Oma kansa näkee nälkää, mutta aseisiin riittää rahaa:
Palestinian Prime Minister Ismail Haniyeh said Wednesday that that Sudanese President Omar al-Bashir had pledged US$10 million to the Palestinian government and people.
Hyväsydämisiä nämä
5
174
Vastaukset
- kaikilla hyvä olla ja ihanaa
sota on vasta maksanut 700miljrd taalaa ja saavutukset no ei kerrassaan mitään paitsi lisää terrorismia.
- rahnalla hieman
ainakin sotakokemusta venäläisten tapaan.
Kallista on sotilaiden koulutus nykyään verrattuna malli-Cajanderiin talvisodassa.
- toisen kädessä
"Palestinian Prime Minister Ismail Haniyeh said Wednesday that that Sudanese President Omar al-Bashir had pledged US$10 million to the Palestinian government and people."
Opettele lukemaanm jude. Rahaa on myönnetty keskiviikkona Palestiinan hallitukselle ja kansalle. Siis rahaa on vasta myönnetty. Aseista ei puhuta yhtään mitään.
Se, miksi palestiinalaiset näkevät nälkää, johtuu yksinomaan Israelista. Israel ei ole mm. maksanut palestiinalaisille kuuluvia verovaroja, joka taas tarkoittaa sitä, että hallitus ei ole pystynyt maksamaan virkamiestensä palkkoja. Virkamiehet ovat poliiseja, opettajia jne.
Edelleen, palestiinalaiset farmarit eivät pysty Israelista johtuen hankkimaan täysipainoisesti tuloja ammatistaan, koska Israel ja sen uudisasukkaat vaikeuttavat ammatin harjoittamista monin tavoin, alla muutamia esimerkkejä:
- palestiinalaisten viljelysmaat on lohkottu "apartheid-muurilla"; viljelyksille pääsee vain satunnaisesti check-pointien kautta.
- palestiinalaisten oliivisatoja varastavat siirtolaiset (juutalaiset)
- oliivipuut revitään juuriltaan (Israelin armeija)
- palestiinalaiset voivat myydä tuotteitaan vain Israeliin polkuhinnalla
- palestiinalaisten matkailuelinkeino tuhottu, palestiinalaisalueille pääsee suomalainenkin turisti vain Israelin kautta - jos pääsee.- kansanko
pitäisi perustaa itsenäinen valtio???
Israelinko pitäisi elättää se????????? - xyzåäö
kansanko kirjoitti:
pitäisi perustaa itsenäinen valtio???
Israelinko pitäisi elättää se?????????Etkö ymmärrä lukemaasi?
Lue historiaa ja opi, jude.
Israelin ei todellakaan tarvitse elättää palestiinalaisia, kunhan vain antaisivat heille oikeuden elää omassa maassaan normaalia elämää.
Kerro minulle, miten sinä eläisit, jos vaikkapa pelkäämäsi venäläiset päättäisivät perustaa dreamlandinsa tänne Suomeen, asuttaa ensin puoli maata, ajaisivat sinut huitsin nevadaan omilta mailtasi, eristäisi sinut muurilla vaikkapa Lappiin, jne. jne. Kuinka eläisit ja kävisit töissä?
Mutta, kuinka tyhmä jude voisikaan ymmärtää. Lue sä vain kuule sitä Talmudiasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186