Vuoden 2006 profeetaallisin kirkko on SDA-kirkko (7. päivän adventtikirkko).
Perustelkaa Raamatulla jos olette eri mieltä.
Perustelkaa Raamatulla jos olette eri mieltä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kai muistatte että yksikin ennustus pieleen ja Raamatun mukaan kyse on väärästä profeetasta.
Eli mitkäs ne profetiat tarkkaanottaen olivat?
Profeetta voi antaa pelastushistoriallisen ennustuksen unen pohjalta etukäteen.
Raamattu vain yksinkertaisesti kieltää tälläisen tohtoroinnin selittelyineen.
Se on varmaa, että Jeesus ei pelasta yksin Armosta ihmistä joka seuraa väärän profeetan "hiukkasen" epävarmaa ennustusta.
Kovinkaan mieluusti adventistit eivät kerro sitä, että EGW teki useita vääriä ennustuksia; historian kulku eteni toisin kuin hänen profetioissaan. Esimerkkejä vääristä ennustuksista:
1. Turkin kansakunta loppuu 11. 8.1840 - Suuri Taistelu s.318-319, Alfa ja Omega, osa 7, s.290-292
2. (Ilmestyskirjan) seitsemän viimeistä vitsausta vuodatettaisiin vuonna 1850 -Early Writings, s. 58,64
3. ihmiset, jotka osallistuivat 27.5.1856 leirikokoukseen olisivat yhä elossa Jeesuksen tullessa maan päälle - 1T, s. 131-132
4. ennustus USA:n sisällissodasta 1860-luvulta: Englanti valloittaa Yhdysvallat sisällissodan aikana - 1T, s. 258-259
5. ennustus, että vanhaa Jerusalemia ei koskaan rakennettaisi - Early Writings, s. 75
6. enkelit tulisivat tuhoamaan San Franciscon - 9T, s. 93
7. EGW ennusti kuuluvansa niihin Ilmestyskirjan 144 000:een valittuun ja olevansa elossa, kun Kristus tulee takaisin - Early Writings, s.19, 40; Great Controversy, s. 649
EGW:n kirjoitukset eivät adventismissa ole mitä tahansa "teologista pohdintaa" tai yksittäisen ihmisen tulkintaa, johon voisi suhtautua miten hyväksi näkee, vaan:
"Siinä mitä olen kirjoittanut on yksi luotettava totuuden ketju, ilman yhtäkään harhaoppista lausetta.” ― Ellen G. White, Letter 329A, 1905.
Yllä oleva EGW:n lausunto on jopa enemmän, kuin Rooman paavin erehtymättömyys katolisen kirkon dogman mukaan! Ellen G White kuvasi saamiaan (jumalallisia) valtuuksia kuin jonain adventismin korkeimpana "paavimaisena" opetusvirkana kehittää adventismin oppeja ja määrittää totuus sanomalla näin:
"Jumalan voima tuli ylleni, ja kykenin selvästi määrittelemään, mikä on totuutta ja mikä on erhettä. Minut vietiin näkyyn, ja minulle annettiin selityksiä ... korjaamaan päällisin puolin uskottavilta vaikuttavia erheitä ja täsmentämään totuutta." - 3SM, s. 31-32).
Ei voida erottaa toisistaan Ellen G Whiten kirjoituksia ja adventismia, ne ovat erottamattomasti yhteydessä toisiinsa. Käytännön tasolla - vaikkei virallisena julkilausuttuna oppina - EGW:een suhtaudutaan erehtymättömänä Raamatun selittäjänä: "EGW on puhunut, asia on ratkaistu"- hengessä (vrt. Rooman paavin erehtymättömyys kun paavi määrittelee oppia ja moraalia. Paavin osalta katolisella kirkolla sentään on avoimesti ja reilusti julkilausuttu oppi paavin erehtymättömyydestä - ja se erehtymättömyys sitä paitsi koskee vain tiettyjä tilanteita, eikä kaikkea, mitä paavi sanoo tai tekee - kun taas adventismissa kierrellään ja kaarrellaan EGW:n auktoriteetin ja "inspiraation" ympärillä).
