Kuuluuko ortodiksisessa kirjossa paastota ennen joulua?
Adventti ja paasto
Nälkäinen_
121049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on paasto, jonka viimeinen paastopäivä on jouluaatto.
Kuinka kauan joulupaasto kestää ja mitä ei saa syödä? Onko samanlaisesta paastosta kysymys kuin pääsiäisenä?
ja päättyy vasta joulupäivän liturgian jälkeen. Silloin vasta saamme syödä juhla-aterian kaikkine herkkuineen. Valitettavasti monissa kodeissa syödään juhla-ateria jo jouluaattoiltana. Koska 90% kirkkomme jäsenistä elää seka-avioliitoissa tavallisesti luterilaisten kanssa, luterilainen käytäntö on lyönyt meilläkin läpi.
Joulupaasto on huomattavasti lievempi paasto kuin pääsiäistä edeltävä suuri paasto. Esim kalaa saa syödä kaikkina muina päivinä kuin keskiviikkoina ja perjantaina, jotka ovat läpi vuoden paastopäiviä, paitsi kokonaan paastottomina viikkkoina. Myös viiniä saa juoda paitsi keskiviikkoisin ja perjantaisin.
Kiellettyjä ruokia ovat paaston aikana, liha (ankarassa paastossa myös kala) maitoruuat, voi, lintujen munat ja erilaiset herkut (suklaa, karkit, kakut) sekä ankarassa paastossa myös oliiviöljy ja viini.
Mitä ruokia kalaruokien lisäksi syödään tavallisimmin? Mitä te esim. syötte kotonanne?
Paasto sanana on hiukan harhaanjohtava nykyelämässä. Ort.kirkon joulupaasto on hiljentymistä,itsensä tutkimista ja rukousta. Hengellinen paasto on pääasia, ruokailu tukee sitä. Ainakin lihaa, maitotuotteita, munia ja makeaa pitää välttää. Kuitenkin niin että vieraanvaraisesta tarjouksesta ei pidä kieltäytyä.
Raskaanaolevat, opiskelijat ja kroonikot ovat paastonulkopuolella.Tai heille ei suositella paastoa.(opiskelijat nykyään paastoavat jos...)
kasvispitoista ruokaa, puuroa, kasvisrisottoa, erilaisia laatikkoruokia esim makaronilaatikkoa, jossa on sieniä tai soijaa lihan asemesta, rosollia, erilaisia kasviskeittoja, salaatteja.
Monissa lapsiperheissä kuitenkin paastotaan varsinaisesti vain suuren paaston aikana ennen pääsiäistä. Jotkut ortodoksit taas ovat kasvisyöjiä ympäri vuoden. Joulupaaston aikana ehkä syödään vain tavallista yksinkertaisemmin ja kaihdetaan herkuttelua. Pikkujoulut eivät kuulu ortodoksiseen perinteeseen.
Opiskelijat siis vapautettu paastosta? Sittenhän minä en niin epäonnistunut yksilö olekaan. Olen elokuun puolestavälistä lähtien ollut täyspäiväinen (en tosin yhä ilmeisestikään täyspäinen) yliopisto-opiskelija. Tällä iällä se on kuulkaa rankkaa! Siinä touhussa ovat jääneet lähes kokonaan niin kirkot kuin paastotkin. Viimeinen kulunut kuukausi on ollut sellaistakin prässiä pänttäämisineen ja tentteineen, etteivät paastoasiat ole todellakaan olleet ensimmäisinä mielessä. Vaan nyt, kun joululoma koitti perjantaina, täytynee ottaa itseään niskasta kiinni.
Voitko kertoa ikäsi, edes noin suunnilleen? 35-40, 40-45..?
Rohkea veto alkaa opiskella ja aloittaa uutta. Olis kiva tietää lisää opinnoista.. papiksiko..? Kysyn vaan kun olen nainen 34 v., ja mietin uudelleen opin tielle lähtemistä, mutta arveluttaa tuo ikäni.
Siis 45-50. Arvelutti ikä minuakin mutta nyt minulla on opiskelusta pelkästään positiivista kerrottavaa (paitsi taloudesta, se on aivan kuralla). En tosin tiedä mikä minusta isona tulee; opiskelen pohjoismaisia ja seemiläisiä kieliä (mikä kombinaatio!), ja tähtäimenä ovat maisterin paperit. Maisteri ei tosin ole mikää ammatti, mutta nuorena perheen perustamisen vuoksi katkenneiden opintojen loppuunviemishaave kylläkin. Olen vuosia sitten lukenut silloisen ortodoksisen teologian appron, ja ilahduttavasti sain sen hyväksilasketuksi nykyisiin opintoihini. Papiksi minusta ei toden totta ole (vaikka sitäkin ammattia joskus harkitsin), mutta Kirkon palveluksessa tavalla tai toisella palkollisena toimiminen ei ole vieläkään haaveista poissuljettu.
Minä lähdin opiskelemaan täysin uutta alaa, lääkäriksi, kun ikää oli 35 vuotta. Ei ole sekuntiakaan kaduttanut, toteutan suurta unelmaani.
en ole paastonnut ja siksi en ole kehdannut mennä synnin tunnustuksellekaan. :( :( hävettäisi liikaa joutua sanomaan, että olen syönyt ihan normaalisti.
kai ortodoksisen kalenterin mukaan ainakin usein pitäis paastota. mutta se on vaikeaa sekataloudessa jossa puoliso vaatii liharuokaa eikäpidä kasveista.
Paastoat viimeisen viikon oikein kunnolla. Muista, että Herra on jalomielinen ja ottaa vastaan niin paastonneet kuin paastoattomatkin, sekä yhdennellätoista hetkellä mukaan ehtineet kuin aamusta asti ahkeroineetkin. Hyvää joulupaastoa ja joulunpyhiä sinulle!
Ps Käy siellä synnintunnustuksella, kaikkien ihmisten synnit ovat yhtä yksitoikkoisia! :)