Kyllä hermostuttaa 50km aluerajoituksella,kun auto on parkissa tien pientareella ,ja vilkku päällä tulossa tielle,ja minä melkein jo rinnalla,sydän kylmänä että tuleeko se vai eikö?Eikö se vilkku panna päälle vasta kun takaa tuleva tie on tyhjä,muuten pitää vilkun olla pois päältä tai sitten vilkuttaa pientareelle päin.
Ei henkilöauto ole bussi
WWWW
4256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun olet mennyt ohi niin ei sen sitten ainakaan enää tarvii laittaa vilkkua jos ketään muita ei ole tulossa. Sillä on tarkotus ilmoittaa aikeestaan lähte tien varresta ja muistaakseni silloin pitää hiljentää oppien mukaan ja varautua että voi ajaa myös eteen.
Henkilöauto ei saa lähteä kenenkään eteen pientareelta.
Ainoastaan bussille on _annettava_ tilaa kun se vilkuttaa pysäkiltä pois halutessaan.
Ihan toinen juttu on se että halutessaan vaihtaa kaistaa jokaisen autoilijan kannattaa laittaa vilkku päälle heti aikoessaan, fiksut kanssa-autoilijat pienellä joustamisella (ei tarkoita äkkijarrutuksia tai äkkiväistöjä) tekevät tilaa kaistanvaihtoa haluavalle. Jos et laita vilkkua päälle ennen kuin tie on tyhjä, ei se tie kyllä ikinä tyhjäksi tulekaan kaupungissa ja/tai ruuhkassa kun kukaan ei tiedä että sitä tilaa toisella kaistalla tarvitsisit. Ajaessani rekkaa en ikinä saisi ruuhkassa tilaa kaistanvaihtoon jos en sitä "pyytäisi" vilkulla.
Muistattehan yliolan vilkaisun aina ennen kaistanvaihtoa!
nimim. WWW ei tainnut mieeään vaiheessa väittää, että on pakko antaa tietä, vaan että on varauduttava.
Liikenteessä ei ole alleajo-oikeutta, mutta ei myöskään päälleajo-oikeutta. Etuajo-oikeus on ja väistämisvelvollisuus, mutta jos joku laiminlyö väistämisvelvollisuutensa tahallaan, vahingossa, tietämättään, huomaamattaan, ajattelmattomuttaan tai mistä tahansa syystä, ei se oikeuta ajamaan pääle.
Siksi autokoulussa sanotaan, että varaudu siihen, että alle ne tulee.
Ja asia on juuri niin, että, vilkku päälle heti, kun on halua lähteä. Vilkulla kerrotaan aikomus. Se ei ole ilotulitus onnituneen auton sivusuuntaisen siirtämisen kunniaksi. Tästä olemme siis samaa mieltä.