Pikku asiat

Ihan vain mielenkiinnosta kysyisin kun itse olen kerran ollut vatakunnan salilla noin 10v. sitten, enkä muista yhtään minälaista yleisöä silloin oli. Elikä kuinka suuri osa ihmisistä on n. 14-18 vuotiaita nuoria, ja onko ikä ja sukupuolijakauma muuten kohtuullisen tasainen. Sekä riippuen tietenkin salin koosta niin onko se tavallisissa arki kokouksissa aina lähes täynnä.
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Salilla käy kaikenikäisiä ihmisiä. Monet käyvät yhdessä perheenä kokouksissa. En osaa sanoa paljonko on n.14-18 vuotiaita nuoria, siellä missä minä käyn on kuitenkin paljon myös nuoria.
Sali on yleensä aika täysi.

Äänestä
  • Iäkkäämmät salinkävijät uskovat eri lailla kuin nuoret.

    Ne jotka ovat 40 vuotta uskoneet että maailmanloppu tulee ennenkuin se sukupolvi kuolee, joka näki vuoden 1914 tapahtumat, uskoo edelleen niin.

    Lahko iskosti ajattelun heihin, se on heidän toivonsa. Vaikka lahko ei hyväksy toisinajattelua, ja sukupolvioppi on kuopattu, ei näitä vanhoja eroteta uskonsa takia. (joka on jehovakielen mukaan "vanhaa valoa")

    Mitä Sinä ajattelet, tulisiko heidät erottaa ?

    Äänestä

mene itse katsomaan? Tälläkään palstalla ei tarvitsisi kysellä niin paljon, jos itse ottaisi asioista aktiivisesti selvää. En usko, että keskustelu siitä hiipuisi.

Äänestä
  • No en oikein itsekkään tiedä miksi juuri jt. salin kynnys on niin korkea, samaten en oikei rohkene mennä esim. mormoonikirkkoon. Ei se nyt mitenkään elämän ja kuoleman kysymys ole mutta täältä nyt vaan on vaivatonta kysellä samoin kuin mitä tahansa tietoa mitä netistä löytyykään. En esim lähde katsomaan asemalle koska juna lähtee helsinkiin vaan aukaisen vain netin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


selväksi kirjoitti:

Ihan vain mielenkiinnosta kysyisin kun itse olen kerran ollut vatakunnan salilla noin 10v. sitten, enkä muista yhtään minälaista yleisöä silloin oli. Elikä kuinka suuri osa ihmisistä on n. 14-18 vuotiaita nuoria, ja onko ikä ja sukupuolijakauma muuten kohtuullisen tasainen. Sekä riippuen tietenkin salin koosta niin onko se tavallisissa arki kokouksissa aina lähes täynnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu