Joka ikinen

teoistanne, uskoittepa tai ette.
12871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Laki ja järjestyhän se olla pitää. Poliisi ja oikeuslaitos kyllä pitävät huolen omalta osaltaan siitä, että teoista vastataan. Jos nyt kuitenkin oltaisiin sekoittamatta tähän mielikuvitusolentoja.

Äänestä

Mutta me emme vastaa tekosistamme uskonnollisille johtajille ja yhteisöille, koska me olemme vapaita uskonnon orjuuttavista kahleista.

Äänestä
  • Oletko huomannut että olet itse agnostisuuden orja.
    Kenelle itse olet vastuussa. Kyllä sinäkin olet vastuussa Jumalan edessä. Oletpa asiasta mitä mieltä tahansa.
    Minä olen uskovainen mutta orjuuttavat kahleet eivät sido minua. Kuitenkin olen vastuussa ratkaisuistani joita teen.

    Äänestä

  • Nosturi kirjoitti:

    Oletko huomannut että olet itse agnostisuuden orja.
    Kenelle itse olet vastuussa. Kyllä sinäkin olet vastuussa Jumalan edessä. Oletpa asiasta mitä mieltä tahansa.
    Minä olen uskovainen mutta orjuuttavat kahleet eivät sido minua. Kuitenkin olen vastuussa ratkaisuistani joita teen.

    "Kyllä sinäkin olet vastuussa Jumalan edessä."

    Ehkä, mutta en ole vastuussa yhdenkään uskovaisen tai uskonnon edessä. Vaikka te hihhulit minua kuinka yritätte syyllistää synneillä ja kiristää kadotuksilla, minä en taivu teidän orjaksi. Minä vastustan teidän korruptiota.

    "Minä olen uskovainen mutta orjuuttavat kahleet eivät sido minua."

    Väität sinä.

    Äänestä

Vastuu on ihmisyyteen kuuluva illuusio.

Äänestä
  • tiedät kaikki, oot paras, voi etttä...

    Äänestä

  • sää se kirjoitti:

    tiedät kaikki, oot paras, voi etttä...

    Minä nimenomaan en tiedä kaikkea, koska olen tajunnaltani vajavainen ihmiselukka. Kaiken tietäminen on täysi mahdottomuus-siksi jumalaakaan ei ole

    Äänestä

Minä en ainakaan vastaa.

Äänestä

No enpä usko! Oliko sinulla esittää jotain todisteita väitteesi tueksi, vai puhummeko vain sinun taikauskoisista luuloistasi? Ja oliko sinulla yleensäkin esittää jotain asiaa vaiko vain pelkkää typötyhjää sanahelinää??

Äänestä

muutenkin. uskovathan aina saavat vissiin joltakin armahduksia tavikset ovat itse vastuussa teoistaan.

Äänestä

tänään "Jokainen saa(nee) ansionsa mukaan"
- Vaikka olenkin ateisti

Äänestä

toivoa, että on olemassa jokin karma tai ihmisen yläpuolinen oikeudenmukaisuus...

Raamatussa ei sellaista oikeudenmukaisuutta ole muualla kuin korkeintaan ajoittain Jeeuksen puheissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


te vastaatte kirjoitti:

teoistanne, uskoittepa tai ette.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu