Tulli yrittää

kiemurrella

pois siitä tosiseikasta että ehkä jopa 100000 verotuspäätöstä menee uudelleen käsittelyyn. Ja tälläkertaa perustelun on oltava tarkempi kuin aikaisemmin. Tiedotteessa on sanamuoto "...kriteerit on ilmoitettava avoimemmin ja yksityiskohtaisemmin.". VÄÄRIN, tiedotteessa pitäisi lukea "kriteerit on ilmoitettava avoimesti ja yksityiskohtaisesti.".

Tiedotteessa lukee: "Ratkaisussa ei ole todettu, että verotuspäätöksessä sovellettu verotusarvo olisi ollut liian korkea.". Ei todettu ei, asia kuitenkin palautettiin tullipiiriin uudelleen käsiteltäväksi koska aikaisempi verotusarvo oli hatusta vetäisty. Edes tulli ei nimittäin tiedä miten verotusarvo on laskettu. Tulli ei siis voi jatkossa käyttää Grey-Hen Oy:n salaisia taulukoita, eikä olisi saanut käyttää aikaisemminkaan. Mielestäni onkin ollut käsittämätöntä miten yksityinen yritys on voinut vaikuttaa näin suuressä määrin verotukseen. Mikä on heidän virkamiesvastuunsa? Ei mikään. Ko. yritys on voinut vaikka ruletissa pyöräyttää haluamansa hinnat eri autoille. Onko em. GH:n tarjoama palvelu kilpailutettu säännöllisesti tullin taholta? Monopoli on laissa säädetty vain ALKOlle, ei yksityisille firmoille. Laissa pitäisi siis olla kohta josta löytyy maininta GH:n monopoliasemasta, muuten on palvelu kilpailutettava.

KHO:n päätös tarkoittaa myös sitä että tullin on otettava huomioon myös muiden kuin merkkiliikkeiden hinnat, eli hinnat nk. vapailla markkinoilla mm. yksityisten välisissä kaupoissa ja 'ei merkkiliikkeissä'. Nyt on myös verotettavalla paremmin mahdollisuus kyseenalaistaa tullin määrittelemä hinta jos kokee sen virheelliseksi sekä esittää oman käsityksensä auton hinnasta.

0

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        5
        2752
      2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        106
        2591
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        18
        2307
      4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        48
        1889
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        14
        1453
      6. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1453
      7. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        177
        1173
      8. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        101
        1144
      9. Persu ajoi autoa

        Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
        Perussuomalaiset
        20
        1073
      10. En vain unohda

        Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
        Ikävä
        65
        960
      Aihe