Kiinnikekipuja?

Onko kenellekkään, jolla on umpilisäke puhjennut/leikattu, tullut oikealle alavatsaan kiinnikkeitä jotka ovat kipuilleet? Millaista kipu on? Olisin kiitollinen vastauksesta :)
1351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kiinnike Epänormaali yleensä leikkauksen jälkeinen arpimuodostus. Kiinnikkeet ovat merkityksellisiä varsinkin vatsaontelossa. Suurin osa ovat leikkauksen aiheuttamia, mutta tulehduskin saattaa aiheuttaa kiinnikkeitä. Kiinnikkeet ovat useimmiten oireettomia, mutta ne saatttavat aiheuttaa kroonista kipua, suolitukoksia ja myöskin lapsettomuutta, mikäli kiinnikkeet liittyvät munajohtimiin. Kiinnikkeitä pyritään ehkäisemään mahdollisimmin hellävaraisella leikkausmenetelmällä. Ikodekstriiniliuos voidaan käyttää kiinnikkemuodostuksen vähentämiseksi.
http://www.gastrolab.net/dictfk.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

Onko kenellekkään, jolla on umpilisäke puhjennut/leikattu, tullut oikealle alavatsaan kiinnikkeitä jotka ovat kipuilleet? Millaista kipu on? Olisin kiitollinen vastauksesta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu