Surullista, mutta totta, että Venäjä on tappanut yli kaksikymmentä toimittajaa tällä vuosikymmenellä, eikä murhaajista kiinni ole saatu kai yhtäkään!
Irakissa runsaat toimittajien kuolemat ovat selitettävissä meneillään olevien levottomuuksien vuoksi, mutta Venäjällä Putinin omien sanojen mukaan Tshetshenian sota on päättynyt jo ajat sitten, joten murhat lienevät siis vain poliittisin perustein tehtyjä.
Milloin Venäjä aikoo siirtyä sivistysmaiden joukkoon?
Irakissa runsaat toimittajien kuolemat ovat selitettävissä meneillään olevien levottomuuksien vuoksi, mutta Venäjällä Putinin omien sanojen mukaan Tshetshenian sota on päättynyt jo ajat sitten, joten murhat lienevät siis vain poliittisin perustein tehtyjä.
Milloin Venäjä aikoo siirtyä sivistysmaiden joukkoon?
Vastaukset 33
Vanhimmat
kanssa, niin kuinka onkaan jenkkien kanssa!
Jenkkiläisten tekemät toimittajamurhat ohittavat moninkertaisesti venäläisten tekemät.
USA:lla ei siis ole toivoakaan päästä sivistysvaltioiden joukkoon?
Voiko olla totta, että myös USA:ssa murhaajat säästyvät pidätyksiltä?
Onko sinulla linkkiä noin kiinnostaviin uutislähteisiin?
teeren poika", enkä ala selitteleen sellaiselle, joka ei ilmeisesti muutenkaan seuraa kansainvälistä politiikkaaa!
Kaikkiaan Irakissa on tapettu 93 toimittajaa Yhdysvaltain tunkeuduttua maahan maaliskuussa 2003.
Surullista mutta totta. Jos USA ei olisi aloittanut laitonta hyökkäystään Irakiin olisivat nämäkin toimittajat hengissä.
Voitko kertoa tuollaisia yksityiskohtaisia tietoja myös Venäjän toimittajamurhista?
Kai edes Politkovskajan murhaajat ollaan pian saamassa käpälälautaan?
oli CIA:n palveluksessa!
Venäjä on ja on ollut sivistysmaa aina. Sivistynyt ei sen sijaa ole amerikkalainen, amerikkalainen on brutaali, yksinkertainen punaniskamoukka.
"Milloin Venäjä aikoo siirtyä sivistysmaiden joukkoon? "
Niin kauan kun Venäjän talous kasvaa, on odotettavissa ainoastaan sivistymätöntä pullistelua.
Mieleeni ei tule nyt kyllä yhtään tapausta, jossa Venäjän hallinnon olisi todistettu murhanneen toimittajan ja sinä puhut kymmenistä.
Sinä siis valehtelet, vai onko sinulla todisteet väitteillesi, jotka todisteiden puuttuessa ovat vain harhaisen mielen luomaa salaliittoteoriaa.
Sen sijaan USA on hyökännyt viimeisen 15 vuoden aikana jopa toimitusten kimppuun pommituksin, ottaen näin kohteekseen aseettomat siviilit ja sananvapauden edustajat. Lisäksi USA on paljastunut laajasta ja systemaattisesta kidutuksesta Irakissa ja ympäri maailmaa, joihin se on kidnapannut uhrejaan vastoin näiden asuinmaiden lakeja ja lennättänyt keskitysleireille kidutettaviksi näitä ihmisiä salaisilla CIA:n lennoilla.
Kun kerran osoitat huolta Venäjän siirtymisestä sivistysmaiden joukkoon, sinun on aihetta olla moninverroin enemmän huolissasi USA:sta, jonka rikokset ovat moninverroin suuremmat kuin Venäjän rikokset.
Ihanko sattumalta sinusta tuntui, että Venäjän hallinto on tekojen takana?
Minä en sitä kirjoituksessani väittänyt, joten totuus puhui sinun kauttasi.
Yleinen faktatieto on, että kolmattakymmentä toimittajaa on murhattu kylmäverisesti Venäjällä, eikä tekijöitä tosissaan edes yritetä tavoittaa.
Esitä sinä faktat, ettei tämä ole paikkansa pitävää tietoa!
että Venäjän hallinto olisi murhien takana!!!
Ei taida vasen kätesi tietää, mitä oikea kätesi tekee???
Ei Hitman sitä otsikkotekstissään todellakaan sanonut, mutta sinä sen panit näkyville.
Jos tiedät Venäjän hallinnnon sotkeutuneen toimittajamurhiin, kerro toki tietosi yleisemminkin!
Sinulla taitaa tosin olla vain kaksi vasenta kättä, koska et muista omia sanojasi!
