Tiedän että 300:ssa on 200MB muistia ja 350:ssä 600MB muistia. Entäs sitten nopeus? Miten paljon 350 on 300:sta nopeampi? Onko sama prossu vai onko 350 joku parempi? Entäs jos hommaan 300:en lisäkarttoja, niin onko sen ulkoisen muistin kautta sitten paljon hitaampi kuin sisäisellä muistilla 350 (jos vaikka tarvitaan tuo 600-200=400MB lisää muistia)?
Garmin nuvi 300 vs 350
6
1661
Vastaukset
- EeetuEtumerkillinen
Niin ja 350 lukee katujen nimet, niin osaako se lukea suomalaisia nimiä oikein vai onko kökkökakko?
- matkamies
Minulla oli 350 mukana Floridassa. Siellä tuo katujen nimien ja liittymien numeroiden sanominen on todella hieno juttu.
Toimii Suomessakin kun vaan ajattelet ja kuuntelet englanniksi. - EeetuEtumerkillinen
Kun 350:ssä tulee Euroopan kartta ja 300:ssa Skandinavian, niin onko noissa Suomen osalta mitään eroja, voiko toinen näyttää tarkemmin pikkuteitä?
- nopeus,,
Molemmissa lienee sama prosessori.
Lisämuistilla ei merkitystä nopeuteen.
Lisäkorilla oleva maastokarttojen paljous voi tehdä laitteesta hitaan, mutta jos jaat maastokartat useammalle muistikortille, niin ongelmia ei pitäis oleman.
Tuskin tarvit koko Suomen maasto-, tai vapaa-ajankarttoja samanaikaisesti.- EetuEtumerkillinen
"Molemmissa lienee sama prosessori.
Lisämuistilla ei merkitystä nopeuteen. "
Ei kai ulkoinen muisti voi olla yhtä nopeata kuin sisäinen? Ei ainakaan minusta. Joku tossa sanoo, että jos laittaa kaikki vapaa-ajankarta ulkoiseen niin sitten hidastuu. Eihän sitä periaatteessa kaikkia tarvi kerralla. Mutta jos ostaisi 350 ja laittaisi sinne sisäiseen muistiin kaikki vapaa-ajankartat ja maantiekartat ulkoiseeen, niin onko tosta kellään kokemusta pätkiikö?
Sen verran voin kokemuksesta kertoa, että
Topo-Suomi plus toimii varsin vikkelästi
vanhan digi-kameran 256 megan kortilla, eikä
tuo ole edes ultrakortti, niin Nuvi 300:ssa.
Kartan tiedoston koko on noin 187 Mt. Toiminta
nopeutuu, kun valitsee vain yhden kartaston
kerralla käyttöön. Jäi mainitsematta, että
Nuvin omassa muistissa tiekartan lisäkksi
on Garminin Vapaa-ajan kartta muistaakseni
noin 140 Mt.
Tuossa 350/360:ssä nuo molemmat lisäkartat
mahtuisivat laitteen omaan muistiin. Varmaan
ne voidaankin ladata sinne MapScoursella,
ainakin Vapaa-ajan kartta.
Se päivitys NT v9:si on aika hinnakas, jos
joutuu ostamaan, 75 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752326Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502229SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622035Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171811Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861261Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363021053Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T325986Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100943- 69919