Jeesus lupasi Pietarille taivasten valtakunnan avaimet.
Pietarin istuimella istuu Paavi.
Koska paavi istuu Pietarin istuimella, hän käyttää Jeesuksen Pietarille lupaamaa avainten valtaa.
Koska avainten valta on Paavilla, voi sanoa hänen olevan portsarina taivaan portilla katsomassa ja päättämässä kenet laskee sisälle ja kenet ei.
- Johtopäätös: alkakaahan adventistitkin hankkiutua pikkuhiljaa väleihin Paavin kanssa että olisi tuttu mies vastassa siellä portilla.
Paavi taivaan portilla
11
219
Vastaukset
- farisealaisuutta..
Huumorilla, eikös ne avaimet ole nyt näillä lestadiolaisilla. Heillä on kyllä hyvää sanaa.
(taitaa karhi lähteä nyt kahville, tulihan kirjoiteltua uskova1.lle, nasselle, jollekin motin tekijälle ja nyt tänne, eiköhän riitä tältäpäivältä).- yrittäkää kestää
Koettakaa adventistit meitä kestää, ei me olla niin pahoja, vaikka rumia ollaankin. kirjoitti uskova veli.
ja nyt kaffelle.
- Trubaduuri
Nykyisillä paaveilla ja Pietarilla ei ole yhtymä kohtia ollenkaan. Pietarille annettiin, mutta Saulus , Paavali otti melkein väkisin, siis hän yritti murtautua suoraan taivasten valtakuntaan. Pietari on kuitenkin se "kallio" jolle Kristus laski, rakensi perustuksensa. Eli, oikean ja aidon kristillisyyden!
Ja siitäkin me kristityt olemme todistuksena.- roomalaiskatolinen
tulkinta. Suurin osa protestanteista ei usko, että Jeesuksen sanat kalliosta tarkoittaa Pietaria itseään. He uskovat, että Jeesus puhui itsestään, johon Pietarin uskon tuli kohdistua.
- Logiikan puujalka
""""Nykyisillä paaveilla ja Pietarilla ei ole yhtymä kohtia ollenkaan. Pietarille annettiin, mutta Saulus, Paavali otti melkein väkisin, siis hän yritti murtautua suoraan taivasten valtakuntaan.""""
Nykyisillä kristityillä - varsinkaan adventisteilla - ja alkuajan kristityillä ei ole yhtymä kohtia ollenkaan. Alkuajan kristityille annettiin, mutta nykyajan kristityt, siis varsinkin adventistit, ottavat melkein väkisin, siis yrittävät murtautua suoraan taivasten valtakuntaan. roomalaiskatolinen kirjoitti:
tulkinta. Suurin osa protestanteista ei usko, että Jeesuksen sanat kalliosta tarkoittaa Pietaria itseään. He uskovat, että Jeesus puhui itsestään, johon Pietarin uskon tuli kohdistua.
Mielestäni Jeesuksen ja Pietarin keskustelussa asian pointti on siinä mitä sanotaan. Ensisijaisia eivät ole sanojien henkilöllisyys vaan sanottu: sanotusta seuraa vasta sanojien "henkilöllisyys" ja tavallaan myös tuo "avainten valta".
- Trubaduuri
roomalaiskatolinen kirjoitti:
tulkinta. Suurin osa protestanteista ei usko, että Jeesuksen sanat kalliosta tarkoittaa Pietaria itseään. He uskovat, että Jeesus puhui itsestään, johon Pietarin uskon tuli kohdistua.
Olen kuitenkin yksi protestantti joka on raamatusta
itse kyllä lukenut Jeesuksen kaikki sanat. Ja kyllä hän laski nimenomaan perustuksensa kalliolle, joka oli/on Pietari, siis kirjoitettujen sanojen mukaan. - gäys
roomalaiskatolinen kirjoitti:
tulkinta. Suurin osa protestanteista ei usko, että Jeesuksen sanat kalliosta tarkoittaa Pietaria itseään. He uskovat, että Jeesus puhui itsestään, johon Pietarin uskon tuli kohdistua.
Jeesus antoi apostoleille vallan opetuksen kautta tuoda kristinuskoon pysyvän sisällön. Mitään kulkevaa avaintenvaltaa ei ole jaettu muita varten. Koko tuollaisen vallan käyttö ja tarpeen olettaminen ovat noituuteen verrattavaa taikauskoa.
- uskon tähän
Trubaduuri kirjoitti:
Olen kuitenkin yksi protestantti joka on raamatusta
itse kyllä lukenut Jeesuksen kaikki sanat. Ja kyllä hän laski nimenomaan perustuksensa kalliolle, joka oli/on Pietari, siis kirjoitettujen sanojen mukaan.Pietari on irtokivi, todellisuudessa seurakunnan perustus ja kallio on Kristus, ei Pietari tai kukaan ihminen.
- Trubaduuri
Logiikan puujalka kirjoitti:
""""Nykyisillä paaveilla ja Pietarilla ei ole yhtymä kohtia ollenkaan. Pietarille annettiin, mutta Saulus, Paavali otti melkein väkisin, siis hän yritti murtautua suoraan taivasten valtakuntaan.""""
Nykyisillä kristityillä - varsinkaan adventisteilla - ja alkuajan kristityillä ei ole yhtymä kohtia ollenkaan. Alkuajan kristityille annettiin, mutta nykyajan kristityt, siis varsinkin adventistit, ottavat melkein väkisin, siis yrittävät murtautua suoraan taivasten valtakuntaan.En ota kantaa adventistejen mahdolliseen yhtymä kohtiin kenenkään kanssa, sille heidän asiansa ei ole minun asioitani.
- katso itseäsi
uskon tähän kirjoitti:
Pietari on irtokivi, todellisuudessa seurakunnan perustus ja kallio on Kristus, ei Pietari tai kukaan ihminen.
kiellät toisinsanoen Jeesuksen lausumat sanat ja hänen tahtonsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252