Polttoaine ostetaan sieltä mistä halvimmalla..

Mitä useampi kuluttaja valveutuu ja ostaa autonsa polttoaineen sieltä, missä se alueellisesti on halvinta, sitä enemmän -ja parempia tarjouksia tulee.
Sama juttu kaikessa kuluttamisessa. MIETTIKÄÄ!
17605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Alueelliset säästäjät tankkaavat myös nykyautoihin bensaa esim. Jetiltä. Saavat lisäetuna huonon käynnin ja pahimmassa tapauksessa matka jää kesken, kun polttoaine on huonolaatuista.
Mikset käy venäjältä hakemassa 76-oktaanista. On halpaa ilman tarjouksiakin.

Hyvästä kannataa edelleen maksaa. Sitä kannattaa miettiä.

Äänestä
  • >huonon käynnin ja pahimmassa tapauksessa
    >matka jää kesken, kun polttoaine on
    >huonolaatuista

    Nesteellä töissä? :)

    Äänestä

  • Kasper Malento kirjoitti:

    >huonon käynnin ja pahimmassa tapauksessa
    >matka jää kesken, kun polttoaine on
    >huonolaatuista

    Nesteellä töissä? :)

    Että tajuaa tuon.
    Mulla on omakohtasia kokemuksia halvasta bensasta.
    Tuli pirun kalliiks, kun ruiskun ohjausyksikkö ja lambda antura vaihdettiin.
    Että se niistä säästöistä.
    Tietysti, jos ajaa ladalla tai vastaavalla, niin sitten voi tankkailla seolla, supalla ja mitä jettejä ne nyt on.

    Äänestä

  • Asun(vielä) Suomessa, ja puhuin alueellisesta valinnasta.

    Äänestä

...palvelustakin. Itse tankkaan lähes aina samalla huoltamolla, jossa on viihtyisä kahvila, jossa voi odottaa, kun auto käytetään tarvittaessa esim. pesussa.

Auton tuulilasi ja ajovalot pestään, kun tankkaat ja pesunesteet tarkistetaan. Tämä kustantaa noin 50c - 1 euroa per tankillinen. Ei siis liikaa.

Äänestä

Itse käytän ainoastaan halpoja asemia, lähinnä Jetiä. En ymmärrä, miksi väki ramppaa Shellillä ja Nesteellä maksaen 10-20c enemmän litralta.

Amatöörimaisuutensa voi paljastaa haukkumalla Jetin tai A24:n bensaa, koska kaikki Suomessa myytävä bensa tulee Fortumilta, lisäaineistuksissa vain on joitain eroja. Tekniikan Maailman viimeisessä bensatestissä laatuerot olivat nimellisiä kaikkien aineiden saadessa 5 tähteä.

Äänestä
  • puheenollen. A24 on Nesteen kylmäasemaketju.

    Äänestä

  • Kaikki Suomessa myytävä bensa ei tule Fortumilta. Jet ostaa mistä halvimmalla saa, usein myös Fortumilta. Samoin Esso, ST1 ja muutkin. A24 on Nesteen kylmäketju.

    Äänestä

  • Bem kirjoitti:

    Kaikki Suomessa myytävä bensa ei tule Fortumilta. Jet ostaa mistä halvimmalla saa, usein myös Fortumilta. Samoin Esso, ST1 ja muutkin. A24 on Nesteen kylmäketju.

    Niin, unohdin mainita että Suomessa myytävistä bensoista on vähän yli puolet Fortumin valmistamia. Tietoa, ei mutua.

    Äänestä

Olet siis valmis ajamaan useita kilometrejä tankataksesi edullista bensaa. Paljonko autoilu kustannukset ovat esim. viideltä ylimääräiseltä kilometriltä? Laskepa vielä hinta omalle odottamisellesi ja hermoillesi kun odotat JET aseman pihalla 20 minuuttia bensaa. Sitten kun on vielä talvi, käytät autoasi koko ajan. Huvittavinta oli jokunen vuosi sitten Otaniemen JET ja toisella puolella kehää Esso. Hinta ero JETin eduksi 2 penniä/litra. Essolla ei jonoa, JETillä 15 auton jono ja idiootit eivät menneet essolle vaan JETille.

Äänestä
  • Tietysti ei noin pienillä eroilla ole juuri merkitystä.
    Täällä, missä minä asun on myös Jetillä usein autoja jopa kaksi tai kolme kerrallaan(ei pks). Asema on kilometrin Nestettä ja Shelliä kauempana, kuitenkin lähempänä kuin Esso. Hintaetu on suurempi sinun tapaukseen nähden.

    Äänestä

siltä se saataa köyhästä varmaan tuntua.

Äänestä
  • Kapitalistit yleensä ajavat vapaata kilpailua, johon oleellisesti kuuluu hintatietoisuus.

    Äänestä

miettiä, niin tätä:

Tankkaa kotikuntasi miehitetyllä huoltamolla.
-työpaikat säilyvät
-yritys menestyy ja maksaa yhteisöveroja
-yhteisöveroista osa jää kotikuntaasi
-kotikuntasi pystyy jatkamaan palveluiden tarjoamista ja kenties välttyy veroäyrin nostolta

Sama toimii myös ruokien jne. ostamisessa. Tietysti, jos rahavarojen puutteessa on pakko juosta tarjousten perässä, niin sitten tuo ei ole mahdollista.

Äänestä
  • Onko 20c/l mielestäsi kohtuullista siitä "palvelusta" että se setä siellä kioskissa laittaa pumpun päälle?

    Äänestä

  • Siehä masokisti oot. Tankkaaha joskus Lappeenrannas nii tunnet tankkaavas!!!

    Äänestä

  • Siehä masokisti oot. Tankkaaha joskus Lappeenrannas nii tunnet tankkaavas!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tankkaaja kirjoitti:

Mitä useampi kuluttaja valveutuu ja ostaa autonsa polttoaineen sieltä, missä se alueellisesti on halvinta, sitä enemmän -ja parempia tarjouksia tulee.
Sama juttu kaikessa kuluttamisessa. MIETTIKÄÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu