On kerrottu että teos nimeltä raamattu olisi kasattu vuosikymmeniä myöhemmin, kuin eräs heppu, jesseksi kutsuttu olisi elellyt.
Täällä nykyajassa on vaan tapahtunut sellaista, kun joku kirjoittaa muistelmia, niin hyvin usein tulee arvostelua siitä, ettei kaikki pidäkään paikkaansa, ja tämä parhaimmillaan vain muutama kuukausi tapahtumien jälkeen.
Ja puhumattakaan jostain oikeusjutusta, siinähän ei saatana muisteta mitään yli viikon takaisia juttuja.
Meinaan vaan, että eiköhän nuo jutut ole vähintäänkin muuttuneet, tai sitten on puolet lisätty omasta päästä.
Jos tuollainen ihmemies kuin jesse olisi nyt täällä, taitaisi kulkea melkoiset fanilaumat äijän perässä joka puolella. Mutta siihen aikaan oli vaan tusinan verran joitain hikisiä homoja jessen peräpuolella.
Eli kaksi sanaa: novelleja mitä novelleja.
muistelmateos raamattu
2
167
Vastaukset
- Se Porkkakoski
Totta turiset!
Vaikka nykypäivänä on kaikenmaailman tiedotusvälineet ja kännykkäkamerat, niin silti joku viikko sitten sattuneesta tapauksesta kuulee useita eri versioita.
Raamatun kirjat on koottu perimätietona (ts. huhupuheina) saaduista kirjoituksista, joten jos siihen aikaan ei tieto muuttunut sadassa vuodessa, niin miksi sitten nykypäivänä?
Eikö Jeesuksen ajan tapahtumista kertojilla muka ollut mitään omia intressejä "muistaa" asioita tarkoituksellisesti toisin?
Tämän myöntäminen on uskovalle kuitenkin vielä arempi paikka, kuin tulehtuneen hampaan juurihoito! - e t t ä
itse Jumala oli alkanut katsomaan Pojaksi kutsumansa
kaverin muistelmien perään. Ei ehkä ole niinkään kiinostunut enää myöhemmin eläneitten muistelmateoksista samalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311222En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71900Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?100713Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659- 18656