Paniikki!

Nyt kävi näin, että unohdin eilen illalla ottaa e-pillerini. Tajusin sen vasta äsken ja ohjeen mukaisesti otin nyt sitten kaksi tablettia kerralla. Kuinka pahasti nyt tuli mokattua? Voiko tollaisesta hormoni määrästä olla nyt jotain haittaa? Pillerit on yasmin merkkiä. Pikaisia vastauksia viisailta :)
6464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Et sitten tietenkään kertonut, että mikä viikko pillereistä on menossa. Aika oleellinen tieto.

Tupla-annoksesta ei ole varsinaisesti haittaa, tosin siitä voi tulla herkemmille oireita (paha olo ja oksetus).

Äänestä

Niin käy välillä kaikille. Ehkäisyn teho ei ole juuri laskenut. Tee, niin kuin lääkepakkauksen mukana tulleessa lappusessa kehoitetaan.

Äänestä
  • Anteeksi, tietenkin paniikissani unohdin kertoa mikä viikkoon menossa. Eli siis eka viikko. Kiitos vastauksistanne! :)

    Äänestä

  • Kiitos! kirjoitti:

    Anteeksi, tietenkin paniikissani unohdin kertoa mikä viikkoon menossa. Eli siis eka viikko. Kiitos vastauksistanne! :)

    Ensimmäinen viikko on pahinta aikaa unohdukselle. Takana ei ole 7:ää pillerillistä päivää (taukoviikon vuoksi), joten ehkäisyteho voi heikentyä tuollaisen unohduksen vuoksi ratkaisevasti.

    Toivotaan kuitenkin, ettei käynyt mitään peruuttamatonta.

    Äänestä

Ehkäisyrenkaan kanssa on paljon helpompaa, kun ei tarvitse muistella. Rengas saa olla sisälläsi samalla tavalla kuin tamponi, ja se vaihdetaan uuteen 4 viikon välin.

Äänestä
  • kertoa tuosta ehkäisyrenkaasta lisää? Tuntuu tosiaan nuo pillerit hankalilta muistaa varsinkin, kun niitä nyt jo kolmatta vuotta syön. Nyt sattui sitten ratkaisevalla viikolla tuo unohdus. Toivoa sopii ettei munasolu ole lähtenyt liikkeelle :) Oikeesti on kyllä vitsit aika vähissä. 8/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paniikki! kirjoitti:

Nyt kävi näin, että unohdin eilen illalla ottaa e-pillerini. Tajusin sen vasta äsken ja ohjeen mukaisesti otin nyt sitten kaksi tablettia kerralla. Kuinka pahasti nyt tuli mokattua? Voiko tollaisesta hormoni määrästä olla nyt jotain haittaa? Pillerit on yasmin merkkiä. Pikaisia vastauksia viisailta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu