Hyvää joulua vaan pasifistaajat

Minulla on C-paperit mutta silti en ole armeijavastainen enkä pasifisti. Kapiainen sanoi kutsunnassa: kun sota tulee pääset sinäkin mukaan. Ja mikäs siinä, passaahan se. Eli ei kaikkia C-miehiä pidä ilman muuta syyllistää. Eivät vain uskaltaneet antaa meikäläiselle asetta käteen. Mutta sodassa tarvitaan joka mies. Olen silloin valmis.
6480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On hienoa lukea että olet valmis puolustamaan ase kädessä maatasi. Kyllä toi kapiainen on oikeassa, mikäli tulee tarve niin sinäkin pääset `iskemään verta` viholliselta.

Hienoa Mika, on oltava valmis! Hyvää joulua!

Äänestä
  • missä hän sanoi haluavansa puolustaa maataan? eikö juttu mennyt niin, että hän haluaa sodan tullessa vain aseen käteen ja päästä tappamaan porukkaa? minunkin kohdalla asia on niin, ei voisi suomen puolustaminen vähempää kiinnosta.

    Äänestä

  • Heei miten sinne sotaan pääsee? Mäkin haluun!!

    Pääsee ampumaan!! Oikein luvalla!! Ja jos joku tulee valittamaan, voin vain sanoa et tein mitä käskettiin!!

    Vähänkö helmi järjestely!! Siis saa ampua eikä kukaan tuu valittaan!! Toivottavasti vaan kukaan ei sit ala sodan jälkeen tuomitsemaan niinku nurnbergissä tehtiin.... Mut kuitenkin:

    PAMPAM!!

    Mitään muuta ikinä halunnukaan ku päästä kuolemaan sodassa!! Sitten voin nauttia vapaudestani puhtaalla omallatunnolla!! Kuolleena!! Tai vaihtoehtoisesti sit täysin puhtaalla omallatunnolla hengissä....

    Äänestä

Aivan sama tilanne minulla. Antaa poikien vain fistailla toisiaan rauhassa.

Äänestä

Hienoa, että Säkin pääset mukaan. SUOMI PELASTUU!!! :)

Äänestä

siviilitkin, vaikka jotkut tahot ovatkin yrittäneet jollain sopimuksilla rajoittaa mm. niiden siviilien sotaan osallistumista. Se on tasa-arvoista touhua se sota, siellä kuolee kaikki!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


C-mies Mika kirjoitti:

Minulla on C-paperit mutta silti en ole armeijavastainen enkä pasifisti. Kapiainen sanoi kutsunnassa: kun sota tulee pääset sinäkin mukaan. Ja mikäs siinä, passaahan se. Eli ei kaikkia C-miehiä pidä ilman muuta syyllistää. Eivät vain uskaltaneet antaa meikäläiselle asetta käteen. Mutta sodassa tarvitaan joka mies. Olen silloin valmis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu