Venäjä vie taas EU:ta ;)

Venäjä ja Eu ovat päässeet sopuun ns. lihanvientikiistassa. Taas nähtiin EU:n onneton yhtenäisyys ja toisaalta Venäjän tärkeys kahdenvälisenä kauppakumppanina EU maille kun Puola joka toivoi saavansa tukea EU:sta jätettiin kiukuttelijana sopimuksen ulkopuolelle, ja saa ratkoa Venäjän kanssa kiistansa lihansa viennistä miten parhaiten taitaa...Venäjä on tärkeä kumppani, jotta jokin Puola voisi kaataa kauppasopimukset.

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id49642.html
3164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

siinä Venjänkin lihatiskit olisivat melkoisen tyhjiä äkkiä olleet, joten sopu muun Euroopan kanssa sopi Putinille hyvin.

Äänestä
  • Miksi venäjän pitäisi ostaa liha Puolasta, jos laatu on surkea liha on useimmiten pilaantunutta?

    Ostatko sinä sellaisia tuotteita, joiden laatu ei tyydytä sinä?

    Äänestä

sen poliittisen vakion, että venäjän tulee saada kaikki vaatimuksensa läpi loppujen lopuksi. Suomi kokeneena venäjä-neuvottelijana on ollut tärkeässä roolissa kehittämässä selityksiä jotka luovat mielikuvaa yhteistyöstä ja sopimisesta, kun suomalaisten neuvottelijoiden tehtävä on lähinnä venäjän vaatimuksiin suostumisen verhoaminen tällaiseksi. Venäjällä on varaa korottaa panoksia tasolle jossa euroopan unionin päätöksentekokyky jähmettyy. Venäjän vaatimukset tuontisuluista menivät läpi kuin koira veräjästä, kun venäjä alkoi heiluttaa korttia EU-laajuisesta tuontisulusta.

Tulevaisuudessa tulemme toki näkemään lisääkin tämän kaavan mukaisia neuvotteluja. Kenties venäjä haluaa lisätä jonkin entisen USSR-maan turvavyöhykkeekseen, mitä EU ei heti hyväksy, kunnes venäjä selventää turvavyöhykkeen suojaavan myös EU:ta mahdolliselta koko unionin tuhoavalta sodalta. Sitten nimiä alkaa tulla papereihin. EU ei yhtä taikka kahta jäsenmaata kaipaa, jos isompi etu on kyseessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomaava mies kirjoitti:

Venäjä ja Eu ovat päässeet sopuun ns. lihanvientikiistassa. Taas nähtiin EU:n onneton yhtenäisyys ja toisaalta Venäjän tärkeys kahdenvälisenä kauppakumppanina EU maille kun Puola joka toivoi saavansa tukea EU:sta jätettiin kiukuttelijana sopimuksen ulkopuolelle, ja saa ratkoa Venäjän kanssa kiistansa lihansa viennistä miten parhaiten taitaa...Venäjä on tärkeä kumppani, jotta jokin Puola voisi kaataa kauppasopimukset.

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id49642.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu