Ajetaanko auto mittarin vierestä pois ennenkuin mennään maksamaan, vai tulkitaanko se paoksi? Jos ajan sivuun, niin tietääkö kassa minkäverran tankkasin ettei seuraava tankkaa mun piikkiin? Ja jos sivuun voi ajaa, niin pitääkö bensa tulla heti maksamaan vai voiko tehdä muita ostoksia ensin ja maksaa 10min päästä?
Harvemmin tankkaan miehitetyllä, pari kertaa olen hiljaiseen aikaan olen ja jätin mittarin viereen ongelmien välttämiseksi.
Harvemmin tankkaan miehitetyllä, pari kertaa olen hiljaiseen aikaan olen ja jätin mittarin viereen ongelmien välttämiseksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eli voit siirtää autosi pois tieltä jos on paljon jonoa tankkauspisteelle. sitten menet kassalle, sanot mittarin numeron ja litramäärän näkevät sieltä sen, vaikka joku toinen tankkaisikin jo samaan aikaan.
minä siirrän ruuhka-aikana autoni huoltamon parkkipaikalle ja menen sitten maksamaan. hiljaisina aikoina jätän auton mittarille ja menen maksamaan.
paoksi tulkitaan jos poistut aseman alueelta maksamatta, parkkipaikalle saat kyllä siirtää autosi.
Edellinen on maksanut, ei paljoa säästä aikaa kuitenkaan vaikka autoa siinä pitäisikin.
Mutta lasku on maksettu niin sen jälkeen vasta sen puolen pistooleja voi käyttää, johan silloin tullaan takaisin autolle ja poistutaan.
Ellei nyt mitään ihan aatamin aikaisia mittareita ole. Ne saattavat mennä "lukkoon" kunnes myyjä on kuitannut maksetuksi, mutta eipä noita näy kuin ehkä joissain ulkkosaariston veneasemilla enää nykyään. Muuten voi kyllä seuraava aloittaa tankkaamisen heti kun edellinen on pistoolin laittanut takaisin paikoilleen.
jälkeen samasta pistoolista. Edellisen tankaajan litramäärä jää kassalle muistiin. Muistipaikkojen määrää per tankkauspiste en tiedä, mutta veikkaisin että niitä on ainakin 3 kpl.
Kun asemalla on ruuhkaa, on kohteliasta siirtää auto tankkauksen jälkeen parkkialueelle, jolloin odotusajat lyhenevät.
Ilmeisesti siis laite tulkitsee tankkauksen päättyneeksi kun pistooli pannaan takaisin.
Tämä selventää homman. Tankkaus on kai siis kuin ostos myymälästä, ja ostoket maksetaan kassan kautta kun lähdetään pois.
bensavarkauksien vuoksi suositellaan jättämään auto tankille. tosin jos ostat muita ostoksia esim. sen 10 min ajan niin ja on ruuhkaa niin olisihan se kohteliasta siirtää auto -lähelle ja niin, että kassa pystyy seuraamaan esim. kameroilta ja mahdollisesti. käytännössä parkkipaikalle. olisi varmaan myös suositeltavaa mennä sisälle melko nopeasti niitä ostoksia tekemään eikä mennä esim. paineita tarkistamaan ja laseja pesemään ettei sinua tarvisi seurata kunnes olet maksanut.
Kassalla saattaa joskus olla jonoa ja sinä aikana samalla mittarilla ehtii käydä useampikin takkaaja!
Asiakas saattaa tehdä muitakin ostoksia ja ei saavu kassajonoon tankkausjärjestyksessä.
Onko mahdollista että kassa sekoaa mittareiden lukemissa? Eli asiakas sanoo ottaneensa 10 litraa ja toinen asiakas heti perään vajaat 11 litraa, mutta kassa sekoittaa näin pienet erot keskenään ja laskuttaa toista tankkaajaa toisen tankkaamasta määrästä.