Venäjä ei Karjalaa itselleen sodassa voittanut, vaan se jouduttiin pakkoluovuttamaan Stalinille.
Enson Svetogosk, tehtaiden koneet oli jo evakuoitu ja eikun takasin vaan, kun Stalin rauhan neuvotteluissa vielä lisäksi painoi peukalonsa Enson kodalle: tämä lisäksi ja paperitehtaiden koneet kuuluu mukaan.
Kyse on pakkoluovutetuista alueista.
Venäjä ei sotasaaliistaan tule luopumaan.
Ne emmemin vaikka väärentää historian, jos eivät muuten saa oikeutusta laittomiin pakkoluovutus käskyihinsä.
Karjala
10
464
Vastaukset 10
- miehenkuva
Eli mitä halusit kertoa ? Kaikkihan me tiedämme nämä asiat, ei niistä ikuisesti tarvise inistä, kun ininä ei kuitenkaan Venäjälle riitä.
- 0n 145 miljoona
ihmistä, jotka eivät ole asiasta ja todellisista tapahtumista tietoisia.
Siellä ja myös täällä on suomenkielen taitoisia, jotka näitä keskusteluja lukevat ja myös omalla panoksellaan, eli Venäjän väärennetyllä historialla, myös näihin keskusteluhin osallistuvat.-)
Ennen ns. kotiseutumatkalun alkua, eivät edes nykyiset karjan alueella asuvat ja sinne siirretyt tienneet missä asuvat ja miten ihmeessä valtiolla olikaan tarjota heille niin hyvä kuntoisia asuntoja ja taloja.
Olivat sitä mieltä, että sosialistinen perusturva heille ne tarjosi.
Kuuntelivat muutaman vuosikymmenen huuli pyöreinä mistä ja miten olivat talonsa saaneet.
Joten jatketaan vaan niiden historian käsitysten selventämistä.
Siinä riittä työmaata.
- karavaani
Suomen poliittinen johto on kahdesti luovuttanut Karjalan - 1940 Moskovassa ja 1947 Pariisissa.
Jotta asia varmistuisi ja "kolmas kerta toden sanoisi", voisimme New Yorkin YK:n päämajassa luovuttaa Karjalan vielä kolmannenkin kerran. Tarvittaessa vaikka muutaman vuoden välein jotta saisimme huru-ukot pysymään poissa palstoiltamme...- vieläkin?
Eiks nyt naapurin oo...
Tehkööt sillä siis ihan mitä haluuvat, kunhan eivät oo taas kohta selittämässä, että me ollaan liian lähellä, se kun on niitten vakio selitys ja ainainen vikinä.... Paasikivi antoi neuvottelijoille ehdottoman ohjeen Pariisiin:karjala vaadittava takaisin muunlaisia sopimuksia ei saa alle kirjoittaa.Neuvottelijoilta meni pupu pöksyyn......
- VLP
Karjalaa on aivan turha vaalia takaisin. Suomi ei hyötyisi siitä enää lainkaan. Karjalaan menisi valtiolta turhan paljon rahaa, koska kunnostettavaa ja uudelleen rakennettavaa riittää. Lisäksi on turha elätellä toivoa siitä, että Venäjä luopuisi Karjalasta.
- ei Karjalasta luovu
koska muuten joutuisivat kirjoitamaan oman historiansa uusiksi ja hieman laajemmalta alalta kuin Karjala.
Kalingrad on ihan samalla lailla Venäjän ryöstämä. - sitä paitsi
ei Karjalasta luovu kirjoitti:
koska muuten joutuisivat kirjoitamaan oman historiansa uusiksi ja hieman laajemmalta alalta kuin Karjala.
Kalingrad on ihan samalla lailla Venäjän ryöstämä.Luopuihan se miehittämästään Baltiastakin ja päästi sen itsenäistymään jälleen. Miksipä se ei voisi luopua Suomeen kuuluneesta alueesta ja päästää sitä Suomen yhteyteen jälleen.
- Venäjä!
sitä paitsi kirjoitti:
Luopuihan se miehittämästään Baltiastakin ja päästi sen itsenäistymään jälleen. Miksipä se ei voisi luopua Suomeen kuuluneesta alueesta ja päästää sitä Suomen yhteyteen jälleen.
Monet Neuvostotasavallat itsenäistyivät emämaan hajotessa.
Karjala on osa Venäjää, siinä pulma... ja sen pituinen se. - on Venäjän
Venäjä! kirjoitti:
Monet Neuvostotasavallat itsenäistyivät emämaan hajotessa.
Karjala on osa Venäjää, siinä pulma... ja sen pituinen se.ryöstösaalis.
Venäläisen moraalin, tai sen olemattomuuden mukaan, se joka ehtii viemään, niin sillä pysyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta502448- 951116
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil300997Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii329953Itsensäpaljastelija
Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O56908Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste77863- 69724
- 90695
Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty63688- 33643