helluntailaisten saleilla?
Mitä muuten tykkäätte tästä Koivistosta?
Mitä muuten tykkäätte tästä Koivistosta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Erittäin epäilyttävältä ja raamatun vastaiselta.
Mistä päättelet, että Koiviston liike on raamatun vastainen. Kerro joku asia. En usko, että löydät yhtä ainoaa. Koivisto nimenomaan pitää raamattua ylimpänä ohjeenaan toisin kuin nykyinen kirkkolaitos, joka on tehnyt monet omat ohjeet ja vaatii toisia noudattamaan niitä.
"Olen monta kertaa sanonut ja toistan sen jälleen: Nokian liikkeessä manipuloidaan ihmisiä jokaiselle psykologille tutuilla suggestiivisilla keinoilla. Olen joskus kysellyt: onko se tiedostamatonta? Tällä hetkellä alan olla vakuuttunut siitä, että se on täysin harkittua ja tietoista. Nokian liike on myös siinä tyypillinen postmoderni liike, että se käenpojan tavoin rikkoo – amerikkalaisten esikuviensa (Toronto ja Pensacola) tavoin – entisiä yhteisöjä."
Tuo teksti on otettu tästä puheesta
http://www.tampereenhiippakunta.fi/piispa/puheet/?num=10752
Ei allekirjoitusta ollut vuosien vanhassa puheessa?
Älä taas Rupea asioita vääristelemään.
1700 mahtuu saliin 500 laskettiin käytäville ja 500 jäi lukittujen ovien taakse. Kolehti oli vahtimestarin kertoman mukaan historian suurin, Koiviston käynti toivottiin uudelleen.
Itse tilaisuus ei poikennut paljonkaan saalemin karismaattisista tilaisuuksista, rukousjonot yms.
Lapselliset ja typerät teesit! Asia ihan jees! Mutta vain Koiviston itsensä korottamista ILMAN NÖYRYYTTÄ JA TODELLISEN HERRANPALVELIJAN SYDÄNTÄ JA LUONNETTA!
Näkyi niin selkeästi Ajankohtasen kakkosen pätkässä! TEATTERIA!
Pysyä Nokia Missiosta mahdollisimman kaukana. Kuitenkin uskovien tulee aktiivisesti julistaa että Nokia Missio ei ole jumalan sanan mukainen liike.
On sulla otsaa väittää, että se olisi vain "Koiviston itsensä korottamista ILMAN NÖYRYYTTÄ JA TODELLISEN HERRANPALVELIJAN SYDÄNTÄ JA LUONNETTA!"
Ja mikä olikaan lähteesi, mistä ammensit näin syvällisen kuvan asiasta? Ajankohtainen Kakkonen?
Sori, mut salli mun nauraa! Kyllä sä oot nyt lähtey itseäs nolaamaan tällasella kirjoituksella.
teesiä ihan ok , millaisilla laseilla mahdat katsella?
Minä katson Raamatun valossa.
kannattaa rukoilla Nokiamisson puolesta ja aktiivisesti julistaa rakkauden evankeliumia Jeesuksesta Kristuksesta :)
sekä voimia ja koko heidän tiimilleen. Tekevät hyvää työtä ympäri maailmaa. Kirkko sensijaan - hedelmiä ei näy missään - päinvastoin: mukaan töihin pääsee homot ym. sekä aivan täysin epäuskoiset papit, jotka kieltävät Raamatun, jopa keskeisimmät opit. Silloinhan ei auta muu, kuin ottaa Lutherin teesit uudestaan käyttöön. - Vain 'sokea reetta' ei näe nykyisen tilanteen vakavuutta.