Miksi se on varmaa? Eikö Jeesus sinusta saa pelastaa ihmisiä kuten haluaa?
Eikös niiden jeesuksen opetuslasten pitänyt olla vielä hengissä toisen tulemisen aikoihin?
On olemassa paljon ns. uskovia tai väärän profeetan näkyihin uskovia jotka luulevat että heillä on ns. pelastusvarmuus.
Ei kannata puhua halvasta armosta vaan lähteä liikkeelle henkilökohtaisesta uskosta ja parannuksen teosta.
Hyvä on, siis henkilökohtainen usko on avain pelastumiseen? Mutta kun minun henkilökohtaiseen uskooni ei kuulu pelastuminen, miten se voi silloin johtaa siihen?
Parannuksen teko kuulostaa todella hienolta, mutta mistä pitäisi tehdä parannus? Olen aina toiminut parhaaksi katsomallani tavalla ja tulen vastaisuudessakin aina näin toimimaan, enhän silloin edes voi tehdä parannusta.
paikkansa pitävät ennustuksetkin menivät pieleen? hmm? Eikö mielestäsi se Israelin käyttöön ottaman temppelin vihkimínen minkä Mooses suoritti merkitse mitään meille, ole vain eräänlainen sääntö Israelilaisille? Luehan kerran vielä Raamattusi.
Heippa!
Ne jotka ovat aidosti Jeesuksen opetuslapsia ja uskovat sydämen uskollaan että Jeesus on minun Herrani, minun Vapahtajani, Turva Kallioperustani ja Armollinen Jumala minulle syntiselle. Jumala armahtaa katuvaa syntistä joka tekee parannuksen.
Varovat eksymästä, sillä valitutkin eksyvät.
Kirkot eivät pelasta ja opit eivät pelasta.
Rakastavat Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä myöskin.
ARMO = Ansaitsematon Rakkaus Meidän Osaksemme.
Jeesus on tullut pelastamaan nimenomaan syntisiä ihmisiä ja Jeesus sanoo: "Minä olen tie, totuus ja elämä."
Kolkuttavalle Herra avaa sillä hän on rukouksia kuuleva Jumala :)
Taivaan Isän Siunausta Sinulle :)
En nyt oikein ymmärtänyt. Miten Mooseksen temppelin vihkiminen liittyy profetioihin? Minulle se ei kyllä merkitse mitään...
En jaksa alkaa tässä vaiheessa elämää Raamattua uudestaan tavaamaan. Saatan kyllä joskus tulevaisuudessa tuon käteeni ottaa, joskin epäilen hieman. Ei oikein innosta.
Jeesus teki asian juuri noin selväksi. Ihmisillä ei ole mitään muuta velvoitetta kuin yrittää parhaansa muita sortamatta, mitään muuta erityistä ei tarvita. Sehän on juuri vapautta jos mikä. Jeesuksen opetukset ovat siinä hyvänä apuna. Epäuskoa on kaikki uskonnollinen fanaattisuus joka näyttää kovin uskovaisuudelle. Me voimme vapaasti olla ihmisinä muiden ihmisten joukossa.
Tämä pelastus ei koske siis minua? Hyvä tietää.
No, toivotaan sitten että sinä et eksy (ymmärtäisin niin että kuulut siihen joukkoon jotka ovat aidosti Jeesuksen opetuslapsia).
Mutta jos kirkot ja opit eivät pelasta, vaan ARMO, niin mitenkäs se nyt korreloi sen kanssa että ARMO ei pelasta? Tiedän toki Raamatusta sen verran että useampi versio tuosta ( ainakin pelkkä armo, armo ja teot, pelkkä usko jeesukseen, tai usko jeesukseen ja armo ja teot). Eli onko tässä nyt kyse siitä perinteisestä tempusta, eli kuvataan kuvaamatonta?
Uskaltaisinko arvata ettet edusta Adventismia, ainakaan sen puhtaimmassa muodossa?
No, hällä väliä. Pidän päätelmistäsi. Kuulostaa reilulta palkita ihmisiä siitä että he tekevät parhaansa. :)
Konkreettisesti olen nähnyt Jumalan Armon toimivan vankiloissa joissa on ihan oikeita mafia-miehiä.
Kun Jumalan ARMO on koskettanut murhamiestä niin se näkyy todella päältäpäin. Hänellä on ilo ja rauha vaikka kakkua on jäljellä vielä yli 20 vuotta.
Voin sanoa häntä rakaaksi veljekseni ja rukoilemme yhdessä molempien puolesta.
Ihmettelen tätä itsekkin kuinka suuri on Jumalan rakkaus ja kuinka hän voi armahtaa syntistä ihmistä, minuakin.
Tämä on JUMALAN ARMOA; todellista ja näkyvää!
Kiitos Sinulle The Rat :)
Meille kaikille hyvää Joulun odotuksen aikaa!
Isän Rakkauskirje
Lapseni...
Et ehkä tunne minua, mutta minä tiedän kaiken sinusta. Ps. 139:1
Tiedän milloin istut ja milloin nouset. Ps. 139:2
Tunnen kaikki sinun tiesi. Ps. 139:3
Olen laskenut kaikki pääsi hiuksetkin. Matt. 10:29-31
Tein sinut minun kuvakseni. 1. Moos. 1:27
Minussa sinä elät, liikut ja olet. Ap.t. 17:28
Sillä sinä olet minun lapseni. Ap.t. 17:28
Tunsin sinut jo ennen syntymääsi. Jer. 1:4-5
Valitsin sinut, kun suunnittelin luomakuntaa. Ef. 1:11-12
Et ollut vahinko. Ps. 139:15-16
Kaikki sinun päiväsi on kirjoitettu minun kirjaani. Ps. 139:15-16
Päätin tarkkaan, milloin synnyt ja missä asut. Ap.t. 17:26
Sinä olet ihme, suuri ihme. Ps. 139:14
Kudoin sinut kokoon äitisi kohdussa. Ps. 139:13
Saatoin sinut maailmaan syntymäpäivänäsi. Ps. 71:6
Ne, jotka eivät tunne minua, ovat antaneet minusta väärän kuvan. Joh. 8:41-44
En ole kaukainen enkä vihainen vaan täydellinen rakkaus. 1. Joh. 4:16
Ja haluan antaa sinulle ylen määrin rakkauttani 1. Joh. 3:1
vain siksi, että olet minun lapseni ja minä olen Isäsi. 1. Joh. 3:1
Tarjoan sinulle enemmän kuin maallinen isäsi koskaan kykenisi. Matt. 7:11
Sillä minä olen täydellinen Isä. Matt. 5:48
Kaikki hyvä, mitä saat, tulee minulta. Jaak. 1:17
Minä olen sinun huolenpitäjäsi ja täytän kaikki tarpeesi. Matt. 6:31-33
Suunnitelmani sinun tulevaisuutesi varalle on aina ollut täynnä toivoa. Jer. 29:11
Minä rakastan sinua ikuisella rakkaudella. Jer. 31:3
Ajatukseni sinua kohtaan ovat lukemattomat kuin hiekanjyväset meren rannalla. Ps. 139:17-18
Minä iloitsen sinusta laulaen. Sef. 3:17
En koskaan lakkaa tekemästä sinulle hyvää. Jer. 32:40
Sillä sinä olet minun aarteeni. 2. Moos. 19:5
Haluan koko sydämestäni ja sielustani palauttaa asemasi lapsenani. Jer. 32:41
Ja tahdon näyttää sinulle suuria ja ihmeellisiä asioita. Jer. 33:3
