http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=105818
Se oli siis totta!!!!:
"Jopa valtiovarainminsteri palasi kesken kaiken ulkomaanmatkaltaan."
AUTOVERON TAKIA MINISTERI PALASI SUOMEEN ;-)
Siis h*lvetti soikoon on sairasta porukkaa valtion hommissa..
Se oli siis totta!!!!:
"Jopa valtiovarainminsteri palasi kesken kaiken ulkomaanmatkaltaan."
AUTOVERON TAKIA MINISTERI PALASI SUOMEEN ;-)
Siis h*lvetti soikoon on sairasta porukkaa valtion hommissa..
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tuotahan se nimimerkki "MP" täällä jo viime viikolla kirjoitteli,eli miehellä on selvästi
sisäpiirin tietoa.
Itse en tunne yhtään sääliä Kuitusta kohtaan,toivottavasti siinä uudessa esityksessä
olisi mahdollisimman vähän "Kuitusta" jäljellä.
Ei ollut enää siellä äsken,kun avasin Tuulilasin
sivun uudestaan,ehdin kuitenkin vielä sen lukemaan.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=105818
Sivua näemmä muokattiin yöllä,on taas siellä.
he-he Ai menee läpi ?
HyväHyvä!
Ja niin kuin Kuitunen valitti:
"Laki ei ole riittävän yksityiskohtainen. Kuitunen totesi, että jos nämä seikat eivät ketään
valtionahallinnossa kiinnosta, niin olkoon sitten... "
Ja Tulli astunut Kuitusen varpaille.:) Näin se homma etenee. Kyllä tästä vielä Laki tulee.
Todella mielenkiinoista ja miellyttävää tekstiä. Kannattaa lukea.
Eräs yksityiskohta pisti kuitenkin silmään. Artikkelin mukaan tulli on valtiovarainministerin alainen??
Tullihan on sisäministeriön alainen, kuten poliisi ja oikeuslaitoskin. Ovatko siis sisäministeriö, poliisi, tulli ja oikeuslaitos valtiovarainministeriön, mahdollisesti itse Herra Kuitusen käsissä. Jos näin on niin Kuitusen kosto tulee olemaan karmea...
Very Good !
Kyllä se vain näin on, että Suomen tullilaitos kuuluu valtionvarainministeriön hallinnonalaan. Sisäministeriöön kuuluvat esim. poliisiosasto ja rajavartiolaitos. Saulin alaisuudesa ne ovat kaikki nuo varojan valtiolle perivät tullivirkailijat.
"Kirvelevän tappiomielialan vallassa esiintynyt väsynyt Kuitunen..."
Aika hyvän kuuloista tekstiä, kärsi Kuitunen, kärsi!
Vuodesta 1982 olen lukenut TM:aa, lähes jokainen numero on vielä tallesakin, mutta nyt tulee muutos. Suomalaista journalismin historiaa tehnyt tuulilasi saa kaiken sympatiani. Kun TM on odottaen vaiennut samoin kun autoliittokin, niin ärhäkkä Tuulilasi on käyttänyt terävää kieltä tästä holhousajan mätänevästä jäänteestä nimeltä autovero.
Nyt vaihtuu lehti.
Olenkin ihmetellyt miksei noissa ole ollut minkäänlaista juttua(TM JA AUTOLIITTO) verotuksesta. Etenkin ihmetyttää autoliiton suhtautuminen, koska se vielä syksyllä oli asiassa mukana ja muistaakseni keräsi oikein nimiadressin autoveron vastustajista. Nyt kaiketi on tullut herran pelko.
Vaihdoin juuri lehteä... =)
Muistaakseni juuri viime keväänä TM:ssä joku kyseisen lehdykän toimittaja usutti ihmisiä ostamaan uusia autoja ennen tulevaa autoverofarssia. Oli sitä mieltä, että se kannattaa. Perusteli asiaa sillä, että uusien autojen hinnat tulevat nousemaan Taitaa toimittaja syönyt ravintolassa leikettä liian taajaan automaahantuojien piikkiin.
Missä luuraa lööpit autoverolaista? Tuulilasi on ottanut iltapäivälehtien roolin. Luulisi että suurta osaa kansasta kiinnostaisi tää tilanne. Aika harva kuitenkin käy Tuulilasin uutisia verkosta lukemassa.
Laita viestiä: [email protected]
tai Iltasanomiin vastaavalle päätoimittajalle Vesa-Pekka Koljoselle soitto: 09-122 3401.
Iltalehteen. Saa nähä kuittaavatko takaisin. ;)
Iltapäivälehdille on maksettu jotta pitävät turpansa kiinni. Mafia toimii...
Millä alalla on suurimmat mainokset sanomalehdissä ja iltapäivälehdissä?
Ei ne suurimpien mainosmaksujen maksajien oksaa saahaa!
Siinä on todellinen syy!
Ja TM kuuluu samaan joukkoon!
Alkaisiko jo LOPULTAKIN järki voittamaan tässä asiassa? Katkera-Quitunen saa mennä, paska äijä, dinosaurus, norsunluutornin valtias, BYE BYE!
"Ylpeys käy lankeemuksen edellä", tulee välttämättä mieleen kun tuota Kuitusta seurailee.
Voi voi missasin pahasti mikä JYMYJUTTU oli ku aihetta ei enää näytetä?