Minkälaisia

teille on tullut Nuvaring-ehkäisyrenkaasta???

Olen aloittamassa sitä pääasiassa kuukautiskipujen takia ja haluaisin tietää vähän ennen aloittamista muiden käyttäjien kokemuksia!

Ei kai se rengas pääse hukkumaan esim. kohtuun? (varmaan vähän tyhmä kysymys, mutta kysynpä kumminkin) Ja ei kai sen käytön aloittamisen jälkeen esim. ensimmäisenä päivänä voi saada heti mitään veritulppaa? Entäs lihottaako kyseinen valmiste tai aiheuttaako limakalvojen kuivuutta?

Kiitos mahd. vastauksista jo etukäteen! :)
4385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oli siis ensimmäinen hormonaalinen ehkäisy, jota kokeilin. Käyttö oli sinällään vaivatonta, eikä haitannut yhdynnässäkään. Sekoitti kuitenkin pään ihan perusteellisesti. Koko ajan olin puoli unessa, pää hirveän raskaan tuntuinen, pyörrytti. Keho keräsi nestettä ja rinnat ainakin tuplaantuivat. Viimein, kun kävin tarkastuksessa, olivat nostaneet verenpaineen.. Eli se siitä kokeilusta.

Jollekin muulle voi sopia, eikä aiheuta mitään sivuvaikutuksia, mutta mulla muutti niin elämän, että ei ollu paljon haluja jatkaa käyttöä... :(

Äänestä

Mulle ei kans sopinu. Mieliala oli aivan kamala, masentunut, väsynyt, mikään ei huvittanu ja itketti. Heti kun lopetin käytön, niin olotilani parani. Päätä särki lähes päivittäin, nyt kun enkäytä hormonaalista ehkäisyä niin päätä särkee ehkä pari kertaa kuukaudessa. Myös jalkoihin vaikutti, olivat turvonneet, turrat ja kipeät tosi usein. Lääkäri sanoi, että olisi voinut tulla laskimotukos, jos olisin jatkanu käyttöä. Mutta jollekin voi sopia hyvinkin, mut ei mulle. Harmi.

Äänestä

Samanlaisia kokemuksia kuin edellisillä. Se oli ensimmäinen ja taatusti viimeinen hormonilääke, jota kokeilin: meni elämä täysin sekaisin moneksi kuukaudeksi. Nyt minulla on kuparikierukka, ja olen todella tyytyväinen. Suosittelen sitä.

Ja vastauksia: Rengas ei mitenkään voi mennä kohtuun, koska kohdunsuu on todella tiukka (tuon huomasin viimeistään kierukan asetuksessa, vaikka se sinne hyvin menikin). Veritulppa voi tulla jo heti, jos sinua ei ole tutkittu kunnolla, sukusi sairauksista ei ole otettu kunnolla selvää tai sinulla vain käy huono tuuri. Parempi olla aloittamatta ollenkaan, kun hormonittomiakin vaihtoehtoja on.

Äänestä

Itse lähes kymmenen vuoden pillereiden käytön jälkeen en voi kuin suositella rengasta! Aivan loistavaa. Oireita ei ole, päinvastoin -> kaikki vanhat hävisivät. Huomaamaton, helppo, ei tarvitse muistaa, menkkojen siirtäminen onnistuu helposti.

Pois en vaihda. : )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivuvaikutuksia kirjoitti:

teille on tullut Nuvaring-ehkäisyrenkaasta???

Olen aloittamassa sitä pääasiassa kuukautiskipujen takia ja haluaisin tietää vähän ennen aloittamista muiden käyttäjien kokemuksia!

Ei kai se rengas pääse hukkumaan esim. kohtuun? (varmaan vähän tyhmä kysymys, mutta kysynpä kumminkin) Ja ei kai sen käytön aloittamisen jälkeen esim. ensimmäisenä päivänä voi saada heti mitään veritulppaa? Entäs lihottaako kyseinen valmiste tai aiheuttaako limakalvojen kuivuutta?

Kiitos mahd. vastauksista jo etukäteen! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu