Itse olen miettinyt että mikä olisi sellainen "oikea" kutsunta malli Suomessa. Ja omasta mielestä paras olisi tietenkin jos miehet kävisivät armeijan ja naiset jonkun kotirintama koulutuksen niin kaikki olisivat tasa-arvon nimessä tyytyväisiä!?
Mutta koska valtiolla ei tämmöiseen touhuun ole varaa niin eikö Ruotsin malli olisi hyvä?
Eli toisin sanoen miehillä ja naisilla vapaaehtoinen asevelvollisuus jolloin kaikki halukkaat ottettaisiin mukaan! Päivärahojen korotus näkyisi varmasti osanottaja määrissä Tanskan malliin. Siellähän nuoret käyvät armeijan vapaaehtoisesti sillä 1000e kuukausipalkka on tulevalle opiskelijalle tarpeen!
Ruotsin malli?
6
561
Vastaukset
- Conan the barbarian
Siinä on hyvät puolensa. Täytyy kuitenkin muistaa se, että Ruotsilla ja Tanskalla on eri lähtökohdat heidän puolustuspolitiikassaan. Molemmat keskittyvät lähinnä kv-operaatioihin, eivätkä odota hyökkäystä niinkään omaan maahansa. Homma toimisi jos Suomi ottaisi saman linjan.
- ota?
Kuka tänne nyt hyökkäisi? Venäjäkö? Tämä on pelkkää säälittävää korpea koko maa, eikä tuo itämeri mikään maailmaamullistava strateginen palkintopalli enää ole, vaikka jotkut niin haluaisivatkin kuvitella.
Hölmöä henkseleiden paukuttelua luulla että joku tätä alkoholistien täyttämää paskaista niemeä haluaisi niin lujaa että sotimaan ryhtyisi sen vuoksi. - ydinsodan pelko
Kuinka suuri todennäköisyys prosentteina oikeasti on se että Venäjä hyökkää Suomeen? Yhdysvallatkin varmasti hymyilisi vain Venäjän mahtailulle? Ei Venäjä sen enempää uskalla hyökätä muualle, kuin omaan maahansa, tai entisiin neuvostotasavaltoihin, ydinsodan pelossa.
- Conan the barbarian
ota? kirjoitti:
Kuka tänne nyt hyökkäisi? Venäjäkö? Tämä on pelkkää säälittävää korpea koko maa, eikä tuo itämeri mikään maailmaamullistava strateginen palkintopalli enää ole, vaikka jotkut niin haluaisivatkin kuvitella.
Hölmöä henkseleiden paukuttelua luulla että joku tätä alkoholistien täyttämää paskaista niemeä haluaisi niin lujaa että sotimaan ryhtyisi sen vuoksi....huutoa asialliseen vastaukseen. Joo me ollaan säälittäviä niin ollaan joo, korpea ja paskaa koko maa. No koska sinä "tiedät" kaiken esim. Itämeren tärkeydestä, niin enpä kaiva faktoja esiin. Ihme, että et ole presidentti kun kaiken tiedät.
- koipää
ydinsodan pelko kirjoitti:
Kuinka suuri todennäköisyys prosentteina oikeasti on se että Venäjä hyökkää Suomeen? Yhdysvallatkin varmasti hymyilisi vain Venäjän mahtailulle? Ei Venäjä sen enempää uskalla hyökätä muualle, kuin omaan maahansa, tai entisiin neuvostotasavaltoihin, ydinsodan pelossa.
Kyllä nyt imartelet Suomen merkitystä maailmassa, ja rankasti.
Meinaatkos, että USA aloittaa Suomen takia ydinsodan? Ei kuule taida ihan se kynnys ylittyä. Korkeintaan USA moittii Venäjää turhan radikaalista toiminnasta ja esittää vaihtoehtoisia ratkaisumalleja. EU maat saattaisivat jo älähtääkkin, mutta ydinsotaa siitä ei saada, ellei Venäjä sitä aloita - ei siellä jenkeissäkään sentään niin idiootteja olla vaikka sirkuksessa ovatkin koko poppoo. - minä en ole
Conan the barbarian kirjoitti:
...huutoa asialliseen vastaukseen. Joo me ollaan säälittäviä niin ollaan joo, korpea ja paskaa koko maa. No koska sinä "tiedät" kaiken esim. Itämeren tärkeydestä, niin enpä kaiva faktoja esiin. Ihme, että et ole presidentti kun kaiken tiedät.
jo presidentti, on se, että tässä maassa on liikaa sinunlaisiasi vajakkeja, jotka eivät koskaan äänestäisi minunkaltaistani karismaattista ja ylivertaisen älykästä henkilöä, vaan haluavat vain jotain harmaita konservatiivi-idiootteja pitämään status quoa yllä ja kertaamaan niitä kaikkia ikiaikaisia isänmaa-, armeija- ja sosiaalihoilotuksia jotka ovat vanginneet tämän maan pohjoiseksi peräkyläksi jota ei maailmalla kukaan edes tunne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1406318Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705247Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172457Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811198