Onko tässä mitään

Yli 80% suomalaisista on luterilaisen kirkon jäseniä ja he maksavat kirkon verot, uskovat siis Jumalan luoneen ihmisen!

Mutta HS kertoi pari päivää sitten yli 60% suomalaisista uskovan ihmisen kehittyneen apinasta!

Monilla ihmisillä on täten kaksi uskoa: Jumalausko ja Apinausko!

Miten tämä on selitettävissä?
12373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikä mahtaa olla kirkon kanta tähän apinauskoon?

Äänestä
  • Uskomme mukaan Jumala on Luoja, siis syy ja alkulähde elämälle. Luomisen tapa sen sijaan ei ole uskomme kohde. Jumala voi luoda esim. evoluution avulla. Ja niin tieteessä näyttää tällä hetkellä olevan. Tiede tutkii "luomisen tapaa", sitä KUINKA kaikki on tapahtunut. Usko puolestaan antaa merkityksen elämälle, MIKSI kaikki on olemassa, miksi me olemme olemassa. Siitä taas tiede ei voi juurikaan sanoa. On TIEDON asioita ja on USKON asioita. Ei sekoiteta niitä.

    Äänestä

Hyvin markkinoidulla evoluutioharhalla.

Äänestä
  • olisi käyttänyt evolutiota, silloin hän ei
    olisi luonut Aatamia ja Eeva, eikä kakkia niitä
    eläimiä, joista 1 Moss. kirjan 1 luvussa
    kerrotaan.

    Äänestä

  • ekp kirjoitti:

    olisi käyttänyt evolutiota, silloin hän ei
    olisi luonut Aatamia ja Eeva, eikä kakkia niitä
    eläimiä, joista 1 Moss. kirjan 1 luvussa
    kerrotaan.

    Onneksi ei käyttänyt.

    Äänestä

evoluutiota kun hän loi maailman ja siihen kaiken elävän.
Alusta jumalankin oli lähdettävä. Ei hän mikään taikuri simsalabimeineen ole.
Alussa oli yksinkertaisin elämän muoto ja siitä kaikki monimutkaistui.
Ihminen ja apina ovat samaa alkujuurta. Niillä on yhteinen esi-isä.
Jumala käynnisti evoluution mahtisanalla ja jäi odottelemaan tuloksia.
Jumalalla on aikaa odotella eikä hän pitänyt mitään kiirettä.

Äänestä
  • on kaikki luotu.
    Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
    Jumala sanoi: "tulkoon taivaan vahvuus vetten
    välille erottamaan vedet vesistä" jne

    Äänestä

  • ekp kirjoitti:

    on kaikki luotu.
    Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
    Jumala sanoi: "tulkoon taivaan vahvuus vetten
    välille erottamaan vedet vesistä" jne

    Hän ei tuntenut evoluutiota lainkaan ja siksi
    kertoi vain senajan kertomuksen maailman synnystä.
    Et kai niin hullu ole, että uskot raamatun sanasta sanaan?

    Äänestä

  • kaiken valmiiksi?

    Siitä on yli puoli vuosisataa, kun minulle noita maailman syntytaruja on kerrottu, joten saatan muistaa väärin tuon Jumalan maailmanluontiaikataulu.

    Äänestä

linkeistä

www.jeesus-on-herra.com
www.netmission.fi
www.kan.fi (Karvisen hyvät opetukset)

Äänestä

luomiskertomukseen vaan on menettänyt hengellisyyttään. Uskonto on uskonto se on vilpitöntä uskoa siihen mikä ei näy. Sitä ei tarvitse tieteellisesti todistaa, ei mielesräni saakkaan. Maailmassa ja maailmanakaikkeudessa on niin paljon ihmeellistä jota järki ei pysty selittämään. On paljon vilpittömämpää uskoa ja lukea raamattuakin hengelliset lasit silmillä. Silloin ei olisi naispappeutta, kun uskotaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ristiriitaa? kirjoitti:

Yli 80% suomalaisista on luterilaisen kirkon jäseniä ja he maksavat kirkon verot, uskovat siis Jumalan luoneen ihmisen!

Mutta HS kertoi pari päivää sitten yli 60% suomalaisista uskovan ihmisen kehittyneen apinasta!

Monilla ihmisillä on täten kaksi uskoa: Jumalausko ja Apinausko!

Miten tämä on selitettävissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu