eli eilen illalla alkoi alavatsakivut..ei varsinaisesti oikella puolella.. tavallaan keskellä vatsaa..ei käy liikkuessa vaan sitten kun painelee mahaa..tiistaina tää alkoi mahan väännöllä ja ollu ripulia ja oksensin eilen pari kertaa.. mut voisko sit olla vaan et vatsan lihakset menny kipeeksi oksentelusta ja ripulilla käynnistä? kuumetta ei pahemmin...pientä lämpöä..siinä 37 paikkeilla..tai sit vähän alle sen..
voiko olla umpisuolen tulehdusta??
peloissaan oleva,,
2382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla umpisuolen tulehdus alkoi sellaisella mahakivulla kuin olisin syönyt jotain sopimatonta.. Seuraavana päivänä kipu oli sellaista kuin olisi vatsatauti tulossa, mutta en oksentanut/ripuloinut.
Siinäpä sitten kärvistelin tyhmyyksissäni 4 päivää kotona ja sittenpä olikin vatsa jo niiiin kipeä, että lääkäriin lähtö tuli. Umppari oli kerennyt puhjeta ja levitä vatsakalvon tulehdukseksi. Onneksi ei kuitenkaan verenmyrkytykseksi! Siitä seurasikin sitten suonensisäinen antibioottihoito ja sairaalassa melkein kaksi viikkoa. Jos umpparini ei olisi kerennyt puhjeta, se olisi leikattu ja olisin päässyt kotiin jo luultavasti parin päivän päästä.
En toki halua pelotella tällä kertomuksellani sinua, mutta jos yhtään arveluttaa tuo vatsakipu niin käy ihmeessä terkkarilla (jos opiskelija olet) tai terveyskeskuksessa. Saat mielenrauhan itsellesi :) Voihan toki olla, että sulla vaan on mahatauti meneillään, sitähän on liikkeellä. Seuraa tilannetta. Tsemppiä ja hyvää joulun odotusta! :)
Niin ja tosiaan, mulla oli koko sen 4 päivää ollut lämpöä/kuumetta. Sitten kun sairaalassa mittasivat niin oli yli 38 asteen ja crp arvot yli 300 (normaali alle 8.)