Sanoit, että "Venäjä" on tappanut, mikä tarkoittaa sitä, että valtio olisi murhien takana. Eihän kukaan normaalijärkinen syytää, että Suomi tappoi perheen Ruotsissa, kun Valjakkala teki veritekonsa aikanaan tai että Suomi tappoi Bodom järvellä nuoria. Siis korostan, ettei kukaan TERVEJÄRKINEN esitä asiaa noin. Sinä kuitenkin syytät, että Venäjä on tappanut ihmisiä, joita on tapettu Venäjällä.
"Yleinen faktatieto on, että kolmattakymmentä toimittajaa on murhattu kylmäverisesti Venäjällä, eikä tekijöitä tosissaan edes yritetä tavoittaa."
Yleinen faktatieto on vain se, että kymmenessä vuodessa Venäjällä on tapettu yli 20 toimittajaa. Sen sijaan väitteesi siitä, ettei niitä yritettäisi selvittää, on omaa fiktiotasi. Jokaisessa isossa maassa tehdään paljon murhia, joita ei saada selvitettyä. Vaikkapa Italiassa, jonka suuntaa myös Putin viittasi, kun hänelle vihjailtiin asiattomasti Politikovskajan murhasta.
Joten alapa nyt esittää niitä faktoja, että Venäjä on murhannut yli 20 toimittajaa kymmenessä vuodessa. Esitä myös faktat, ettei murhia ole tutkittu. Sinun fiktiivisiä väitteitäsi ei tarvitse kenenkään todistaa vääriksi, todistuksen taakka on sinulla, länsimaisen oikeuskäsityksen mukaan, jolle et tosin anna kaiketi paljonkaan arvoa, koska vaadit syytetyn todistavan syyttömyytensä, mikä on sivistyneelle oikeuskäsitykselle nurinkurista, täällä kun on tapana, että syyttäjällä on todistamisen taakka.
mennä merta edemmäs kalaan selvittääkseen kieron ajattelusi.
Tässä toisen ihmisen vastaus:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000022222393
olevan länsimaista oikeuskäsitystä!
Joo, hintman esittää perättömiä/todistamattomia väitteitä/valheita ja sitten vaatii, että toisten pitää todistaa, etteivät väitteet ole totta :)
Sama systeemi kuin jenkeillä, kun pidättävät epäilemiään irakilaisia, kidutetaan ja pidetään vangittuna, jos eivät voi todistaa syyttömyyttään...
ei siis mitään hajuakaan hinttimannilla länsimaisesta oikeuskäsityksestä.
Täällä oli aikanaan eräs luukkainen, joka intti samanlaista :)
vähäisenkin järkensä.
YMMÄRRÄ! KYLLÄ SE ON PERKELEEN SELVÄSTI OTSIKOSSA, ETTÄ VENÄJÄ ON TAPPANUT!!!! TAPPOIKO SUOMI RUOTSALAISEN PERHEEN, KUN VALJAKKALA SEN TEKI???
USAn presidentti jo vuosiasitten.
Ihmisoikeustaisteliaksi itseään luuleva Hitman, eikö sinun kannataisi lähteä, Venäjälle tutkivaksi journalistiksi, koska toimintasi kohtaa Suomessa voimakasta vastarintaa.
ehdotus!
Katsokaapa tätä sivua hieman alempaa:
"USA kiristää Suomea"
"Usa rajoittaa sananvapautta"
"Amerikkalaiset tappavat toimittajia"
Halusin vaihteeksi antaa potut pottuina ja laadin pari otsikkoaihetta samassa tuomiohengessä Venäjästä, mutta sainpa ankaran vastahyökkäyksen aivopestyjen vasemmistolaisten taholta osalleni, mutta nämä samat kirjoittajat kuitenkin olivat mukisematta nielleet luineen karvoineen kaikki nuo "USA tekee sitä ja tätä"-jutut tältä samalta sivulta ilman mitään kummempia nikotteluja!
Tässä oli tyyppiesimerkki siitä yksipuolisuudesta, johon eräät -tai eräs -kirjoittaja jatkuvasti syyllistyy iiron kadottua maisemista.
Milloin näille vasureille selviää, että he herättävät muissa lukijoissa rajatonta hilpeyttä rajoittuneisuudellaan?
Omat yksipuoliset jutut kelpaavat vasureille aina mainiosti, mutta kun toista näkökantaa edustava kirjoittaa vastaavaa heidän idolivaltiostaan, nousevat entisten pioneerilasten nykyiset aikuiskarvat pönäkästi pystyyn ja raivoaminen alkaa.
Tulkaa jo ulos sieltä menneisyyden pilvilinnoistanne!
Neuvostoliito kuoli jo yli 15 vuotta sitten, eikä Venäjä ole kyennyt täyttämään sitä aukkoa vasureiden sisimmässä, jonka jätti sekä ateismi että kommunismi, kun ne kuolivat omaan mahdottomuuteensa...
Ihmiskunta menee eteenpäin, mutta eräät tallustelevat näköjään takaperin taaksepäin!
