ja tietysti Halpa-Halli ja Lidl.
Mämä 4 eivät ole aattona auki.
Suosikaa siis näitä kauppoja joulu-ostosten tekemisessä, näitä joille ei raha ole kaikki kaikkikaikessa, vaan jotka ajattelevat myös työntekijöidensä hyvinvointia.
Onhan varsinkin joulu sellainen juhla, jolloin soisi kaupallisuuden väistyvän hiljentymisen ja perhejuhlan tieltä.
HYVÄÄ ja RAUHALLISTA JOULUA KAIKILLE!
Mämä 4 eivät ole aattona auki.
Suosikaa siis näitä kauppoja joulu-ostosten tekemisessä, näitä joille ei raha ole kaikki kaikkikaikessa, vaan jotka ajattelevat myös työntekijöidensä hyvinvointia.
Onhan varsinkin joulu sellainen juhla, jolloin soisi kaupallisuuden väistyvän hiljentymisen ja perhejuhlan tieltä.
HYVÄÄ ja RAUHALLISTA JOULUA KAIKILLE!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näin sen olla pitää,boikottiin kaikki kaupat jotka ovat auki aattona!!
En tasan aio mennä ostoksille aattona ja nyt on näytön paikka kansalaisilla siinä suhteessa että joulu ei ole kaupallinen juhla ja myyjilläkin on oikeus viettää rauhallinen joulu perheen kesken!
sentakia, että ovat jo nyhtäneet rahaa tarpeeksi joulualla ja valmistautuvat suureen alenusmyynnin järjestämiseen, boikotoidaanko sairaaloja, energiayhtiöitä, poliisia, palokuntaa ym lukuisia ihmisiä jotka tekevät aattona töitä eivätkä vain oleile perheenkesken ?? pitäis aina tossa uhon keskellä muistaa myös muitakin pyhätyötekijöitä jotka taitavasti piispaa myöden on unohdettu !! vain myyjien sunnuntailepo huolettaa !!!
hoitopuolella. Sekoitit vähän asioita.
Tietyt asiat on vain hoidettava , oli pyhä tai arki. Mutta kaupat voivat kerätä yli suuret katteensa muulloinkin kuin joulu-aattona.
muotia huutaa lehdissä ym paikoissa pyhätöiden lopettamisen puolesta mutta unohdetaan miten moni tienaa juuri niillä elantonsa, esim opiskelijat ja kiireapulaiset joidenka työpanosta tarvitaan juuri silloin kun on kiireisintä aikaa myös kaupoissa. montako vanhaa kassaneitiä näit tänä jouluna kassoilla cittari, prisma ? kyl ne oli joulua viettämässä perheen kanssa ja opiskelijat oli kassoilla ! asiolla on aina kaksipuolta laitetaanko samantien kaikki firmat poikottiin jotka käytävät hyödykseen parhaimmat sesongit, niitä on toki muitakin kuin joulu !!
Olen töissä lauantain koko päivän, eli hyvä kun pääsen vielä ruoat hakemaan aattona....perjantaikin menee töissä...joten....mieti vähän meitäkin...senkin päivätyöläinen...vai ootko työtön
Normaalistihan kaikki kaupat ovat jouluaattona auki klo 13.00 saakka. Samoin kaupat ovat olleet isänpäivän jälkeen auki joka sunnuntai. Mikä nyt on niin ihmeellistä, että kun aatto on sunnuntaina niin kauppojen ei saisikaan olla auki? Enemmän ihmettelen Tapaninpäivän aukioloa. Se pitäisi pyhittää, ei aatto.
auki aattona, joten ......