Jos etsit minua koko sydämestäsi, löydät minut. 5. Moos. 4:29
Iloitse minussa, ja annan sinulle, mitä sydämesi toivoo, Ps. 37:4
koska juuri minä olen antanut sinulle ne toiveet. Fil. 2:13
Voin tehdä sinulle enemmän kuin osaat edes kuvitella, Ef. 3:20
sillä olen suurin rohkaisijasi. 2. Tess. 2:16-17
Olen myös Isä, joka lohduttaa sinua kaikissa murheissasi. 2. Kor. 1:3-4
Kun sydämesi on särkynyt, olen lähelläsi. Ps. 34:18
Kannan sinua sylissäni niin kuin paimen kantaa lammastaan. Jes. 40:11
Kerran tulee päivä, jolloin pyyhin silmistäsi kaikki kyyneleet. Ilm. 21:3-4
Ja otan pois kaiken sen tuskan, jota olet kärsinyt maan päällä. Ilm. 21:3-4
Olen Isäsi ja rakastan sinua aivan kuin poikaani Jeesusta. Joh. 17:23
Jeesuksessa rakkauteni sinuun tulee ilmi. Joh. 17:26
Hän on olemukseni täydellinen kuva. Hepr. 1:3
Hän tuli osoittamaan, että olen puolellasi, en sinua vastaan, Room. 8:31
ja kertomaan, etten pidä kirjaa synneistäsi. 2. Kor. 5:18-19
Jeesus kuoli, jotta sinä ja minä voisimme tehdä sovinnon. 2. Kor. 5:18-19
Hänen kuolemansa oli lopullinen osoitus rakkaudestani sinua kohtaan. 1. Joh. 4:10
Annoin kaiken, mitä rakastin, saadakseni sinun rakkautesi. Room. 8:31-32
Jos otat vastaan Jeesuksen, otat vastaan minut. 1. Joh. 2:23
Eikä mikään enää erota sinua minun rakkaudestani. Room. 8:38-39
Tule kotiin, ja järjestän taivaassa kaikkien aikojen juhlat. Luuk. 15:7
Olen aina ollut ja tulen aina olemaan Isä. Ef. 3:14-15
Kysyn sinulta: haluatko olla lapseni? Joh. 1:12-13
Minä odotan sinua. Luuk. 15:11-32
Rakkaudella, Taivaallinen Isäsi
Kaikkivaltias Jumala
Siellä maassa vankiloissa on pitemmät rangaistukset ja kurjat olosuhteet inhimillisesti.
Ps. En ole adventisti ja eikä minusta tule adventistiä. Varo eksymästä :)
Paavali on väärä profeetta. Hänhän opetti tessalonikalaiskirjeessä olevansa elossa, kun Jeesus saapuu.
Et ole kuullut ehdollisesta profetiasta? Sellainenkin on. Ajattele vaikka Joonaa. Ei hänenkään ennustuksensa toteutunut. Oliko hän muka väärä profeetta?
Sinä luet kuin piru Raamattua.
Kaikki Raamatun profeetat ovat oikeita ja niiden joukossa ei ole mainittu Ellen Whiteä.
Kukaan Raamatun profeetta ei nähnyt yli 2000 profetaallista unta ja näkyä.
Kyllä, Paavali oli väärä profeetta.
Joonaan profetiasta minulla ei ole tietoa. En tunne henkilöä (eikös se ollut se valaan vatsassa matkustellut?).
Muitakin virheellisiä profetioita raamatusta löytyy. Siihen pitäisikin soveltaa omaa ohjettaan; tutkia ja hylätä kaikki mikä kevyeksi havaitaan. :)
Paavali ei ole profeetta vaan apostoli.
Hän kärsi marttyyrikuoleman uskottomien toimesta.
