ja suomalaiset ovat menneet halpaan! - salaliitto
Elvis elää kirjoitti:
Kiitos, kiitos, kiitos. Nyt ymmärrän ettei myöskään kuussa ole käyty. Myös Elvis elää!
Neuvostoliitto hävisi maan päältä joten Hollywood on palkannut näyttelijöitä Viipurin ja Pietarin kulisseihin lorvimaan. Ja suomalaiset ovat menneet halpaan!Elviksestä en tiedä, mutta kuussa ei ole käyty, ei edes avaruudessa, satelliittejä sinne on onnistuttu laukomaan ja ISS asemakin on vain ylisuuri satelliitti.
Oheinen kuva esittää tätä Ruotsalaista "astronauttia", huomaa että kamera on kyljellään ja "astronautti" tosiasiassa seisoo kyyryssä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/fuglesangMN_uu.jpg
Kylmä sotakin oli USA:n ja Neuvostoliiton sopima järjestely jolla saatiin kauhulla rauhoiteltua Toisen maailmansodan jälkeistä sotkua.
- kaikki tiedävä
Kysymys kuului: "Miksi atomipommin pudotettiin?"
Vastaus: koska atomipommi ei voi toimittaa perille nostamallakaan. Siksi atomipommi tulee pudottaa, koska sen vastatoimitus on mahdotonta. - fennoman
Japanin kultavarannot?Kyllä ainakin Kuomintang vei kiinasta häipyessään maan kultavarannon mukanaan ja siinä on yksi syy ettei se halua liittyä emämaahan,kiinaan.
Alkaisi nähtävästi tuon kullan avulla rikastuneiden sukujen putsaus varastamastaan mammonasta.
Se,että japani olisi vienyt tuon maan kultavarannon on valetta ja kaikkea muuta paskan lyöntiä hävityn niskaan.
Noiden miehitettyjen maiden kultavarannot tuskin ovat olleet mitään ihmeellisen suuria,ainahan ilmoitetaan miten paljon hävisi,mutta jo tuon nykyisen herrakansan ilmoittamilla määrillä pelkillä hampaiden kultapaikoilla kullattaisiin pyramidi.
Aina tuntuu löytyvän joitain jotka löytävät suuria mysteereitä,vaikkapa nyt japanin kauheat kultavarat.
Jo tuota euroopan sodanjälkeistä tilannetta katsoessa,luulisi henkiin jääneiden,en kerro keiden, saaneen korvauksia niin paljon,että olivat miljonäärejä joka tyyppi jo ennen sotaa.
Jos kultaa jäi japaniin amerikkalaisten lähdettyä,se on varmasti käytetty kansan nostamiseen kurjuudesta,sijoituksin ja ostoin ulkomailta.
Onhan se niin,jos japanilaiset kotiuttaisivat omaisuuden jonka omistavat ulkomailla,se vaikuttaisi (siis todella paljon) maailman talouden romahtamiseen.Rikas ja työteliäs kansa,toisin kuin nuo afrikkalaiset ja muut siinä kyljessä asuvat bensakauppiaat.- Nasusesi
Eikö tässä artikkelissa vihjattu suoraan, että USA vei kullan? Eiväthän ahneet jenkit japseille mitään jättäneet. Uhkailivat tietysti, että olkaa hiljaa. Japani vei kaiken sieltä , minne se pääsi. Kuomingtang ei siellä hallinnut.
- fennoman
Nasusesi kirjoitti:
Eikö tässä artikkelissa vihjattu suoraan, että USA vei kullan? Eiväthän ahneet jenkit japseille mitään jättäneet. Uhkailivat tietysti, että olkaa hiljaa. Japani vei kaiken sieltä , minne se pääsi. Kuomingtang ei siellä hallinnut.
Kuomintang vei kullan mukanaan.
- Nasusesi
fennoman kirjoitti:
Kuomintang vei kullan mukanaan.
Lähde? Joku jenkkihistorioitsija saattaa vetää tässä kotiinpäin.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823240Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362060Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691830Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2981366Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki341268Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911200- 1081194
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711090Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201084- 281061