No eihän kukaan tajunnut pilaasi, koska viestit joihin viittaat ja joita yrität pilkata, perustuvat faktatietoon, joita viesteissä on linkattuna mukana. Sen sijaan omat kirjoituksesi ovat harhaista puutaheinää, omien harhaisten fiktioittesi ilmentymää.
Siinä mielessä pilasi kyllä tajuttiin, koska mielipiteesi ovat todella naurettavaa pilaa, vailla minkäänlaista todellisuuspohjaa, toisin kuin viestit, joita yrität pilkata, perustuvat faktatietoon, joka on viesteissä linkattuna mukaan.
Tajusin että tuli kämmi, jota nyt ryhdyit surkeasti parsimaan. En olisi muistanutkaan, millainen venkula olet. En usko lausettakaan, jonka kirjoitat.
"takaperin taaksepäin!" onkin oikeasti eteenpäin!
Mieti sitä ja heitä volttia!
Siis minun faktatietoni, joita et pidä tosina, perustuvat mielipiteisiini, jotka ovat tosia, mutta sinun "faktatietosi", joita pidät tosina, eivät olekaan tosia, koska ne perustuvat sinun mielipiteisiisi, jotka eivät tunnetusti ole koskaan faktaa, vaan harhaista puutaheinää...
Senkö nyt halusit -itseäsi syyllistäen- todeta?
Muista lupauksesi: Et usko lausettakaan, jonka kirjoitan.
Miten siis otsikkoni tulkitset?
Etkö ole koskaan kävellyt taaksepäin takaperin?
Rautalankaa: Kävelet entiseen kulkusuuntaasi verrattuna taaksepäin, mutta teet sen takaperin.
Minne päin silloin kuljet? :)))
No nyt se raukka sekos täysin, luullen fiktioittensa muuttuvan faktoiksi niin väittämällä.
Toiset esittää ulkopuoliset tietolähteet väitteittensä tueksi, joilla todistavat mielipiteensä.
Hitman parka vain väittää fiktioitaan faktoiksi ja luulee, että ne niin muuttuu sellaisiksi.
Fiktiosi eivät muutu faktoiksi niin, että väität ja uskot niiden olevan totta. Sinun pitää todistaa väitteesi luotettavilla tietolähteillä.
Sanoit, että "Venäjä" on tappanut, mikä tarkoittaa sitä, että valtio olisi murhien takana. Eihän kukaan normaalijärkinen syytää, että Suomi tappoi perheen Ruotsissa, kun Valjakkala teki veritekonsa aikanaan tai että Suomi tappoi Bodom järvellä nuoria. Siis korostan, ettei kukaan TERVEJÄRKINEN esitä asiaa noin. Sinä kuitenkin syytät, että Venäjä on tappanut ihmisiä, joita on tapettu Venäjällä.
"Yleinen faktatieto on, että kolmattakymmentä toimittajaa on murhattu kylmäverisesti Venäjällä, eikä tekijöitä tosissaan edes yritetä tavoittaa."
Yleinen faktatieto on vain se, että kymmenessä vuodessa Venäjällä on tapettu yli 20 toimittajaa. Sen sijaan väitteesi siitä, ettei niitä yritettäisi selvittää, on omaa fiktiotasi. Jokaisessa isossa maassa tehdään paljon murhia, joita ei saada selvitettyä. Vaikkapa Italiassa, jonka suuntaa myös Putin viittasi, kun hänelle vihjailtiin asiattomasti Politikovskajan murhasta.
Joten alapa nyt esittää niitä faktoja, että Venäjä on murhannut yli 20 toimittajaa kymmenessä vuodessa. Esitä myös faktat, ettei murhia ole tutkittu. Sinun fiktiivisiä väitteitäsi ei tarvitse kenenkään todistaa vääriksi, todistuksen taakka on sinulla, länsimaisen oikeuskäsityksen mukaan, jolle et tosin anna kaiketi paljonkaan arvoa, koska vaadit syytetyn todistavan syyttömyytensä, mikä on sivistyneelle oikeuskäsitykselle nurinkurista, täällä kun on tapana, että syyttäjällä on todistamisen taakka.
Anti-ironmikes on taas kyykyssä pöydän alla.
Venäjä on tappanut toimittajia ?
kyllä puurot/vellit on mennyt "juutskukunkulta" sekaisin.
Kyllä noilla nallipyssyleikeillä,paukuttelunääni on kiertänyt keräkaaliin niin että muuttuu (aivossa)"pähkinässä" valheesta,emävalheeksi !
Samalla suulla syö josta tulee ulos tuollaista paskaa.
Mieti hetki lauseitasi ja kumarra sitten nöyrimmin minun suuntaani.
Sallin sinun vetäytyä armollisesti katumaan ajattelemattomia sanojasi!
kyllä oppositiovoimat on aina osannut provosoida.
Kuka on venäjä ?