Suomalaiset pysäyttivät ylivoimaisen vihollisen Karjalan Kannaksella kaksi kertaa: 1939-40 ja 1944.
Puna-armeija ei onnistunut pääsemään Suomen nykyiselle alueelle, vaan pysäytettiin tai pidettiin aloillaan Kannaksen alueella, v.1944 suurinpiirtein Viipurinlahti-Kuparsaari-Taipale -linjalla.
Syitä onnistuneeseen puolustukseen lienee useita:
1. Talvisodassa venäläisten kehno upseeristo ja vanhentunut taktiikka.
2. Jatkosodassa oikeaan aikaan tullut apu Saksasta.
3. Molemmissa tapauksessa maailmanpoliittisen tilanteen kehittyminen niin, että hyökkääjän tilaisuus toteuttaa aikeensa meni ohitse.
Neuvostoliitto yritti vielä 1970-80 -luvuilla korjata mokansa ja ottaa Suomen kontrolliinsa soluttamalla ja lahjomalla, mutta hajosikin itse! Njäh njäh.
Mutta tästä rämettämisestä ja mädättämisestä jäi jotain jäljelle, niinkuin "Jurassic-Parkistakin": Tämä "Peace-Park"-osasto eli korkeisiin asemiin kähmäytyneet rauhanlässyttäjät, jotka yhä haluavat palvella itäistä suurvaltaa vaikkei sitä enää ole?
Puna-armeija ei onnistunut pääsemään Suomen nykyiselle alueelle, vaan pysäytettiin tai pidettiin aloillaan Kannaksen alueella, v.1944 suurinpiirtein Viipurinlahti-Kuparsaari-Taipale -linjalla.
Syitä onnistuneeseen puolustukseen lienee useita:
1. Talvisodassa venäläisten kehno upseeristo ja vanhentunut taktiikka.
2. Jatkosodassa oikeaan aikaan tullut apu Saksasta.
3. Molemmissa tapauksessa maailmanpoliittisen tilanteen kehittyminen niin, että hyökkääjän tilaisuus toteuttaa aikeensa meni ohitse.
Neuvostoliitto yritti vielä 1970-80 -luvuilla korjata mokansa ja ottaa Suomen kontrolliinsa soluttamalla ja lahjomalla, mutta hajosikin itse! Njäh njäh.
Mutta tästä rämettämisestä ja mädättämisestä jäi jotain jäljelle, niinkuin "Jurassic-Parkistakin": Tämä "Peace-Park"-osasto eli korkeisiin asemiin kähmäytyneet rauhanlässyttäjät, jotka yhä haluavat palvella itäistä suurvaltaa vaikkei sitä enää ole?
Vastaukset 14
Vanhimmat
>>Jatkosodassa oikeaan aikaan tullut apu Saksasta
Kesän -44 torjuntavoittoihin syinä olivat saksalaisten avun lisäksi venäläisten logistiset ongelmat, eli sitä massiivista tulitukea, joka Valkeasaaressa tuhosi vastarinnan, ei ollut kokonaisuudessaan käytettävissä. Suomalaiset saivat rauhassa siirtää joukkoja pohjoisemmilta rintamanosilta. Venäläisiä joukkoja taas kulutettiin armotta ja ne myös kuluivat. Niiden täydennykset olivat huonolaatuista ainesta: vanhoja miehiä ja toipilaita haavoittuneita. Kun venäläisten ylivoima hyökkäyksen alussa oli musertava, tasoittuivat voimasuhteet hyökkäyksen edetessä. Tästä tietenkin saamme kiittää paitsi saksalaista apua, myös Suomen ilmavoimia, tykistöä (aiheutti 70 % vihollisen tappioista) ja tietenkin taistelun helteen kantanutta jalkaväkeä.
Usein esitetään, että hyökkäys pysähtyi, koska venäläiset alkoivat siirtää joukkojaan pois Kannakselta. Väite on väärä. Kaikki vihollisen hyökkäykset (Tali-Ihantala, Viipurinlahti, Vuosalmi) oli torjuttu, kun Kannaksella rautatien varressa oleva kaukopartiomme ilmoitti venäläisten siirtävän joukkojaan pois Kannakselta. Hyökkäys pysähtyi, koska hyökkäävät joukot eivät kyenneet hyökkäysoperaatioihin. Ne oli kulutettu loppuun. Maineikas läpimurtotaisteluihin erikoistunut XXX kaartin armeijakuntakin oli hyökkäyksen lopussa vain kalpea varjo aiemmasta. Se, miksi joukot venäläisiltä loppuivat, on luonnollisesti suurempi strateginen kysymys, joka liittyy Neuvostoliiton sotaan Saksaa vastaan.
Govorovin olisi pitänyt käskynsäkin mukaan lyödä suomalaiset, ja sitten luovuttaa iskukykyisimmät joukot muuhun käyttöön.
Oli 'mahdollisuuksien ikkuna' mutta suomalaiset ja saksalaiset sulkivat sen. Suomi jäi valtaamatta.
Outoa tämä spekulointi sillä, että venäläiset vapaaehtoisesti lopettivat etenemisensä. Talin jälkeenkin yrittivät, mutta itse havaitsivat sen toivottomaksi. Ja Stalin tarvitsi joukkoja muualla.
Meillä on maanpuolustuskorkeakoulun sotahistorian laitoksen tutkijoidenkin (mm. Ohto Manninen) taholta selvästi osoitettu, että Viipurin ja Talin läpimurron jälkeen marsalkka (16.6) Govorov alkoi kiireen vilkkaan siirtämään voimia Valko-Venäjälle. Siellä alkoi hiton paljon isompi 'revohka' - operaatio Bagration!
- Nämä tiedot käyvät kiistattomasti ilmi mm. sotilastiedustelun päällikön eversti Paasosen raporteistakin.
Länsi-liittoutuneet saavuttivat Normandiassa sillanpääaseman 21. kesäkuuta, ja seuraavana päivänä, elikkä 22. kesäkuuta 1944 tämä "itä-liittolainen" aloitti Valko-Venäjällä II maailansodan suurimmalla tykistö- ja panssarikeskityksellä hyökkäyksen ..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:Eastern_Front_1943-08_to_1944-12.png#file
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:BagrationMap2.jpg#file
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Bagration
http://fi.wikipedia.org/wiki/Operaatio_Bagration
- Lue edes joku aapinen sodistamme ja tule sitten aikuisten miesten kanssa 'huastelemaan'. Minua suorastaan 'vituttaa' - kuten sinun älykkyystasollasi ilmaistaan - kaikenlaiset "tietävät" kakarat.
Haastatte riitaa tyhjästä, sitten yritätte tekeytyä "vanhoiksi jermuiksi"?
Näinkö teitä on neuvottu??
Edellä juuri kerroin, että "isompi revohka" asetti takarajan Govoroville. Kun Suomea ei saatu siihen mennessä nitistettyä, "mahdollisuuksien ikkuna" sulkeutui.
Vasurit väittävät edelleenkin, että NL lopetti etenemisen hyvästä tahdostaan, mikä on tietoista harhaanjohtamista.
Tämähän se teitin konsti onkin:
1. Jos/kun vasurit saavat nenilleen Stalininsa hyvää tahtoa toitottaessaan, he...
2. ...kutsuvat jonkun "sotahistorioitsijan" paasaamaan Isosta Revohkasta, jolla "kumotaan" torjuntavoitto.
3. Kenenkään ei pidä huomata, että Iso Revohka kumoaakin vasurien oman väittämän puna-armeijan pysähtymisestä Stalinin hyväntahtoisuuden takia.
Näin se käy.
"Meillä on maanpuolustuskorkeakoulun sotahistorian laitoksen tutkijoidenkin (mm. Ohto Manninen) taholta selvästi osoitettu, että Viipurin ja Talin läpimurron jälkeen marsalkka (16.6) Govorov alkoi kiireen vilkkaan siirtämään voimia Valko-Venäjälle."
Taitaa mennä päivämäärä sekaisin. Viipurihan menetettiin 20.6. ja Talissa ja Ihantalassa taisteltiin heinäkuun alussa. Jukka L. Mäkelän kirjassa Salaista palapeliä kerrotaan rautatien varressa olleen kaukopartion ilmoittaneen venäläisten kuljettavan tyhjiä junia rintamalle ja täysiä pois. Tämä ilmoitus tuli 18.7. Joppe Karhunen vahvistaa asian, kirjassaan "Torjuntavoitto Kannaksella 1944". Kenraali Oesch nimittäin halusi lentotiedustelun vahvistavan annetun ilmoituksen. 18.7. tilanne oli jo suomalaisten hallinnassa Viipurinlahdella, Ihantalassa ja Vuosalmella ja venäläiset asettuneet puolustukseen.
Ei mennyt päivämäärät sekaisin: Tuo päivämäärä 16.6 viittaa Govorovin
ylentämiseen marsalkaksi.
- Suomalaiset tutkijat selittävät tämän sillä, että näin tavallaan
'valtuutettiin' Govorov neuvottelemaan rauhasta marsalkka Mannerheimin
kanssa. Niillä oli kiire!
Ja Talin -Portinhoikan taistelut Leitimojärven molemmin puolin käytiin
25 - 29.6.1944, jonka jälkeen taisteluja käytiin idempänä Ihantalan
suunnalla 30 - 7.7.1944.
Ihantalan jälkeen taistelut laantuivat merkittävästi. Tämän voit
itsekin todeta vaikkapa vain miestappioiden kannalta ..
http://tietokannat.mil.fi/menehtyneet/
Rintamalinjakin vakiintui, suoristui, jo Talin taistelujen jälkeen - se saatiin
tavallaan hallintaan. Tähän on tietysti monia syitä:
- Kurt Kuhlmey'n lentolaivue;
- Nenosen tykit pääsivät jauhamaan oikein kunnolla ja tarkasti;
- Toisaalta vihollinen - kuten Laguksen panssaridivisioonakin - veti raskaat
ja keskiraskaat panssarit pois kannakselta;
- Panssarikauhut ja -nyrkit olivat tehneet oman osansa;
- Ja tietysti kannakselle tulleet uudet divisioonat kuten Vihman 6.D;
- muitakin varmasti oli ..
PS. Arvaatkos' minne ne panssarijääkärit siirrettiin?
Täytyy heti korjata:
Eiväthän marsalkat tietysti RAUHASTA neuvotelleet, vaan rauhanneuvottelut
käytiin poliittisella tasolla ja niitä aloitettiin valmistella kun eduskunta valitsi
4.7. Mannerheimin presidentiksi Rytin luovuttua.
Mutta joka tapauksessa omat tutkijamme ovat nähneet Govorovin ylentämisessä
marsalkaksi tuon, että näin hänet asetettiin samalle 'jalustalle' Marskin
kanssa.
Tämä selvä tuon päivämäärän osalta. Oleellinen asia kuitenkin oli se, että joukkoja alettiin siirtää pois rintamalta sen jälkeen, kun hyökkäykset olivat tyrehtyneet. Tämä siis oli pointtini ja sitä ei toistaiseksi ole uskottavasti kiistetty.
sinunlaisistasi huolimatta.
Voi hellan lettas, että olet yksinkertainen lapsi; meillä päin nuaret
tuossa iässä joivat jo viinaa ja kävivät naisissa!
Ja tämä istuskelee päiväkausia pelailemassa tietokonepelejä äidin
elätettävänä?
Tyhjäntäytettä.
"Wham Bam! Spam You Ma'am!", says Wham bam -man
"Stalinisti-Stappis.
- Ja taas meni äidin jouluksi vastapestylle räsymatolle!
...oppinu jotain uutta?