Valtion menojen verailua

- Valtion enemmistöomisteisen fortumin optiot muutamalle johtajalleen 500 miljoonaa -> törkeää ryöstöä.

- EU:n nettomaksut 400 miljoonaa -> tulonsiirto varakkaammille EU -maille.

- Pakolaisten, turvapaikanhakijoiden ja ulkomaanavun menot 50-600 miljoonaa -> pois oman kansan hyvinvoinnista.

- Työttömyyden hoitomenot valtion osalta 700 miljoonaa, peanuts verrattuna noihin edellisiin. Valtio elättää muutamaa fortumin johtajaa melkein samalla summalla, jonka se käyttää satoihin tuhansiin työttömiin.
4241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

- Pakolaisten, turvapaikanhakijoiden ja ulkomaanavun menot 500-600 miljoonaa -> pois oman kansan hyvinvoinnista.

Äänestä

Ei tilanne puhumalla korjaannu. :/

Äänestä
  • No miten se sitten korjaantuu. Eiköhän keskustelun herättäminen ole aluksi tarpeen, jotta tietoisuus asiasta leviää?

    Äänestä

  • häh? kirjoitti:

    No miten se sitten korjaantuu. Eiköhän keskustelun herättäminen ole aluksi tarpeen, jotta tietoisuus asiasta leviää?

    Tietoisuus asiasta lienee jokaisen sellaisen henkilön selkäytimessä, joka lukeutuu näiden topikin avauksessa kuvattujen päätä huimaavien menoerien maksajiin.

    Ikävä kyllä pelkkä tietoisuus asiasta ei yksin riitä.

    Tarvittaisiin organisoitua ja kurinalaista "lautakunta" keskustelua, jossa teemat ja päätelmät niputettaisiin yhteen ja toimitettaisiin sitten paitsi valtaa pitäville että valta-medialle, myös internettiin laajassa rintamassa ympäri ämpäri koko maapallon, ts. useille eri kielille käännettyinä.

    Tämän lisäksi tarvittaisiin myös muita paljon näkyvämpiä toimenpiteitä, konkreettisia sellaisa, jotta valtaapitävien pallit huojuisivat kuin kuusipuu tuulessa.

    Näitä toimenpiteitä ei kuitenkaan tulla näkemään seuraavista syistä:

    Huonoimmassa asemassa olevat eivät kunnolla kykene organisoimaan edes omaa talouttaan, saati sitten laajempaa yhteiskunnallista keskustelua tai muuta sellaista aktiviteettia josta todella olisi hyötyä asioiden muuttamisessa.

    Valtio EI SALLI heikompiosaisten jäsentensä äänteen nousevan niin korkealle että se todella kuultaisiin.
    Hyttysen ininä on kyllä häiritsevää, mutta valtiollinen "offi" karkoittaa nopeasti senkin.

    Keskiluokkaan lukeutuvat taasen tietävät kyllä nämä samaiset seikat, mutta keskittyvät siinä määrien omien mutta heikentyvien etuisuuksiensa suojelemiseen, jotta eivät USKALLA lähteä rikkomaan rajoja. Keskiluokkaisuus tässä tilanteessa on tärkeä vallankäytön kapula valtiolle, sillä se toimii eräänlaisena kitkajarruna heidän ja meidän välissä.

    Keskustelua näistä asioista on käyty nyt viimeistään viimeiset 15 vuotta ja lopputulos on kaikkien luettavissa joka päivä.

    Keskustelu on siis hyödytöntä, sillä vastapuoli ei todellakaan kuuntele hyttysten ininää enempää kuin heille itselleen sopii.

    Kysy siis itseltäsi, oletko mies vaiko hyttynen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laskunmaksaja kirjoitti:

- Valtion enemmistöomisteisen fortumin optiot muutamalle johtajalleen 500 miljoonaa -> törkeää ryöstöä.

- EU:n nettomaksut 400 miljoonaa -> tulonsiirto varakkaammille EU -maille.

- Pakolaisten, turvapaikanhakijoiden ja ulkomaanavun menot 50-600 miljoonaa -> pois oman kansan hyvinvoinnista.

- Työttömyyden hoitomenot valtion osalta 700 miljoonaa, peanuts verrattuna noihin edellisiin. Valtio elättää muutamaa fortumin johtajaa melkein samalla summalla, jonka se käyttää satoihin tuhansiin työttömiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu