Alkuviikko meni normaalisti 4vuoron dorka-vuoroa paiskien. Korttia pakettiin ja välillä luistelua. Keskiviikkona alkoi vitutus. Ystävä yllättäin pahasti sairaana ja minä ollut sokeana vieressä seuraamassa. Ehkä olisin voinut auttaa, mutta tajusin kaiken liian myöhään. Oli omassa päässäkin tarpeeksi kasassa pitelemistä. Näin jälkikäteen ymmärsin, että ehkä minunkin olisi pitäny hoitaa itseni kuntoon paremmin. Vakavat univaikeudet ja superitkuisuus ovat onneksi tällä hetkellä takanapäin (hope so).
Töissä liikkui ikäviä huhuja siitä miten firma tulevaisuudessa henkilöstöasiansa ja toimintansa tulee hoitamaan. Luettiin sekin perkele seinältä. Olisin tahtonut kuulla sen ihan joltain pomolta suoraan. Kivat oli huhumyllyt ja yritä siinä sitten miettiä mikä tosi, mikä paskaa. Annoin asian olla. Kyllä se sitten keväällä selviää miten meidän käy. Tai ei käy.
Perjantailauantai välisenä yönä kaverini soitti pienessä huppelissa. Oli paikallisessa yökerhossa ja vastaan oli tullut toisen vuoron tyyppejä. Erotettuja. Ei vittu!! Olivat sentään vuokratyöläisiä, mutta kyllä se vakituistenkin vuorot sieltä tulee, mietin. Kaikki tapahtuu vissiin nopeammalla tempolla mitä olin ikinä uskonut. Kuulin, että tod. näk. viimeistään syksyllä olen työtön. Kaikki pihalle. Kiitos. Ansiosidonnaisia odotellen sitten. Eipä tartte taloa ajatella ostavansa.
Maanantaina rakas kissani oli steriloitu ja sen piti olla ihan rutiinileikkaus. Leikkaus sinällään onnistui, mutta jotain promillen sadasosa elukoista on allergisia itsesulaville tikeille. Minun kissa, kepa, sitten sattui olemaan. Tänään sen sisukset valahti auenneesta haavasta ulos sanomalehden päälle. Kissa ei vielä tajunnut mitään. Äkkiä vaan eläinlääkäriin ja korjaavaan leikkaukseen. Rauhoituspiikin jälkeen kissa yrjöi ja ponnistuksen voimasta tavaraa tursui oikein olan takaa eläinlääkärin työpöydälle. Itse siinä oli pienet paniikinomaiset ilmanhaukkomiset edessä kun kaiken näin. Mielessä oli vielä alkusyksystä yht´äkkiä sydäriin kuollut Kössi 3v. Tuntuu, että kolkuttaja yritti taas tulla käymään, mutta viime tingassa antoi periksi eikä vienyt ketään mukanaan.
Nyt taas parempia aikoja odotellen, tea.
suo siellä, vetelä täällä..
lefa
0
338
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk562079Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901415Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621265Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll681207- 1141101
- 67926
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72899Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j65864Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise8811Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍72789