Paavali teki profetioita tulevaisuudesta. Eikös se tee hänestä profeetan(kin)? Se että ennustus ei osunut oikeaan tekee hänestä sitten väärän profeetan.
Apostoli hän varmaan oli, marttyyrikuolemankin varmaan kärsi... Mutta siitähän tässä ei ollut puhe.
No jaa, tämä olettaen että hän todella on kirjoittanut ne kirjeet joita hänen nimissään Raamattuun on lisätty. Ilmeisesti näin on.
Raamatussa kahdenlaisia profetioita:
1. Tapahtuneet profetiat (ne ovat toteutuneet)
2. Tulevaisuudessa tapahtuvat profetiat (eivät ole vielä toteutuneet)
Mitkä Paavalin profetiat (1.) ovat menneet vikaan ottaen huomioon että ME emme tulevaisuutta tiedä?
Ota huomioon lineaarinen aikakäsitys, kaikella on alkunsa ja loppunsa. Luonnon laki, Raamatun laki, empiirisesti todistettu laki.
Kun usko on oikeaa, me luotamme ettei meillä ole tarvis olla muuta kuin hän jona synnyimme. Ihmisen on eksyttänyt hänen omat huonot tekonsa. Ihminen luonnollisena ja viattomana pitää kaikkia muita yhtä "viattomina" kuin itseään ja saman armon perillisinä. Jeesus toimi muita kohtaan asenteella kuin muut olisivat olleet yhtä hyviä kuin Hän. Hänen ei siis tarvitse huolehtia muista kuin omasta tekemisestään että ne ovat oikein. Jumala hoitaa muiden tuomitsemisen. Lain tehtävänähän oli muiden suojeleminen "minun" pahuudeltani. "Juutalaisuudessa" asia kääntyi, niinkuin on kääntynyt nyt kristinuskossakin,siihen, että lakia käytetäänkin muiden suojelemisen sijasta itsemme hyväksi (tai muita vastaan).Tuohon juutalaisten lankeamiseen oli yllykkeenä Leeviläisten vastuu Jumalan tahdon opettamisesta jossa tilanteessa helposti tulee opettajan "närkästyminen" oppilaiden opetuksen toteuttamiseen ja lain perimmäinen tarkoitus kääntyykin nurinpäin.
Adventistit puhuvat että heillä on "profetian henki"
joka tarkoittaa sitä, että Ellen Whiten näkyjä toistamalla saadaan oman uskon perusta ja pelastushistoriallinen tulkinta jota muut kristityt eivät tunnusta (EGW:n näkyä tulevaisuudesta).
SDA-näky kuuluu kategoriaan 2.
2. Tulevaisuudessa tapahtuvat profetiat (eivät ole vielä toteutuneet)
Paavali ennusti Jeesuksen toisen tulemisen kuulijoidensa elinaikana. Jos elinaika ei ollut tuohon aikaan radikaalisti pidempi kuin nyt niin metsään on mennyt.
mutta Jeesuksen Armo löytyy ainakin Luterilaisesta Uskosta. meidät lutterit Kristus pelastaa silkasta Armosta. Ei tarvita omia nippelikonsteja.
Miksi sinua hallitsee 666-henki.
Olet aikamoinen kameljontti, muuten tosi huonoa mainosta adventtikirkolle.
Laittakaa adventistit oma häirikkönne kuriin vai siunatako tahdotte tätä onnellista vilpitöntä?
Koska kyseistä valintaa aivan varmasti ei ole tehnyt kaikkivaltias Jumala, niin silloin kyseessä jälleen on joidenkin ihmisten tekemä omahyväinen päätös.
Jos Nikaian kirkolliskokous teki v. 381 omahyväisiä farisealaisia päätöksiä, niin ei niistä näköjään ole päästy vieläkään eroon.
Sanopa mikä on profetaallisin kirkko maailmassa jolla on oma profeettakin ja luottaa profeettansa sanaan?