http://www.airforce-technology.com/projects/su34/su341. html
Tämä on maailman kehittynein hävittäjä, joka hakkaa Usan vastaavat Suomeen toimittamat vanhentuneet kehä raakit mennen tullen. Jos Suomen oli kerran pakko ostaa hävittäjiä, niin miksi piti ostaa jo vanhenteuneita Hornetteja?
Tämä on maailman kehittynein hävittäjä, joka hakkaa Usan vastaavat Suomeen toimittamat vanhentuneet kehä raakit mennen tullen. Jos Suomen oli kerran pakko ostaa hävittäjiä, niin miksi piti ostaa jo vanhenteuneita Hornetteja?
Vastaukset 4
Vanhimmat
hankittiin.
Itseasiassa Hornet on aika vanha luomus ja sitäpaitsi se tuli maksamaan Suomelle melkoisesti. Eräät muut maat saivat huomattavasti halvemmalla koneensa.
Hornetin valinta oli pelkästään ulkopoliittinen tomenpide, jolla osoitettiin sotilaallista suuntautumista länteen.
NATO:on liittyminen on nyt helpompaa osaksi yhteneväisen aseistuksen vuoksi.
ketteryys ilmassa,varmasti olisi ollut vielä edullisinkin.Ranskalaiset myös tekivät tuolloin hyvän tarjouksen ,valuutan kurssista huolimatta ,markka olisi ollut aina markka,eli kurssi voittoa olisi tullut noin 40%.
Kaikessa suhteessa Hornetit oli höpömökö kauppa.
Hornetit eivät sovellu Suomen olosuhteisiin. Sehän on alumperin tehty lentotukialuksia varten, mutta montako lentotukialusta Suomella on?
Kaiken lisäksi se on hidas ja kömpelö kone. Halvemmalla olisi saatut parempiakin, mutta eihän se mitään, kun pitää mielistellä länteen päin maksoi mitä maksoi. Ja nythän Hornetit on jo pahasti vanhentuneita ja kaipaavat satojen miljoonien uudistuksia. No onneksi USA myy varaosia "halvalla".
Mutta vaikka tama:
http://www.airforce-technology.com/projects/s37/s373.html